اراک دیلی arakdaily tag:http://arak-daily.mihanblog.com 2020-04-08T00:48:05+01:00 mihanblog.com بازتاب سخنان روحانی در مجلس ! / آصفری از ادبیات رئیس جمهور انتقاد کرد 2014-08-12T16:28:31+01:00 2014-08-12T16:28:31+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2856 admin admin اراک دیلی:سخنان تند و کم سابقه رئیس جمهور ایران پیرامون مسائل هسته ای و مذاکره با کشورهای غربی با واکنش های مختلفی همراه بود.آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در واکنش به این سخنان رئیس جمهور ادبیات وی را دور از شأن وی دانست. پیش تر " روحانی " با انتقاد شدید از افرادی که به گفته وی "مذاکره هراسی" را رواج می دهند آنها را "بزدل سیاسی" خوانده بود و خطاب به آنها گفت : «به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.» سخنان تند و کم سابقه رئیس جمهور ایران پیرامون مسائل هسته ای و مذاکره با کشورهای غربی با واکنش های مختلفی همراه بود.
آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در واکنش به این سخنان رئیس جمهور ادبیات وی را دور از شأن وی دانست.
پیش تر " روحانی " با انتقاد شدید از افرادی که به گفته وی "مذاکره هراسی" را رواج می دهند آنها را "بزدل سیاسی" خوانده بود و خطاب به آنها گفت : «به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.»
]]>
بررسی علل حادثه کمربندی شمالی اراک در دستور کار شورای شهر / " آبایی" مسئول رسیدگی شد 2014-08-11T17:21:19+01:00 2014-08-11T17:21:19+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2855 admin admin جلسه علنی شورای شهر اراک امروز برگزار شد.به گزارش اراک دیلی در حاشیه این جلسه "محمودی" رئیس شورای شهر اراک خواستار پیگیری حادثه کمربندی شمالی اراک شد و ضمن تعیین کمیته ای به ریاست "مسعود آبایی" بر لزوم بررسی نقاط حادثه خیز در اراک تاکید کرد. پیش از این سرهنگ "ابوالفضل امیدی" رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مركزی به قصور شهرداری در نصب گاردریل و عدم نصب تابلوی هشداردهنده اشاره کرده بود. اظهار نظری که بلافاصله شهردار اراک آن را رد کرد.
به گزارش اراک دیلی در حاشیه این جلسه "محمودی" رئیس شورای شهر اراک خواستار پیگیری حادثه کمربندی شمالی اراک شد و ضمن تعیین کمیته ای به ریاست "مسعود آبایی" بر لزوم بررسی نقاط حادثه خیز در اراک تاکید کرد.

پیش از این سرهنگ "ابوالفضل امیدی" رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مركزی به قصور شهرداری در نصب گاردریل و عدم نصب تابلوی هشداردهنده اشاره کرده بود. اظهار نظری که بلافاصله شهردار اراک آن را رد کرد.
]]>
روحانی: هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم؛ خوب به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید/می‌گویند خارجی‌ها الکتریسته خطرناکی دارند، به آنها نزدیک نشوید 2014-08-11T17:20:14+01:00 2014-08-11T17:20:14+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2854 admin admin پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس‌ جمهوری روز دوشنبه در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اعلام کرد: مبنای ما در سیاست خارجی، در مذاکرات هسته‌ای و در تعامل با جهان، خواست ملت است. آنچه را مردم از ما خواسته‌اند و یا خواهند خواست، با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد و به حول و قوه الهی این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند. به گزارش «انتخاب»،دکتر حسن روحانی در این همایش اظهار داشت: اگر دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی‌رسیم و یا
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس‌ جمهوری روز دوشنبه در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اعلام کرد: مبنای ما در سیاست خارجی، در مذاکرات هسته‌ای و در تعامل با جهان، خواست ملت است. آنچه را مردم از ما خواسته‌اند و یا خواهند خواست، با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد و به حول و قوه الهی این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.

به گزارش «انتخاب»،دکتر حسن روحانی در این همایش اظهار داشت: اگر دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی‌رسیم و یا با هزینه گزاف به پیروزی دست پیدا می‌کنیم؛ در هشت سال دفاع مقدس هم هر جا درست محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا خوب محاسبه نکردیم به فتح نرسیدیم.


چکیده اظهارات رییس جمهوری در این همایش به شرح زیر است:

تأکید بر محاسبه درست برای پیروزی
ما در تمام صحنه‌ها وقتی دقیق با طرف مقابل مواجه می‌شویم، اگر از قدرت خود و دشمن و شرایط منطقه و جهان محاسبه درست نداشته باشیم، به پیروزی نمی‌رسیم. سنت خداوند، سنت ثابت است؛ آنجا که عقل و محاسبه و تدبیر و آینده‌نگری و محاسبه درست قدرت خود و محاسبه دقیق قدرت دشمن پیش رو باشد، خدا هم کمک می‌کند.

برخی داخلی‌ها تعامل‌هراسی می‌کنند
آنها که به ناروا ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و اسلام‌هراسی را مطرح می‌کنند و از طرف دیگر در داخل هم یک عده تعامل‌هراسی را مطرح می‌کنند، باید بدانند که ایران سراسر صلح و پرهیز از جنگ و مداخله در امور دیگران است؛ اسلام سراسرش هدایت و شیعه همه‌اش اخلاق و کرامت انسانی است.

آنچه تعامل‌هراسان می‌گویند
عده‌ای در داخل تعامل‌هراسی می‌کنند و می‌گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید؟ می‌گویند خارجی‌ها الکتریسته خطرناکی دارند، به آنها نزدیک نشوید! یک آقایی می‌گوید هر موقع با خارجی‌ها مذاکره کردیم دچار شکست شدیم. این همه امام و رهبری فریاد زدند خودباوری و اعتماد به نفس؛ این است اعتماد به نفس افرادی که تعامل‌هراسی می‌کنند.

آنها که وقت مذاکره می‌لرزند، جای گرم پیدا کنند
ما در منطق کم نمی‌آوریم؛ ما دیپلمات‌های مجربی داریم. امروز در رأس وزارت امور خارجه افرادی هستند که جزو برترین دیپلمات‌های جهانی هستند و نه فقط منطقه؛ از بس بعضی‌ها هراسان زندگی می‌کنند و چون خودشان اعتماد به نفس ندارد، دیگران را هم این چنین می‌بینند لذا چند مورد از مذاکرات خود را در کتاب هسته‌ای آوردم تا این ترسوها بخوانند. یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند؛ هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند داریم می‌لرزیم؛ خوب به جهنم، بروید یک جای گرم پیدا کنید.

نرمش قهرمانانه هراسی غلط است
تعامل‌هراسی و مذاکره‌هراسی و مفاهمه‌هراسی غلط است؛ حتی نرمش قهرمانانه هراسی غلط است.

تدبیر می‌خواهیم به جای تصمیمات یک شبه
ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می‌ایستد و از منافعش دفاع می‌کند؛ امروز این دولت اهل شعار نیست، اهل عمل است؛ ما شعور می‌خواهیم به جای شعار؛ تدبیر می‌خواهیم به جای تصمیمات یک شبه.

برد – برد؛ برای همه روابط خارجی
تصمیم دولت یازدهم بر تعامل سازنده با دنیاست. شما (سفرا و نمایندگان ایران در خارج) باید اراده ملت ایران را برای سیاسیون و افکار عمومی جهان باز کنید وتوضیح دهید. ما در پی روابط نزدیک‌تر با دنیا هستیم البته از حقوق و منافع و امنیت ملی خود دفاع می‌کنیم و سفرا مدافعان این عرصه هستند. ما تعارف نمی‌کنیم و شعار نمی‌دهیم و دنبال یک روابط صمیمانه و برد - برد نه فقط در روابط هسته‌ای بلکه در تمام روابط‌‌‌مان هستیم.

خط قرمز
خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست؛ آنجا که منافع ملی بخواهد خدشه‌دار شود خط قرمز ما است.

دیپلمات‌ها، اراده ملت ایران مبنی بر اعتدال را به دنیا برسانند
سفرا دیده‌بانان ما در دنیا هستند. سفرای ما دیده‌بانان خط مقدم‌اند؛ دیپلمات‌های ما نباید در دنیا غافلگیر شوند بلکه باید قبل از حادثه بتوانند حادثه را پیش‌بینی و آن را به مرکز منتقل کنند. دیده‌بانان ما با چشمی بصیر و دقیق و بینا زوایای مختلف را ببینند و تحلیل و گزارش کنند و به دنیا برسانند که اراده این ملت اعتدال و تعامل با جهان است.

برد – باخت، ثابت و باقی نمی‌ماند
ما دنبال برد - باخت نیستیم. چون برد – باخت، ثابت و باقی نمی‌ماند؛ آن که می‌ماند و پایه‌ای برای حرکت بعد می‌شود برد - برد است. در بحث هسته‌ای نیز بنای ما برد - برد است. دنیا بفمهد که هیچ عجله‌ای نداریم، در عین حال تاخیر را هم به نفع کسی نمی‌دانیم.

به هیچ وجه از حقوق مسلم ملت ایران عقب‌نشینی نخواهیم کرد
ما بر مبنای عقل و شرع و فتوای رهبری عزیز، دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و دنیا بداند ما با جدیت دنبال مذاکره و حل مسایل هستیم و همه بدانند که مذاکره را برای مذاکره نمی پذیریم.
دنیا بداند اراده جدی برای حل و فصل مسایل داریم اما به هیچ عنوان از حقوق مسلم ملت ایران عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

سه قوه در کنار هدایت های رهبری ید واحده هستیم
این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق مسلم ملت عقب‌نشینی کند. این دولت بهترین و بالاترین پشتیبانی مردمی و ملی را پشت سر خود دارد و بهترین شرایط را برای تعامل با سایر قوا داراست و امروز سه قوه در کنار هم هستیم و همگی در کنار هدایت‌های رهبری عزیز یک ید واحده هستیم، به هیچ کس اجازه نمی دهیم بین قوا اختلاف ایجاد کرده و خدای ناکرده به رهبری معظم انقلاب توهین کند.

با لبخند و منطق سخن می‌گوییم
به صورت یکپارچه، خودباور، مستقل و دلیرانه ایستاده‌ایم و در عین حال در میدان مذاکره البته با لبخند و منطق سخن می‌گوییم و با کمک پروردگار به پیروزی دست خواهیم یافت.

روان‌سازی روابط‌ اقتصادی از وظایف مهم سفرا است
امروز یکی از مسایل مهم کشور بخش اقتصاد و فناوری است تلاش همه سفرا و نمایندگان کشورمان باید در کنار سایر وظایف‌شان، روان‌سازی روابط اقتصادی‌ کشورمان با جهان باشد.

رابطه با همسایگان و کشورهای منطقه در اولویت نخست دولت قرار دارد
برای این دولت رابطه با همسایگان و کشورهای منطقه در اولویت نخست قرار دارد و در ۱۱ ماه گذشته با بسیاری از همسایگان‌مان روابط نزدیک‌تری ایجاد کرده‌ایم و تنها یکی دو کشور از همسایگان‌مان هستند که امیدواریم آنها هم به جرگه اکثریت بپیوندند. امروز روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه و جهان بهتر از گذشته است و جایگاه ایران کاملاً متفاوت شده و چهره واقعی ایران در حال نمایان شدن است.


اجازه نمی‌دهم كسی به رهبری توهین كند

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت عقب نشینی کند، اظهار کرد: این دولت بزرگترین و بهترین پشتیبانی ملت را دارد و همکاری و هماهنگی سران قوا در بهترین حالت است. همه ما در کنار هدایت‌های رهبری به صورت ید واحده‌ای هستیم که به کسی نه اجازه می‌دهیم میان قوا اختلاف ایجاد کند و نه خدای نکرده به رهبری توهین کند. ]]>
تشکیل کارگروه دائمی رسیدگی به مسایل خبرنگاران 2014-08-11T17:14:18+01:00 2014-08-11T17:14:18+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2853 admin admin اراک - ایرنا - معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان مرکزی از تشکیل کارگروه تخصصی و دائمی رسیدگی به مسایل خبرنگاران و راهبری عرصه اطلاع رسانی استان خبر داد. ˈشکر الله حسن بیگیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی نشست ویژه روز خبرنگار و بیا اراک - ایرنا - معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان مرکزی از تشکیل کارگروه تخصصی و دائمی رسیدگی به مسایل خبرنگاران و راهبری عرصه اطلاع رسانی استان خبر داد.
ˈشکر الله حسن بیگیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی نشست ویژه روز خبرنگار و بیان معضلات متعدد صنفی عرصه رسانه، با دستور استاندار مرکزی ایجاد کارگروه ویژه برای ارزیابی و حل معضلات این صنف در دستور کار قرار گرفت.

وی عنوان کرد: نخستین نشست این کارگروه در هفته جاری برگزار می شود و اعضای دائمی آن مسوولان دستگاههای فرهنگ شامل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، استانداری مرکزی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارن، شورای بانکهای استان، راه و شهرسازی و نمایندگان رسانه های نوشتاری، دیداری و شنیداری استان مرکزی هستند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان مرکزی عنوان کرد: حوزه رسانه یکی از ارکان مهم در عرصه تصمیم سازی و پشتیبانی برنامه های توسعه محور استان است و حل مشکلات و دغدغه های صنفی خبرنگاران و حمایت های حرفه ای از آنها در پیشبرد امور استان اهمیت ویژه ای دارد.

حسن بیگی گفت: یکی از اهداف کارگروه مذکور ایجاد اتاق فکر رسانه ای و انتقال مسایل و نیازهای منطقه به مدیریت ارشد استان است.

وی بیان کرد: پیگیری تشکیل اتحادیه و تشکلهای صنفی در حوزه رسانه برای خبرگزاریها، عکاسان و تصویربرداران، فعال سازی خانه مطبوعات و اتحادیه نشریات محلی از دیگر اهداف این کارگروه است.

هم اینک 54 نشریه در استان مرکزی مجوز رسمی انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد که 42 نشریه فعال هستند.

12 نمایندگی نشریات سراسری و 21 دفتر خبرگزاری نیز در استان مرکزی فعالیت دارند. ]]>
رییس خانه صنعت و معدن: نبود شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی یک معضل در استان صنعتی مرکزی است 2013-12-17T13:24:03+01:00 2013-12-17T13:24:03+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2852 admin admin رییس خانه صنعت و معدن استان مرکزی گفت: با وجود اینکه پتانسیل تولید، نصب و راه‌اندازی صنایع ریلی را در سطح استان داریم اما، در حوزه صنایع ریلی عقب هستیم.   منوچهر توسطی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه مرکزی، حمل و نقل را از جمله فاکتورهای مؤثر بر قیمت تمام شده تولید در هر کشور عنوان کرد و افزود: مقوله حمل و نقل بر روی افزایش یا کاهش قیمت تمام شده کالا تأثیرگذار است.   وی با بیان اینکه کیفیت حمل و نقل بر سرعت، تأمین، ارسال و وصول کالا تاثیرگذا

رییس خانه صنعت و معدن استان مرکزی گفت: با وجود اینکه پتانسیل تولید، نصب و راه‌اندازی صنایع ریلی را در سطح استان داریم اما، در حوزه صنایع ریلی عقب هستیم.

 

منوچهر توسطی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه مرکزی، حمل و نقل را از جمله فاکتورهای مؤثر بر قیمت تمام شده تولید در هر کشور عنوان کرد و افزود: مقوله حمل و نقل بر روی افزایش یا کاهش قیمت تمام شده کالا تأثیرگذار است.

 

وی با بیان اینکه کیفیت حمل و نقل بر سرعت، تأمین، ارسال و وصول کالا تاثیرگذار است، گفت: توجه به امر ایمنی برای ارسال به موقع و سالم کالا به دست صاحبان و مشتریان کالا بسیار مهم است.

 

توسطی ضمن اشاره به ضعف‌های موجود در حمل و نقل استان مرکزی اظهار داشت: با وجود تولید‌کنندگان بی‌شمار در این استان، اما، در حوزه بین‌المللی فاقد شرکت حمل و نقل هستیم.

 

رییس خانه صنعت و معدن استان مرکزی تصریح کرد: برای رفع این نقیصه تاکنون بارها تذکر داده شده است اما، تا امروز شاهد ایجاد شرکت بین‌المللی حمل و نقل در استان نبوده‌ایم و عدم توجه به این امر مهم بر روی صادرات و حمل و نقل کالای استان تاثیر گذاشته است.

 

وی حمل و نقل سنتی کالا را به عنوان دومین نقیصه در استان برشمرد و گفت: در استان مرکزی که یک استان صنعتی و تولیدکننده است، متأسفانه در حال حاضر طرف‌های قرارداد تولیدکنندگان به جای شرکت‌های حمل و نقل کالا، رانندگان وسایل حمل و نقل هستند.

 

عضو انجمن قطعه‌سازان خودرو ادامه داد: در همه جای دنیا این شرکت‌های حمل و نقل هستند که وارد قرارداد و توافق با صاحبان کالا جهت حمل کالا می‌شوند و به تبع اینکه یک مجموعه شرکتی هستند قوانین و مقررات را در ارسال به موقع و ایمن رعایت می‌کنند و در صورت بروز مشکل، این شرکت‌های حمل و نقل هستند که در جهت رفع مشکل و جبران خسارت بر می‌آیند.

 

توسطی خاطرنشان ساخت: این موضوع نیز از مدت‌ها پیش در دستور کار استان قرار گرفته بود اما، تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ایمن‌ترین وسیله و اقتصادی‌ترین وسیله حمل و نقل در بخش بار و مسافر، ناوگان ریلی  است اظهار داشت: با وجود اینکه پتانسیل تولید، نصب و راه‌اندازی صنایع ریلی را در سطح استان داریم، اما در صنایع ریلی عقب هستیم.

 

عضو انجمن قطعه‌سازان خودرو تصریح کرد: البته این عقب‌ماندگی مختص به استان مرکزی نیست، بلکه ناوگان حمل و نقل ریلی کشور ضعیف است.

 

توسطی اظهار داشت: به جای استفاده از حمل و نقل شخصی بهترین راه این است که صنعت ریلی و خطوط ریلی را توسعه دهیم و تمام شبکه ریلی را مثل اروپا به همدیگر متصل کنیم.

 

رییس خانه صنعت و معدن استان مرکزی با بیان اینکه در توسعه صنعت ریلی کشور کار جدی انجام نشده است، گفت: همچنان از حمل و نقل سنتی که از 50 سال گذشته به ما به ارث رسیده است، استفاده می‌کنیم.

 

ایجاد دانشکده ریلی بستری است مناسب برای توسعه صنعت ریلی در استان

 

توسطی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون مقوله ایجاد دانشکده ریلی در استان مرکزی بیان داشت: این مقوله خواسته‌ای است که از سوی انجمن صنایع همگن ریلی استان مطرح شده است تا  بستر توسعه ریلی در استان فراهم شود و طبیعتا از لحاظ اشاعه دانش برای کشور مفید خواهد بود و از سویی مرکزی برای تحقیق و توسعه در صنعت ریلی خواهد شد که البته در دراز مدت پاسخگو است.

 

وی با بیان اینکه در راستای ایجاد زیرساخت‌های ریلی الزاما نیاز به دانشگاه نیست، تصریح کرد: این استان دانش کافی در این زمینه را دارد و قطعا با پتانسیل موجود در استان می‌توانیم بین شهرها خطوط ریلی مطمئن ایجاد و زمینه حمل و نقل را در کمترین زمان و بهترین شرایط فراهم کنیم.

 

عضو انجمن قطعه‌سازان خودرو ضمن تأکید بر رغبت توده مردم به سفر کردن با خطوط ریلی و قطار، با طرح این سوال که باید دید که در حمل و نقل ریلی چه مقدار امکانات به روز را ایجاد کرده‌ایم؟ اظهار داشت: وقتی سرعت در ایمنی و حمل و نقل وجود داشته باشد مردم نیز به خودی خود به این سمت کشیده خواهند شد.

 

توسطی در پایان به مشکلات حمل کالا از طریق خطوط ریلی و گرفتاری‌های موجود در این راستا اشاره و خاطرنشان ساخت: روان‌سازی در حوزه عملکرد صنایع ریلی وجود ندارد و این نتیجه جا افتادن یک تفکر دولتی قدیمی در این سیستم است که نمی‌خواهد خود را با شرایط روز تطبیق دهد و دچار روزمرگی شده ولی اگر این مهم در اختیار بخش خصوصی بود، مطمئنا تغییری در شرایط امروز حاصل می‌شد.

]]>
کابوس تعطیلی صنایع ریخته‌گری ایران خواب کارگران را آشفته کرده است 2013-12-17T13:23:32+01:00 2013-12-17T13:23:32+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2851 admin admin کمبود نقدینگی و مشکلات مالی در سالیان اخیر لطمات و ضربات مهلکی را بر بدنه صنعت و تولید کشور وارد کرده و علاوه بر برخی صنایع کوچک و متوسطی که بواسطه مشکلات از چرخه خارج شده‌اند؛ صابون این معضل به تن صنایع بزرگ هم خورده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، شرکت صنایع ریخته‌گری ایران متعلق به گروه تولیدی بهمن که در شهرک صنعتی کاوه در ساوه مستقر است، از جمله صنایع بزرگی است که با این مشکل روبرو شده و به گفته دبیر خانه کار و کارگر تشکیلات ساوه تعطیلی این شرکت مصوبه گرو

کمبود نقدینگی و مشکلات مالی در سالیان اخیر لطمات و ضربات مهلکی را بر بدنه صنعت و تولید کشور وارد کرده و علاوه بر برخی صنایع کوچک و متوسطی که بواسطه مشکلات از چرخه خارج شده‌اند؛ صابون این معضل به تن صنایع بزرگ هم خورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، شرکت صنایع ریخته‌گری ایران متعلق به گروه تولیدی بهمن که در شهرک صنعتی کاوه در ساوه مستقر است، از جمله صنایع بزرگی است که با این مشکل روبرو شده و به گفته دبیر خانه کار و کارگر تشکیلات ساوه تعطیلی این شرکت مصوبه گروه تولیدی بهمن است.

مهدی زمانی نوری در گفت‌وگو با ایسنا، تعطیلی کارخانه یاد شده را مصوبه قطعی گروه تولیدی بهمن دانست و گفت: براساس این مصوبه مقرر شده بود که کارخانه یاد شده از ابتدای آذرماه تعطیل شود ولی به نظر می‌رسد با تلاش فرماندار ساوه و نماینده مجلس این تعطیلی صورت نگیرد.

وی با اشاره به نگرانی شدید کارگران درخصوص تعطیلی این کارخانه گفت: به دنبال این نگرانی‌ها نامه‌ای از طرف رئیس شورای اسلامی کار شرکت صنایع ریخته‌گری ایران خطاب به استاندار استان مرکزی در این خصوص ارسال و رونوشت آن به این تشکیلات واصل شده است و این تشکیلات نیز شرح وضعیت را به همراه رونوشت نامه یاد شده در قالب نامه جداگانه‌ای خطاب به دبیرکل خانه کارگر ارسال کرد.

به گزارش ایسنا، در متن نامه یاد شده که زمانی‌نوری یک نسخه از آن را به ایسنا ارسال کرده ضمن تشریح جزئیات این مشکل آمده است: شرکت صنایع ریخته‌گری ایران واقع در خیابان چهارم شهرصنعتی کاوه با برند آی‌اس‌آی با تعداد 730 کارگر شامل 485 کارگر رسمی و 245 کارگر قراردادی و بعضاً با تعداد 120 تا 180 کارگر واحدهای پیمانکاری از مهم‌ترین شرکت‌های عظیم و موفق شهرصنعتی کاوه بوده و همان‌گونه که شورای اسلامی در نامه پیوست اشاره کرده است شرکت با 30 سال فعالیت درخشان در زمینه قطعات ریخته‌گری چدنی خودرو و پیشتاز در عرصه صادرات به کشورهای فرانسه، ایتالیا و... و تولید منحصر به فرد قطعاتی همچون پوسته سیلندر خودروهای سنگین دیزلی و بهره‌گیری از دانش بالای تخصص و طراحی و ساخت قالب در زمره شرکت‌های ممتاز و بی‌نظیر بوده و باعث شده نام صنایع ریخته‌گری ایران برند برتر در صنعت ریخته‌گری کشور و جهان شناخته شود.

درحالی که حسب اعلام شورای اسلامی کار شرکت با اخذ سفارشات جدید مشکلی در زمینه تولید و سفارش و فروش محصولات ندارد و تولید آن نیز به صرفه و دارای سود مناسبی است متأسفانه گروه بهمن به عنوان مالک شرکت تصمیم به تعطیلی این واحد عظیم تولیدی و صنعتی از تاریخ یکم آذرماه سال جاری گرفته است و این اقدام با توجه به وضعیت اقتصادی کشور منجر به ضربه سنگینی به صنعت خودروسازی کشور و توقف تولید شرکت‌های خودروسازی کشور بویژه شرکت‌های ایدم، ایران خودرو دیزل و... خواهد شد و از سوی دیگر منجر به بیکاری خیل عظیمی از کارگران شاغل در شرکت صنایع ریخته‌گری ایران خواهد شد.

لازم به ذکر است از سال 1380 با واگذاری شرکت به گروه بهمن علیرغم این‌که جمعی از کارگران بازنشسته و از شرکت منفک شده‌اند در پی تعدیل و اخراج جمعی از کارگران، در حال حاضر شرکت دارای 335 کارگر است که 52 تن از کارگران رسمی و مابقی قراردادی هستند و تعداد حدود 40 تا 50 کارگر نیز در واحدهای پیمانکاری انجام وظیفه می‌کنند و براساس اعلام کارگران و نمایندگان آنان نیروهای شاغل در تمامی واحدهای تولیدی در حداقل هستند و به واقع به جای هر دو کارگر موردنیاز یک کارگر انجام وظیفه می‌کند.

کارگران این شرکت در اعتراض به تأخیر در پرداخت حقوق و مزایای قانونی با مراجعه به این تشکیلات و یا تماس‌های تلفنی اعلام داشته‌اند علیرغم پیگیری‌های مکرر، حقوق مردادماه 92 فقط 50 درصد پرداخت شد، و با احتساب حقوق مهر و آبان 2.5 ماه حقوق معوقه دارند، پاداش 6 ماهه اول کارگران برخلاف عرف سنواتی پرداخت نشده و تمامی اهدایی‌ها، اضافه‌کاری‌ها، آکورد، بهره‌وری، پاداش، اعیاد و پایان سال، غیرنقدی‌ها و... قطع شده است.

شورای اسلامی کار و کارگران شرکت معتقدند با توجه به قراردادهای متعدد شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با شرکت‌های خودروسازی ایدم، ساپکو، چرخش گر، سایپا، مالی بل و سایر شرکت‌های دیگر که متقاضی تولیدات صنایع ریخته‌گری هستند و وجود سفارش لازم و وضعیت مطلوب تولید و استقبال بازار، در صورت تأمین مواد اولیه شامل قراضه آهن، ماسه قالب‌گیری، اسید و رزین که تماماً داخلی است شرکت هیچ مشکلی نخواهد داشت.

آنان می‌گویند صنایع ریخته‌گری ایران بزرگترین ریخته‌گری در خاورمیانه بوده و محصولات آن به کشورهای فرانسه، ایتالیا، مالزی، بنز آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی صادر می‌شده و بر این باورند که به دلیل سوءمدیریت مدیران کلان گروه بهمن متأسفانه رفته رفته کارشناسان، مهندسان و متخصصان از این شرکت منفک و جذب شرکت‌های خودروسازی تاکستان وابسته به ایران خودرو، پرلیت آسیا، مالی‌بل و سایپا شده‌اند و این مشکلات را ناشی از تفکر تجاری و بازاری مدیران کلان گروه بهمن می‌دانند.

کارگران صنایع ریخته‌گری ایران بر این باورند که مدیران گروه بهمن به سود صنعت و تولید قانع نیستند و به روشن بودن چراغ کارخانه و حفظ اشتغال توجهی ندارند و علیرغم سودآوری حدود 250 میلیارد تومانی گروه بهمن در سال 91 و حدود 270 میلیارد تومانی سال 90 هیچ‌گونه توجهی به سرمایه‌گذاری و تزریق نقدینگی جهت تهیه و تأمین مواد اولیه ندارند.

کارگران و نهادهای کارگری شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با توجه به مطالبات حدود هشت میلیارد تومانی شرکت از سازندگان خودرو بطور نمونه ساپکو و ایدم و... معتقدند چنانچه مطالبات شرکت حتی 50 درصد آن از سوی کمپانی‌های خودروسازی پرداخت شود مشکل مالی و تأمین مواد اولیه شرکت مرتفع می‌گردد.

کارگران می‌گویند تورم اقتصادی سال گذشته و افزایش یکباره قیمت ارز منجر به افزایش دو برابری مواد اولیه اعم از قراضه آهن، رزین و... شده و از این رو قراردادهای منعقده منجر به زیان و خسارت سنگین به شرکت صنایع ریخته‌گری ایران شده است.

شورای اسلامی کار شرکت می‌گوید مدیرعامل شرکت که از مدیران با تجربه صنعت با سوابق طولانی در شرکت‌های ماشین‌سازی اراک و فولاد اسفراین در گذشته است علیرغم تلاش جهت جلوگیری از تعدیل کارگران و تعطیلی شرکت اعلام داشته به موجب مصوبه مجمع عمومی گروه بهمن، شرکت صنایع ریخته‌گری ایران از ابتدای آذرماه بدلیل زیان‌دهی تعطیل خواهد شد، لذا؛ شورای اسلامی کار شرکت با غیرمنطقی دانستن دلائل گروه بهمن خواستار کمک و یاری مسئولین کشور، استان مرکزی و شهرستان ساوه جهت جلوگیری از رکود و تعطیلی و تعدیل کارگران بوده و از مسئولین خواسته است با مجاب کردن گروه بهمن به تزریق نقدینگی از محل سودآوری‌های سال‌های 90 و 91 این شرکت را از بحران و تعطیل نجات دهند.

در بخش پایانی این نامه نیز آمده است: شورای اسلامی کار و کارگران شریف و زحمتکش شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با سوابق طولانی و مواجه بودن با انواع بیماری‌های ناشی از محیط کار از دبیرکل خانه کارگر و مجلس شورای اسلامی و دولت تدبیر و امید و تمامی مسئولان استان مرکزی و شهرستان ساوه استدعای یاری و مساعدت و جلوگیری از تضییع حقوق و تعطیل شدن کارخانه را دارند

براساس این گزارش؛ و به دنبال پیگیری ایسنا درخصوص سرنوشت این کارگران و شرایط کارخانه، فرماندار ساوه به خبرنگار این خبرگزاری گفت: تاکنون جلساتی با مدیرعامل این کارخانه برگزار شده و اطلاعات موردنیاز اخذ شده است.

احمد آزاد با تأکید براین‌که تاکنون از تعطیلی و بیکار شدن کارگران جلوگیری شده و خوشبختانه کارگران مشغول کارند، افزود: گزارش کاملی از این مشکل به استاندار نیز ارائه شده است.

وی با اشاره به اتخاذ تدابیر و تمهیداتی برای ادامه کار شرکت تا وصول به نتیجه مشخص و نهایی و تدبیر تمهیداتی برای رفع کامل مشکل شرکت گفت: مشکل نقدینگی از عوامل مهم این وضعیت است. علیرغم تولید خوب، این شرکت برگشت سرمایه نداشته‌است.

وی با بیان این‌که با ادارات خدمات‌رسان هماهنگ شده که تا اطلاع ثانوی و تا بهبود شرایط این شرکت از دریافت هزینه‌هایی همچون آب، برق و گاز و حتی اخذ مالیات از این شرکت خودداری شود، افزود: مسوولان گروه بهمن باید به این وضعیت سامان بدهند؛ براین اساس، جلسه بعدی ما با گروه بهمن خواهد بود تا ببینیم چه اقدامی برای رفع این مشکل می‌توان انجام داد.

وی با تأکید براین‌که این کارخانه طلب‌هایی دارد که هنوز وصول نشده و در عین حال مساعد نبودن شرایط بازار خودرو در سال‌های اخیر مشکلات را عدیده کرده است، افزود: ستاد تسهیل چندین بار در سال‌های گذشته به این شرکت کمک کرده است اما، مشکل نقدینگی این شرکت باید برطرف شود تا معضل ایجاد شده کاملا رفع شود.

وی کمک‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به صنایع را در راستای رفع مشکلات واحدهای صنعتی امیدوارکننده دانست و گفت: نباید نقطه امید در این میان از بین برود.

وی با تأکید بر این‌که تمامی اقدامات لازم برای رفع این مشکل پیگیری خواهد شد، گفت: با اعلام نتایج بررسی ستاد تسهیل در استان درخصوص برگزاری جلسه با گروه بهمن تصمیم‌گیری می‌کنیم

]]>
محور زیرآبی محلات بار دیگر عده‌ای از مسافران را به کام مرگ فرستاد 2013-12-17T13:23:06+01:00 2013-12-17T13:23:06+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2850 admin admin مسئول اورژانس بیمارستان امام خمینی محلات گفت: بار دیگر عده‌ای از مسافران در محور زیرآبی محلات قتل عام شدند و هیچ مسئولی به داد آنان نرسید.------------------------------- قاسم رئیس‌اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: متاسفانه در چند روز گذشته

مسئول اورژانس بیمارستان امام خمینی محلات گفت: بار دیگر عده‌ای از مسافران در محور زیرآبی محلات قتل عام شدند و هیچ مسئولی به داد آنان نرسید.

-------------------------------قاسم رئیس‌اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: متاسفانه در چند روز گذشته وقوع یک حادثه دلخراش در محور زیرآبی محلات عده‌ای از هموطنان عزیزمان را به کام مرگ فرستاد و عده‌ای را نیز دچار معلولیت و مصدومیت کرد.

وی تصریح کرد: در این حادثه که بین یک دستگاه پژو و یک دستگاه پراید رخ داد 10 نفر از سرنشینان این خودروها دچار حادثه شدند که از این تعداد سه نفر جان خود را از دست داده و مابقی به شدت دچار مصدومیت، قطع نخاع، پارگی پلک چشم، شکستگی دست و پا و خون‌ریزی داخلی شدند.

مسئول اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: متاسفانه بارها و بارها غیر استاندارد بودن این محور را از طریق نشریات و نامه‌نگاری‌ها به مسئولان اعلام کرده و خواستار رفع نقاط خطر این محور شدیم، اما مسئولان نه تنها اقدامی در این زمینه نکردند، بلکه تقصیر را بر گردن رانندگان انداختند، سوال اینجا است آیا رانندگان تنها در این نقطه قوانین را رعایت نمی‌کنند، چرا در محورهای دیگر این همه تصادف رخ نمی‌دهد؟ چرا نباید این محور که بخشی از آن به صورت نیمه کاره رها مانده تکمیل و اصلاح شود، چرا باید مردم در مقابل چشمان مسئولان در این محور قتل عام شوند و کسی به داد مردم نرسد؟

26 مهر ماه امسال بود که در یک حادثه رانندگی در محور زیر‌آبی محلات، هفت نفر از اعضای یک خانواده جان خود را از دست دادند.

در این تصادف که بین یک خودروی سمند و یک تریلر در یک کیلومتری شهر نیمور حد فاصل میدان باقرآباد تا زیرآبی در ساعت 18 روز جمعه 26 مهر ماه اتفاق افتاد هفت نفر از سرنشینان سمند در برخورد با یک تریلر کشته شدند.

]]>
شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نسبت به یخ‌زدگی کنتور هشدار داد 2013-12-17T13:22:13+01:00 2013-12-17T13:22:13+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2849 admin admin معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نسبت به یخ‌زدگی کنتور و تاسیسات آب مشترکان در فصل سرما هشدار داد. بهمن آنالویی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: با توجه به فصل

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نسبت به یخ‌زدگی کنتور و تاسیسات آب مشترکان در فصل سرما هشدار داد.

خبرگزاری فارس: شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نسبت به یخ‌زدگی کنتور هشدار دادبهمن آنالویی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: با توجه به فصل سرما می‌طلبد شهروندان به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها، کنتور و تاسیسات آب نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه اقدام کنند.

وی تصریح کرد: هر ساله بر اثر یخ‌زدگی تاسیسات و کنتورهای آب منازل مسکونی علاوه بر اینکه خسارت مالی فراوانی متوجه مشترکین و شرکت آب و فاضلاب می‌کند، بخش قابل ملاحظه‌ای از آب شرب شهری نیز به هدر می‌رود.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: عایق کردن دور کنتور به وسیله پشم شیشه، گونی و یا قرار دادن کیسه‌های خاک اره در محفظه کنتور و عایق‌بندی لوله‌های آب در فضای باز ساختمان از جمله راهکارهای جلوگیری از یخ‌زدگی است.

آنالویی از شهروندان خواست تا در صورت یخ‌زدگی از حرارت دادن مستقیم و یا ریختن آب جوش بر روی کنتور آب پرهیز کنند.

]]>
محیط زیست کشور تحلیل رفته است/ رفتارهای زیست محیطی ایرانیها مناسب نیست 2013-12-16T11:25:45+01:00 2013-12-16T11:25:45+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2848 admin admin رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور گفت: محیط زیست طی سالهای گذشته تحلیل رفته است. به گزارش اراک دیلی و نقل از مهر در شیراز، معصومه ابتكار صبح دوشنبه در جریان سفر به شیراز و در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: امروز كشور ما در مباحث محیط زیستی با چالشهای فراوانی همراه است كه باید به آنها توجه ویژه داشت. وی تصریح كرد: آلودگی هوا، وضعیت ریزگردها، آلودگی منابع آبی و مشكلات ایجاد شده برای تالابها از مهمترین مشكلات محیط زیستی كشور است. رئیس رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور گفت: محیط زیست طی سالهای گذشته تحلیل رفته است.

به گزارش اراک دیلی و نقل از مهر در شیراز، معصومه ابتكار صبح دوشنبه در جریان سفر به شیراز و در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: امروز كشور ما در مباحث محیط زیستی با چالشهای فراوانی همراه است كه باید به آنها توجه ویژه داشت.

وی تصریح كرد: آلودگی هوا، وضعیت ریزگردها، آلودگی منابع آبی و مشكلات ایجاد شده برای تالابها از مهمترین مشكلات محیط زیستی كشور است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور با اشاره به اینكه همگان باید برای رفع مشكلات زیست محیطی همكاری لازم را داشته باشند تاكید كرد: رفع اینگونه مشكلات بر عهده مسئولین دولتی است اما در این میان نقش روحانیت و ائمه جماعات نیز بسیار است.

ابتكار یادآور شد: بسیاری از رفتارهای محیط زیستی ایرانیان متناسب با دین و تكالیف نیست به همین دلیل روحانیون باید بیش از گذشته وارد بحث شوند.

وی افزود: مصارف انرژی در كشور ما با دیگر كشورهای دنیا همخوانی ندارد به همین دلیل باید آموزش های لازم ارایه شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور گفت: سخنان و گفتارهای ائمه جماعات نقش مهمی در درست شدن رفتار های مردم با طبیعت دارد زیرا شما نقش هدایت معنوی و فكری را دارید.

معاون رئیس جمهور تا دقایقی دیگر در میان گروه های مختلف محیط زیستی استان فارس حضور خواهد یافت.

]]>
واعظی: اینترنت تا پایان سال ارزان می شود 2013-12-16T11:21:07+01:00 2013-12-16T11:21:07+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2847 admin admin وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه این وزارتخانه برای کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت فروش پهنای باند به شرکت های خصوصی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: البته کاهش نرخ فروش پهنای باند به شرط ارزان فروشی شرکت ها خواهد بود. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محمود واعظی در جریان بازد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه این وزارتخانه برای کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت فروش پهنای باند به شرکت های خصوصی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: البته کاهش نرخ فروش پهنای باند به شرط ارزان فروشی شرکت ها خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محمود واعظی در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در نشستی خبری، افزود: برای کاهش قیمت اینترنت باید ابتدا هماهنگی های لازم با شرکت های ارایه دهنده خدمات صورت گیرد.

وی با بیان آنکه وزارت ارتباطات هم اکنون پهنای باند خارجی را خریداری و در اختیار شرکت های داخلی قرار می دهد و این شرکت ها نیز آن را در اختیار مردم قرار می دهند، اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند قمیت واگذاری پهنای باند خود به این شرکت ها را 20 تا 30 درصد کاهش دهد.

واعظی افزود: برهمین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار است مذاکراتی را با شرکت ها انجام دهد تا میزان تخفیف ها مشخص شوند.** بررسی فیلترینگ توسط کمیته ای خاص

وی درباره چگونگی وضعیت فیلتر نیز گفت: کمیته ای در حال بررسی وضعیت فیلتر است و تاکنون دو تا سه جلسه در این راستا تشکیل شده است.

واعظی با بیان آنکه موضوعات خاصی در این کمیته مطرح شده و اعضا باید بیشتر با آن آشنا شوند، افزود: باید منتظر اعلام سیاست ها پس از آشنایی اعضای این کمیته باشیم.

وی گفت: همچنین باید با اعضای هیات دولت مذاکراتی انجام شود تا نیازمندی های مناسب مردم در قالب فیلتر قرار نگیرد.** ادامه روند افزایش پهنای باند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از پایین بودن پهنای باند داخلی و بین المللی، اظهار داشت: برنامه ریزی های گسترده ای برای افزایش پهنای باند تاکنون صورت گرفته و امیدواریم بزودی افزایش باند عملی شود.

واعظی تصریح کرد: پهنای باند بین المللی 71.7 مگابیت برثانیه است که طی صد روز اول فعالیت دولت یازدهم به این رقم 40 مگابیت در ثانیه اضافه شد و قرار است در صد روز دوم 150 مگابیت بر ثانیه دیگر به آن اضافه شود البته امیدواریم روند افزایش پهنای باند در آینده نیز ادامه یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش درخواست ها برای بهره گیری از اینترنت در سراسر کشور و حتی در روستاها، ادامه داد: در حال حاضر میزان تقاضا و مطالبات بیش از عرضه است.** حمایت از تولید داخل

واعظی، اینترنت را ابزار کار دانشگاهیان، اساتید و غیره دانست و افزود: نباید اجازه داد این امر بار مالی برای مردم ایجاد کند.

وی تصریح کرد: از آنجا که جوانان و فارغ التحصیلان رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت مطلوبی در زمینه ارتباطات داشته اند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف است به پژوهش اهمیت ویژه دهد و زمینه توسعه فعالیت های پژوهشی را فراهم آورد.

این عضو کابینه یازدهم با بیان آنکه برای اجرای طرح ها و پروژه ها باید از امکانات و تجهیزات داخلی بهره گیری شود، افزود: باید از بخش خصوصی حمایت شود تا تولیدات تجاری رونق یابد، ضمن آنکه علاوه بر بازار داخل باید امکان بهره گیری از بازار های خارج از کشور نیز فراهم شود.** سهم ICT در تولید ناخالص داخلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی نیز گفت: براساس برنامه پنجم توسعه باید 120 تا 130 هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز این بخش سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد که این رقم با سرمایه گذاری بخش خصوصی تا 500 هزار میلیارد ریال قابل افزایش است.

وی با اشاره به برنامه بهره گیری از نسل سوم و چهارم در سال آینده، گفت: ICT جایگاه مطلوبی در اشتغال و تولید ناخالص داخلی کشور ندارد که البته امیدواریم این وضعیت بهبود یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره بودجه این وزارتخانه در سال آینده نیز اظهار داشت: تاکنون تنها 15 درصد از تکلیفی که برنامه پنجم برعهده این بخش گذاشته، انجام شده و به همین دلیل برای جبران عقب افتادگی ها نیاز به سرمایه گذاری های زیادی وجود دارد هرچند که باید محدودیت های کشور در این بخش را نیز در نظر گرفت.

وی با اشاره به موافقت مجلس شورای اسلامی برای تخصیص تمام درآمدها برای نگهداری و توسعه زیرساخت ها و توجه به مناطق محروم و روستایی، اظهارداشت: البته این رقم در سال 93 برابر با حدود 60 درصد درآمدها خواهد بود.** اجرای طرح هم کد سازی با تعرفه ای معقول

وی از موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای طرح هم کدسازی تلفن ثابت در استان ها خبر داد و گفت: این وزارتخانه با طرح همسان سازی شماره ها توسط همراه اول همانند ایرانسل موافق است.

واعظی تعرفه در نظر گرفته شده برای اجرای طرح هم کد سازی درگذشته را رقمی نامناسب و گران دانست و افزود: کارگروهی برای تعیین تعرفه توسط تلفن ثابت و همراه تشکیل شده تا تعرفه ای معقول برای این بخش تعیین شود.** استقبال از برون سپاری

این عضو کابینه دولت یازدهم با استقبال از برون سپاری وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات، تصریح کرد: این وزارتخانه به دنبال تصدی گری نیست و تنها در بخش های امنیتی و بدون سود فعالیت می کند.** حضور درشبکه های ا جتماعی

وی درباره حضورش در شبکه های اجتماعی و استقبال مردم از این امر، گفت: حضور در این شبکه ها راه ارتباطی مناسبی با مردم است اما به دلیل حجم بالای کار تلاش می شود تا حد امکان به نظرات و انتقادات و پیشنهادات پاسخگو باشم.

واعظی ادامه داد: البته قرار است برخی از دوستان نیز در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهند تا میزان پاسخگویی بیش از پیش افزایش یابد.

وی درباره نظارت برشبکه های اجتماعی جدید نظیر وی چت و اینساگرام نیز افزود: اگر شبکه اجتماعی دارای 10 تا 15 درصد مسایل غیراخلاقی باشد نمی توانیم 85 درصد مابقی را از آن محروم کنیم و مردم باید بتوانند از این شبکه ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: سیستم فیلترینگ هوشمند نیست و به همین دلیل نمی توانیم بجای سایت، محتوا را فیلتر کرد.

]]>
اتمام طرح ها و پروژه های بزرگ ریلی استان مرکزی در اولویت قرار گیرد 2013-12-16T11:16:40+01:00 2013-12-16T11:16:40+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2846 admin admin مدیركل راه آهن اراك بر تسریع در روند دو خطه كردن مسیر اراك-قم راه آهن تاکید کرد و گفت: باید اتمام طرح ها و پروژه های بزرگ ریلی استان مرکزی در اولویت قرار بگیرد. به گزارش اراک دیلی ، جلال الدین کوکنار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرا رسیدن هفته حمل و نقل و تقدیر از زحمات كاركنان حوزه حمل و نقل ریلی گفت: راه آهن به عنوان یك شریان ارتباطی موثر جایگاه ویژه ای را در رشد و توسعه اقتصادی استان مركزی و شهرستان اراك به خود اختصاص داده است. وی افزود: ق به گزارش اراک دیلی ، جلال الدین کوکنار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرا رسیدن هفته حمل و نقل و تقدیر از زحمات كاركنان حوزه حمل و نقل ریلی گفت: راه آهن به عنوان یك شریان ارتباطی موثر جایگاه ویژه ای را در رشد و توسعه اقتصادی استان مركزی و شهرستان اراك به خود اختصاص داده است.

وی افزود: قابلیت حمل انبوه بار و تولیدات كارخانجات استان،صرفه جویی در مصرف انرژی، سرعت بالای جابه جائی و ایمنی بیشتر و همچنین قیمت تمام شده پایین تر نسبت به سایر بخش های حمل و نقل از مزایای حمل و نقل ریلی در بخش بار می باشد.

كوكنار افزود: با توجه به جایگاه خوب راه آهن در استان و همچنین در شبكه ریلی كشور باعث شده تا مسئولان توجه خود را به این بخش معطوف دارند.

حمایت و توجه خاص مسئولین به راه آهن اراك

وی اظهار امیدواری كرد با حمایت و توجه خاص مسئولان به راه آهن اراك در اتمام طرح ها و پروژه های بزرگ ریلی استان مانند دو خطه كردن مسیر اراك-قم شاهد توسعه بیش از پیش راه آهن استان باشیم.

مدیركل راه آهن اراك با بیان اینکه ‌اعتبارات برای اجرای پروژه های ریلی اهمیت دارد، اضافه کرد:‌ در برنامه های كلان کشور حمل و نقل ریلی در اولویت بوده و در برنامه پنجم و سند چشم‌انداز 1404 بر آن تأکید شده است كه تحقق اهداف این سند نیازمند عزم جدی است.

كوكنار افزود: در سیستم حمل و نقل جاده‌ای میزان تصادفات 50 برابر حمل و نقل ریلی، نسبت تولید آلاینده‌های زیست محیطی 20 برابر سیستم ریلی است به همین دلیل در سند چشم‌انداز به توسعه ناوگان ریلی تأکید شده است.

استان مركزی به دلیل صنعتی بودن نیازمند خطوط ریلی

وی با اشاره به جایگاه راه آهن در استان مركزی گفت: استان مركزی به دلیل صنعتی بودن نیازمند خطوط ریلی برای انتقال كالا و مواد اولیه است كه در این راستا اقدامات خوبی با توجه به امكانات صورت گرفته كه می توان به توسعه خطوط ریلی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند و راه اندازی خطوط حمل سنگ آهن اشاره كرد.

كوكنار افزود: مدیر كل راه آهن اراك در خصوص ابتدا و انتهای حوزه استحفاظی راه آهن اراك گفت: محدوده این اداره کل،از خروجی ایستگاه ساقه، واقع در استان قم شروع، از استان مركزی عبور و از یك سو به ایستگاه ملایر واقع در استان همدان و از سوی دیگر به ابتدای ایستگاه ازنا واقع در استان لرستان ختم می شود و مرکز این اداره کل در شهر اراک قرار دارد.

وی افزود: طول خطوط اصلی  304 کیلومتر و طول خطوط تجاری 55.7 کیلومتر است. همچنین تعداد تونلها شش دستگاه به طول  1500 متر است. راه آهن اراك دارای 15 ایستگاه است كه 2 ایستگاه اصلی و 13 ایستگاه فرعی هستند. ]]>
حادثه رانندگی در محور اراک- ازنا یک کشته و دو مجروح برجای گذاشت 2013-12-16T11:13:58+01:00 2013-12-16T11:13:58+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2845 admin admin رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: حادثه رانندگی بامداد دوشنبه در محور اراک - ازنا یک کشته و دو مجروح گذاشت. به گزارش اراک دیلی ، سرهنگ ˈمهدی حسنیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حادثه بر اثر برخورد یک کامیون کشنده با یک دستگاه پرای رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: حادثه رانندگی بامداد دوشنبه در محور اراک - ازنا یک کشته و دو مجروح گذاشت.


به گزارش اراک دیلی ، سرهنگ ˈمهدی حسنیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حادثه بر اثر برخورد یک کامیون کشنده با یک دستگاه پراید رخ داد که راننده پراید به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد.

وی اضافه کرد: دو سرنشین خودروی پراید نیز بر اثر این تصادف مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

وی، علت وقوع این حادثه رانندگی را تجاوز به چپ کامیون کشنده نسبت به خودروی پراید اعلام کرد. ]]>
امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بافت مرکزی اراک فراهم شد 2013-12-16T11:13:16+01:00 2013-12-16T11:13:16+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2843 admin admin مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی از فراهم شدن امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بخش قابل ملاحظه‌ای از بافت مرکزی شهر اراک خبر داد. به گزارش اراک دیلی و نقل از فارس از اراک، عبدالرضا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی از فراهم شدن امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بخش قابل ملاحظه‌ای از بافت مرکزی شهر اراک خبر داد.

خبرگزاری فارس: امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بافت مرکزی اراک فراهم شدبه گزارش اراک دیلی و نقل از فارس از اراک، عبدالرضا خلیلی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از طرح‌‌های فاضلاب اراک اظهار داشت: با اجرای خط اصلی فاضلاب در پیاده‌روی جنوبی خیابان شیخ فضل‌الله نوری حدفاصل میدان سرداران شهید تا تقاطع خیابان محسنی شهر اراک امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در بخش قابل ملاحظه‌ای از بافت مرکزی شهر اراک فراهم شد.

وی تصریح کرد: بافت مرکزی شهر اراک در محدوده خیابان‌های امام(ره)، محسنی، شیخ فضل‌الله نوری و پیروزی اسلام مناطقی هستند که با اجرای این خط امکان اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب در آنها فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی ادامه داد: این خط به عنوان یکی از خطوط اصلی فاضلاب شهر اراک به طول 926 متر و به قطر 500 میلی متر با هزینه‌ای بالغ بر دو هزار و 800 میلیون ریال اجرا شده است.

]]>
بر مبنای اولویت بندی، تغییرات فرمانداران اعلام می شود 2013-12-16T11:08:49+01:00 2013-12-16T11:08:49+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2842 admin admin نباید کوچکترین مسئله اجتماعی راتبدیل به مسئله امنیتی کنیماراک دیلی به نقل از عطریاسگروه سیاسی: در پروسه تغییر و تحولات مدریت های ارشد استان،یکی از حساس ترین این مناصب معاونت سیاسی و امنیتی استانداری بود که انتظار کشیدن توأم با کمی نگرانی بود برای آنکه بدانیم سرانجام چه کسی بر صندلی که ابوالقاسم نصراللهی سال ها بر آن تکیه زده بود،می نشیند.معاونت سیاسی و امنیتی که در زمره مهم ترین معاونت های استانداری می باشد،موظف است برنامه های سیاسی،اجتماعی دولت را تحقق بخشیده و مشارکت و حضور مردم نباید کوچکترین مسئله اجتماعی راتبدیل به مسئله امنیتی کنیم


اراک دیلی به نقل از عطریاس

گروه سیاسی: در پروسه تغییر و تحولات مدریت های ارشد استان،یکی از حساس ترین این مناصب معاونت سیاسی و امنیتی استانداری بود که انتظار کشیدن توأم با کمی نگرانی بود برای آنکه بدانیم سرانجام چه کسی بر صندلی که ابوالقاسم نصراللهی سال ها بر آن تکیه زده بود،می نشیند.
معاونت سیاسی و امنیتی که در زمره مهم ترین معاونت های استانداری می باشد،موظف است برنامه های سیاسی،اجتماعی دولت را تحقق بخشیده و مشارکت و حضور مردم استان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی را ارتقا دهد. علاوه بر آن ایجاد زمینه فعالیت مطلوب احزاب و تشکل های سیاسی،هماهنگی و هدایت فرمانداران برای تحقق سیاست های عمومی و برنامه های دولت و ده ها وظیفه ی دیگری که مسئولیت آن با این معاونت می باشد.
شکرا... حسن بیگی عهده دار معاونتی شده است که با توجه به تغییر دولت و کاستی های موجود در سالیان اخیر، انتظارات و مطالبات زیادی را باید پاسخگو باشد. معاون سیاسی و امنیتی استانداری در گفتگویی که با وی داشته ایم،تأکید میکند که نباید دیدگاه امنیتی به احزاب و تشکل های دانشجویی داشته باشیم و در صورت رعایت ضوابط و قوانین از جانب آنان باید مورد حمایت قرار گیرند.وی همچنین ابراز امیدواری می کند که با توجه به توان مدریتی بالای خانم ها،می توانیم فرماندار زن نیز داشته باشیم.در ادامه متن مصاحبه را می خوانید:
- آیا قبول دارید علیرغم تغییرات در رده های بالای مدیریت استان، صدای دولت تدبیر و امید آنچنان که باید در استان شنیده نشده و مردم تغییرات را لمس نکرده اند؟
واقعیت امر این است که مردم باید تغییر دولت را از طریق فعالیت و نتیجه کار افراد لمس کنند و شاید با جابجایی افراد اتفاق خاصی رخ ندهد. مسئله مهم این است که سیاست ها و برنامه های دولت در استان در حال پیگیری و اجرایی شدن است و ما به دنبال اجرایی کردن نظرات دکتر روحانی هستیم. مدیریت کلان استان تغییر کرده و معاونت های حساس منصوب شده اند. ان شاء ا... بتوانیم با نوع عملکرد خود و نتیجه حاصل از این عملکرد تغییر دولت را به مردم برسانیم. مسئله ای که حائز اهمیت است این است که اگر بخواهیم مسوولی را تغییر دهیم، باید فردی قوی تری را جایگزین کنیم.
- برای پیاده شدن اهداف دولت در استان ها نیاز است مدیران سیاسی استان تغییر یابند. آیا تغییرات کند مدیران سیاسی استان از مرکز دیکته شده و یا شما و استاندارتصمیم به آن گرفته اید؟
هیچ سیاستی از جانب وزارت کشور به ما دیکته نشده است. بلکه ما به دنبال آرامش هستیم. ما خواستار این هستیم که تغییرات مدنظر همه گروه ها و جریانات سیاسی را به مرور زمان انجام دهیم.
- به طور مشخص فرمانداران تا چه زمانی معرفی می شوند؟
در حال حاضر،در حال بررسی عملکرد فرمانداران هستیم. سپس آنها را اولویت بندی می کنیم و بر مبنای اولویت بندی ها شروع به تغییر فرمانداران می کنیم.
- آیا همه فرمانداران تغییر خواهند کرد؟
هنوز به این نتیجه که همه فرمانداران تغییر کنند نرسیده ایم. ممکن است از برخی از آنان در شهرستان های دیگر استفاده شود و جابجایی صورت گیرد.
- این بحث مطرح است که افراد منتخب باید از داخل مجموعه وزارت کشور باشند. آیا این قانون است؟
اگر منظور از قانون، مصوب مجلس یا مصوب هیات دولت باشد، چنین نیست. ولی نظر وزارت کشور این است که از نیروهای موجود در وزارت کشور استفاده شود. علت آن هم این است که در این چند سال اخیر از نیروهای متخصص و توانمند موجود در بدنه وزارت کشور استفاده نشده و از این روی وزارت کشور در پی این است که اولویت را به نیروهای موجود در وزارت کشور با این قید که همفکر و همسو با دولت باشند، بدهد. لازم به ذکر است حضور افراد با هر عقیده ای در همه جا آزاد است ولی ما از نیروهایی استفاده خواهیم کرد که همسو با دولت باشند.
- ملاک و اولویت شما در انتخاب ها شایسته سالاری است یا وفاداری؟
نمی توان اینها را تقسیم بندی کرد. ملاک ما تجربه کاری، تخصص، تعهد، تدین، اعتقاد به ارزش ها و همفکری با دولت است. نیرویی که تفکر دولت را قبول نداشته باشد، نمی تواند با همه توان کار کند. افراد زمانی می توانند درست کار کنند که انگیزه داشته باشند. انگیزه نیز به معنای قبول داشتن خط فکر است. استاندار با صراحت اعلام کرده اند: در تغییر نیروها نباید برخورد دولت قبل را ادامه دهیم. بلکه برای افرادی که می خواهیم آنها را تغییر دهیم باید از قبل پستی را برای آنها تعیین کنیم تا شأن آنها حفظ شود و ما نیز به خواسته خود برسیم.
- با توجه به صحبت های رئیس جمهور در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود مبنی بر خروج افراد بدون بلیط از بدنه دولت، رویکرد شما در استان مرکزی برای عملیاتی شدن این صحبت چیست و چگونه با این افراد که گویا تعداد آنها هم کم نیست، برخورد خواهیم کرد؟
ارتقای افراد فقط در وزارت کشور نیست. اعتقاد ما این است که اگر بخواهیم بخشنامه وزارت کشور را به طور دقیق اجرا کنیم، باید از نیروهای موجود در بدنه وزارت استفاده کنیم. نیروهایی که در این 8 سال زحمت کشیده و متحمل سختی هایی شده اند، باید در مجموعه خودشان رشد کنند. مجموعه دولت، دستگاه های متعددی دارد که افراد می توانند در آن رشد کرده و ارتقا یابند.مطمئن باشید هر فردی که زحمت کشیده و خصوصا در سال های اخیر متحمل محرومیت شده، با احراز شرایط می تواند در دستگاه اجرایی خود ارتقا یابد. در خصوص افرادی که استخدام دولت هستند می توانیم این وعده را بدهیم که ارتقا می یابند ولی برای افرادی که استخدام دولت نیستند باید راهکاری اندیشیده شود تا بتوانند به بدنه دولت وارد شوند.
- آیا در استانداری، استان نیاز به استخدام نیروی جدید وجود دارد؟
اگر نیروهای موجود در استانداری به خوبی چینش یابند، نیازی به استخدام جدید وجود ندارد. بلکه نیاز به تغییر نوع استخدام داریم. اگر مجوز را دریافت کنیم می توانیم نیروهای قراردادی متخصص را تبدیل به پیمانی کنیم و در پست های مدیریتی از آنها استفاده کنیم. اما همانطور که می دانید از نیروهای قراردادی نمی توان در پست های حاکمیتی استفاده کرد.
- چند سالی است که جو امنیتی بر احزاب و تشکل های سیاسی و دانشجویی سایه انداخته و شاهد فضای امنیتی در استان بوده ایم. برای بازگشت نشاط به فضای سیاسی استان چه برنامه ای دارید؟
 یکی از وظایف معاونت سیاسی و فرمانداران ایجاد توسعه سیاسی است. برای داشتن توسعه سیاسی باید نشاط سیاسی را به جامعه برگرداند و حاکم کنیم. دیدگاهی که اکنون بر استان حاکم است و همه نیروهای تاثیرگذار آن را قبول دارند، این است که نباید به احزاب و تشکل های دانشجویی فعال دیدگاه امنیتی داشته باشیم.
بنده سیاست خود را در جلسه ای که با روسای دانشگاه ها داشتیم با شفافیت کامل بیان کردم. ما به دانشجویان نگاه امنیتی نداریم و اگر تشکل های دانشجویی ضابطه و قانون مشخص شده را رعایت کنند، باید از آنها حمایت کنیم. نه آنکه کوچکترین مسئله اجتماعی را تبدیل به مسئله امنیتی کنیم و با آن برخورد امنیتی داشته باشیم.
بنده برنامه کاری خود در خصوص احزاب، جمعیت ها و گروه های سیاسی فعال را در 21 صفحه به معاون سیاسی وزیر کشور داده ام. ولی ما نمی توانیم برنامه خود را به صورت بخشی عمل کنیم. بلکه باید سیاست های دولت را در استان اجرا کنیم. دولت تصمیماتی را در خصوص نشاط سیاسی جامعه، فعالیت احزاب و ... اتخاذ می کند. ما نیز باید از آنها حمایت کنیم.
- چه برنامه ای برای بهبود وضعیت مطبوعات، رسانه ها و روزنامه نگارانی که در این چند سال بیشترین فشار رویشان بوده، دارید؟
تا جایی که جراید در مسیر قانونی فعالیت کنند از آنان حمایت می کنیم. اعتقاد ما این است که اگر قانون مطبوعات درست اجرا شود و مسوولان ما با جراید برخورد سلیقه ای نداشته باشند، هیچ مشکلی پیش نمی آید.
- تا چه میزان خود را نقد پذیر می دانید؟
با توجه به سابقه خدمتی که دارم، تحملم برای شنیدن حرف های تند مخالف نیز زیاد است. در مسوولیت های قبلی که داشته ام نیز این مسائل و مشکلات بوده است ولی خداوند تحمل آن را داده است.
- پیش از این، فرمانداران برای انجام مصاحبه باید از استانداری اجازه می گرفتند. آیا شما نیز این روند را ادامه می دهید؟
ما چنین ابلاغیه ای صادر نکرده ایم. فرمانداران می توانند مصاحبه کنند.
- آیا این موضوع که نمایندگان مجلس در عزل و نصب مدیران دخالت دارند، صحت دارد؟
وظیفه قانونی نمایندگان دخالت در عزل و نصب ها نیست ولی به منظور آنکه مسوولی که می خواهد کار کند پیشرفت داشته باشد و با هیچگونه چالشی مواجه نشود، سعی می کنیم با نمایندگان مشاوره داشته باشیم. البته این ارتباط فقط در حد مشاوره و همفکری است.
- در مباحث کارگری، بسیاری معتقدند مشکل آونگان سیاسی است. نظر شما در این خصوص چیست؟
مشکل آونگان سیاسی نیست. بلکه عدم نقدینگی، بدهی های قبلی و سوء مدیریت است.
- نگاه شما به زنان در تغییر و تحولات استان چیست؟ آیا از ظرفیت آنان استفاده می کنید؟
استاندار سیاست های شفاف خود را در قبال خانم ها اعلام کردند که در راستای حمایت از آنها بوده است. به بنده نیز امر کردند که حداقل 2 مدیر کل خانم داشته باشیم. البته نظر من این است که یک فرماندار زن نیز داشته باشیم. نیروی آن را نیز  داریم. در مجموعه استاندار خانم هایی تحصیلکرده، قوی و مدیری هستند که به راحتی می توانند فرماندار یک شهرستان باشند. مطمئن باشید از توان خانم ها استفاده خواهیم کرد. با توجه به اینکه 50 درصد جمعیت ما خانم ها هستند، تنها کانال ارتباطی ما با خانم ها، اداره کل بانوان و خانواده است که باید تقویت شود.
- برای ایجاد همدلی میان گروه های سیاسی استان، چه تدابیری اندیشیده اید؟
قرار است نشست هم اندیشی گروه های سیاسی در استان را داشته باشیم. ماهی یک جلسه تحت عنوان «صبحانه کاری» از همه نیروهای فعال استان که مشخص هستند دعوت می شود و به نمایندگانشان وقت صحبت می دهیم.

]]>
شهردار اراک: فشار وجود دارد ، اما کار خود را پیش می برم/ باز هم در شهرداری تغییرات خواهیم داشت 2013-12-16T11:05:33+01:00 2013-12-16T11:05:33+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2841 admin admin اراک دیلی و نقل از عطریاسگروه جامعه: قریب به یک ماه است که کلان شهر اراک دستخوش تغییرات زیادی شده است. تغییراتی که کماکان ادامه دارد. در چنین شرایطی اگر چه به نظر می رسد فضای سیاسی آرامی در شهر به تبع سیاست های کلان حاکم است، اما گویا اراک زود هنگام گریبان گیر کولاک سرما شده است. تعطیلی و نیمه کاره رها شدن فعالیت های عمرانی که برخی از سیاسیون با شروع آنها اراک را به کارگاه عمرانی لقب داده بودند، حالا در بوران اقتصادی شهر اراک در خیل یخبندان قرار داده است.در چنین شرایطی، اما مسوولان اراک دیلی و نقل از عطریاس

گروه جامعه: قریب به یک ماه است که کلان شهر اراک دستخوش تغییرات زیادی شده است. تغییراتی که کماکان ادامه دارد. در چنین شرایطی اگر چه به نظر می رسد فضای سیاسی آرامی در شهر به تبع سیاست های کلان حاکم است، اما گویا اراک زود هنگام گریبان گیر کولاک سرما شده است. تعطیلی و نیمه کاره رها شدن فعالیت های عمرانی که برخی از سیاسیون با شروع آنها اراک را به کارگاه عمرانی لقب داده بودند، حالا در بوران اقتصادی شهر اراک در خیل یخبندان قرار داده است.
در چنین شرایطی، اما مسوولان جدید الورود شهری چندان اعتقادی به این مسئله ندارند و موتور فعالیت های شهردار ی راکماکان گرم و پر حرارت می دانند.
«محمد ابراهیم عباسی» که چند صباحی است سکانداری شهر را عهده دار شده است اگر چه ورودش به این کرسی کم حاشیه نبود، اما حالا مدیریتش را کم حاشیه ترین و یکی از مقتدرترین مدیریت های شهری عنوان می کند و دیدی مثبت و با تکیه بر سابقه اش مدیریتش در عملیات های مختلف جنگی و پس از آن در سپاه، خود را در این سنگر نیز پیروز می داند.
وی، بازنشسته سپاه است و تا قبل از نشستن بر صندلی شماره یک شهرداری اراک مدیرعامل جهاد خانه سازی اراک بوده است.
البته در این میان، تجربه عمرانی بودن وی کمک کرد تا طی نشستی با شهردار اراک به گفتگو بنشینیم و از اوضاع و احوال شهر و شهرداری با اولویت پروژه های عمرانی و نیمه کاره مطلع شویم.
- آقای عباسی شما به عنوان شهردار اراک، با پشتوانه 15 رای شورا روی کار آمدید، مهمترین فعالیتتان در راستای توسعه عملی طی یک ماه اخیر چه بوده است؟
نخستین گام در این خصوص اصلاح ساختار داخلی شهرداری بوده است. به نظر بنده این اقدام در خروجی و بازدهی کار شهرداری تاثیر بسزایی می گذارد. به عبارت دیگر، با این اتفاق شهرداری پویا شده و از آن رخوتی که غرقش بود خارج شده است. در حال حاضر نیروهای شهرداری با روحیه کار می کنند و پر انگیزه اند.
- یعنی شما این اقدام را عملی در جهت توسعه شهری می دانید؟ و فکر می کنید موفق هم عمل کرده اید؟
بله. همین طور است. حتی در نخستین روزی کاری خود که با 9 تغییر در پست های کلیدی آغاز شد، نتیجه آن را که تحرک در سیستم بود مشاهده کردیم.
- اما مردم هنوز به طور عینی موردی را مشاهده نکرده اند و می دانید بازدهی کار شهرداری زمانی است که ظهور و بروز کند؟
زمان برای قضاوت زود است و باید کمی تامل کرد.
- با توجه به وضعیت شهرداری اراک در سنوات گذشته و اتفاقات مستمر رخ داده در این مدت، راهبرد شما برای رونق ساخت و ساز و جذب سرمایه گذار به طور مشخص چیست؟
دو اتفاق مهم در این خصوص رخ داده است. اول اینکه شورای راهبردی را در شهرداری تعریف کردیم تا چشم اندازی از اراک برای 10 سال آینده ترسیم نماید. دوم اینکه با راه اندازی کمیسیون عالی سرمایه گذاری در شهرداری اتفاق بزرگی به لحاظ جذب سرمایه گذار در اراک رخ خواهد داد. به عبارت دیگر، در این کمیسیون تصمیم گیری می شود که برای چه منطقه ای طرح ریزی شود و چه پیمانکاری می تواند از عهده اجرای آن برآید. به هر دلیل این کمیسیون موظف به جذب سرمایه گذار و ارائه برنامه به آن است.
- پاسخ شما در خصوص راه اندازی چنین کمیسیونی آیا به منزله حفظ سرمایه گذار و اخذ اعتماد سرمایه گذاران از دست رفته است؟
بله درست است.
- اگر این کمیسیون نیز نتواند به این هدف نائل شود، چه پاسخی خواهید داشت؟
با قاطعیت می گویم که این کمیسیون در جذب سرمایه گذار موفق خواهد بود.
- صحبت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری در اراک شد. ممکن است بفرمایید قبل از اینکه برنامه آتی خود را نسبت به جذب سرمایه گذاران مطرح کنید با سرمایه گذار فعلی اراک که عهده دار اجرای 5 تقاطع غیرهمسط در این شهر است چه خواهید کرد؟
قراردادی بین شرکت آباد راهان و شهردار وقت بسته شده و ما هم مکلف به تعمیرات آن هستیم. اگر چه موانع و مشکلاتی سر راه بود اما با وساطت استاندار جدید این موضوع حل شد و کار از سر گرفته شد.
- البته این مکلف بودن شما آیا به این معنی نیست که 5 نقطه در اراک زخمی شده و نیمه کاره رها شده و شما چاره ای جز توافق ندارید؟
خیر. اینگونه نیست. هر زمان که احساس شود حقوق شهروندان اراکی ضایع می شود درهای قانون را باز خواهیم کرد و از راه ها و مجاری حقوقی وارد می شویم.
-مدتهاست که این شرکت به دلیل اختلافات مالی و بدهی 30 میلیاردی شهرداری به آن فعالیت خود را تعطیل کرده است. مهمترین مشکل این قرارداد چیست؟
با توجه به توافق اخیر باز کردن مباحث قدیم بی فایده است. مقرر گردیده که طی تاریخ های 15/10/92، 15/11/92، 15/12/92 و 15/2/93 مطالبات این شرکت به طور کامل پرداخت شود. اما این در شرایطی است که تا پایان امسال 3 پروژه نخست به اتمام برسد و در سال آینده و تا ابتدای خرداد ماه دو پروژه بعدی تکمیل شود.
- مطالبات دقیقا چه میزانی است و آیا این با توجه به شرایطی آتی اضافه خواهد شد؟
یک فقره چک یک میلیارد و دویست میلیون تومانی که در زمان شهردار قبل صادر و تعهد داده شده را باید تا تاریخ 10/9/92 پرداخت شود اما در کل و از مبلغ بیش از 80 میلیارد تومان قرارداد، تنها 20 میلیارد نسبت به پیشرفت کاری پیمانکار عقب هستیم.
- آیا استانداری هم با توجه به تعهدات استاندار قبل به این شرکت در این قرارداد مبلغی را تعهد داده است؟
در قرارداد موردی قید نشده اما شفاها با توجه به قول استاندار سابق، طی توافق اخیر 10 درصد مبلغ باقیمانده نیز به عنوان کمک این تعهد داده شده است.
- با توجه به مشکلات مالی شهرداری، مطالبات باقی مانده شهرداری از کدام محل تامین خواهد شد؟
 در 4 مرحله مقرر گردیده از محل فروش املاک این پول تامین گردد.
- پس تکلیف تهاتر پروژه گلستان با شرکت آباد راهان چه می شود؟
پروژه گلستان به دلیل مباحث حقوقی فعلا در بحث آباد راهان منتفی است و مقرر شده از پروژه های دیگر مانند نیایش و امیرکبیر و... استفاده شود.
- آیا برای تکمیل 5 تقاطع غیرهمسطح برنامه زمان بندی مشخص شده، دراین صورت اولویت با کدام پروژه هاست؟
هم برنامه زمان بندی مشخص شده که طبق تاریخ های پرداخت هاست که قبلا ذکر شد و هم کیفیت کار مورد نظر است. تقاطع فراهان، آیت ا... خوانساری و میرزای شیرازی می بایست تا پایان امسال تکمیل و به بهره برداری برسند و پروژه های مهارت و بلوار قدس در سال آینده و تا سوم خرداد ماه تکمیل خواهند شد.
- پیشرفت فیزیکی هر یک از پروژه ها را می توانید عنوان کنید. این در حالی است که پروژه فراهان یک بار توسط استاندار و معاون فنی و عمرانی سابق استانداری افتتاح شده است؟
یکی از ایراداتی که به پروژه فراهان وارد است همین موضوع است. دیواره های این پل اجرایی نشده، چاه جذبی این پروژه حفر نشده و روشنایی آن نیز تکمیل نگردیده بود. بنابراین این پروژه در مرحله 92 درصد افتتاح شده بود و اکنون در مرحله اصلاح است. زیر گذر آیت ا... خوانساری نیز که متاسفانه آن همه به بهره برداری رسیده بود، در مرحله 63 درصد پیشرفت قرار داشت و به دلیل عدم تکمیل پروژه خطرات زیادی را برای مردم به همراه داشت. اما پروژه سوم که به میرزای شیرازی معروف است، 25 درصد پیشرفت دارد، البته تکمیل این پروژه تا پایان امسال مشروط به مساعد بودن هوا برای انجام کارهای بتونی است که در غیر این صورت با اجازه شهرداری به سقف زمانی پروژه اضافه خواهد شد. اما پروژه مهارت به سمت بلوار کشاورز 68 درصد پیشرفت دارد، مهارت به سمت کمربندی 75 درصد و پروژه مهارت به سمت کمربندی شمالی 70 درصد پیشرفت را تاکنون داشته است. در نهایت پروژه بلوار قدس با 65 درصد پیشرفت در مرحله نیمه تکمیل است.
- صحبت از پروژه خانبلوکی یا گلستان کردید که قبل از این یکی از محل های تامین نقدینگی شرکت آباد راهان بود. اکنون این پروژه خود به دلیل عدم تعریض خیابان شهید رجایی نمی تواند راه اندازی شود. اختلاف شهرداری با پیمانکار پروژه بر سر چیست؟
اولا که پروژه خانبلوکی یا پاساژ گلستان را به شرکت آباد راهان نمی دهیم. این در تعیین تکلیف این موضوع. دوم اینکه مشکل اول برای راه اندازی این پروژه این بوده که بهره برداری از این پاساژ منوط به تعریض خیابان گردیده است که می توانست اینگونه نباشد. سوم اینکه پیمانکار این پروژه هنوز پایان کار نگرفته و در نهایت شهرداری هم تایید نکرده است. به پیمانکار گفته شده که ابتدا پایان کار را تحویل و مراحل قانونی ثبت و تایید را طی کند تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.
- آیا پروژه طبقاتی میدان شهدا کلید می خورد؟ این پروژه مدت هاست که مرکزی ترین نقطه شهر را به نازیباترین نقطه مبدل کرده است.
شهرداری در این پروژه شریک است و تاکنون نیز بهانه پیمانکار تایید نقشه ها و عدم صدور پروانه بوده است. ما برای اینکه با هدف خود جایی برای صحبت باقی نماند، نقشه ها را تایید و ظرف یکی دو روز هم پروانه را صادر خواهیم کرد. این پیمانکار موظف است ظرف مدت 26 ماه از زمان صدور پروانه کار را تکمیل کند، در غیر این صورت و به هر دلیلی تاخیر در کار وی، پروژه واگذار خواهد شد.
- آقای عباسی، با این شرایط که شما از پروژه های عمرانی توضیح دادید اغلب پروژه های نیمه کاره عمرانی عملا از ماه آینده در اوج کار خود و مردم شاهد تحرکات عمرانی خواهند بود. به نظر می رسد پاشنه آشیل شهردار جدید چند پروژه عمرانی اخیر باشند، این طور نیست؟
مطمئن باشید که هم پروژه ها پیش خواهند رفت و هم مردم شاهد این موضوع خواهند بود و این در کمترین فضای حاشیه ای انجام خواهد گرفت. اما پاشنه آشیل کار من به این چند پروژه ختم نمی شود.
- منظورتان از حاشیه، تعارض بین شورا و شهرداری است؟
نه صرفا، هر نوع حاشیه دیگری که به شهرداری آسیب وارد کند. البته تعارضی هم تاکنون بین شورا و شهرداری نبوده است.
- می دانید که بسیاری از حاشیه های شهری به مباحث مالی برمی گردد که به گفته خودتان در صحن رسمی شورا مربوط به بلوکه شدن حساب ها توسط اداره مالیات است. آیا هنوز بر سر صحبت خود مبنی بر مقابله به مثل نمودن با اداره مالیات هستید؟
تنها می توانم به این موضوع اشاره کنم که ساختمان اداره مالیات واقع در خیابان شهید شیرودی کاربری تجاری مسکونی دارد که در محله مسکونی واقع شده و این مسئله علاوه بر مشکلاتی که برای مردم محله ایجاد کرده است، مشکل قانونی هم دارد. به هر حال با اداره مالیات صحبت شده و مسئله مالی شهرداری به زودی حل خواهد شد.
- یعنی شهرداری می تواند مانع ادامه فعالیت اداره مالیات شود؟
می توانیم اما با ساز و کار قانونی قطعا این اقدام غیرقانونی نخواهد بود.
- در مورد دو شهرک خودرو و صنایع مزاحم که شبهاتی نیز در قرارداد یکی از آنها وجود دارد و مباحثی در خصوص واگذاری آن بدون برگزاری مناقصه و مزایده وجود دارد. توضیحتان در این باره چیست؟
شهرک خودرو قراردادش در تیر ماه امسال بسته شده که فراخوان آن نیز رسانه ای شده و با انجام تمام مراحل قانونی واگذار گردیده است. اما ایراد به طرحی است که پیمانکار ارائه داده که این موضوع نیز با انجام طراحی یک سایت جدید که به نظر می رسد مناسب باشد حل گردیده است. این پروژه می بایست به کمیسیون ماده 5 برود و نمی دانم چقدر زمان ببرد تا به مرحله اجرا برسد. در مورد شهرک صنایع مزاحم نیز که قرار است در زمینی به مساحت 90 هکتار احداث شود، هنوز به هیچ پیمانکاری واگذار نشده است. بنابراین ما در حال حاضر در فرآیند جذب شرکت و سرمایه گذار هستیم و طبق قانون نیز ضوابط را اجرا خواهیم کرد.
- آقای شهردار آیا پروژه 55 متری اجرا خواهد شد؟
در شورای قبل تمام اعضا بر این موضوع پافشاری داشتند که پروژه 55 متری انجام شود و اجرا خواهد شد. اما در حال حاضر باید به این موضوع فکر کرد که انجام این پروژه آیا مقرون به صرفه است یا خیر. در شورای راهبردی این موضوع بررسی خواهد شد اگر نتیجه بررسی مثبت بود اجرا خواهد شد. فعلا هیچ تصمیمی برای انجام این موضوع نداریم.
- پس تکلیف مردم چه می شود؟
تکلیف را قطعا مشخص خواهیم کرد. اما پس از اعلام نتیجه شورای راهبردی.
- اخیرا شنیده شده که شما تصمیم گرفته اید که بسیاری از سازندگان و صاحبان پروژه را به ماده 5 نفرستید و یا به نوعی ماده 5 را حذف کنید. آیا این صحبت دارد؟
تنها ماده 5 می بایست در موارد خاص مثل پروژه های مهم و سرمایه گذاری ها دخالت کند. اما ورود این ماده به طرح تفصیلی کمی غیر منطقی است. در این خصوص سعی شده در اتلاف وقت در انجام برخی پرونده ها جلوگیری شود و لزومی هم به ارسال تمام پرونده ها به این ماده نیست.
- سوال پایانی خود را با تغییرات گسترده و یکباره شما در شهرداری اراک و درست در نخستین روز کاریتان پایان می برم. چرا این تغییرات متوقف شده است. آیا شما را تحت فشار قرار داده اند؟
البته فشار وجود دارد، اما من گوش نمی دهم و کار خودم را انجام می دهم. در خصوص تغییرات هم باید بگویم که باز هم تغییرات خواهیم داشت. اما تغییرات ابتدایی تغییرات کلیدی ما بودند که بایستی در ابتدای کار انجام می شد و مابقی با توجه به درجه اهمیتشان با سرعت کمتری انجام خواهند شد.
***
حال سوال این است که با شروع ناگهانی برق و کاهش دمای شدید در شهر چگونه می توانیم شاهد تغییرات در چهره شهر باشیم؟
عده ای بر این اعتقادند که هنگامی حال آسمان و زمین خوب بود، حال پیمانکاران و مسوولان خوب نبود، به همین دلیل کار در شهر از رونق افتاد. حالا که به نظر می رسد حال مسوولان خوب است حال آسمان و زمین البته به نفع پروژه های عمرانی خوب نیست. در چنین شرایطی نیز باز هم کار رونق ندارد. باید دید که تغییرات درونی شهرداری چه زمانی به تغییرات بیرونی منجر می شود و آیا اصلا این تغییرات در دگرگونی بیرونی شهرداری موثر خواهد بود؟!

]]>
هاشمی رفسنجانی: فرمان هشت ماده ای امام برخاسته از نگرانی ایشان از تندروی ها بود 2013-12-15T20:50:13+01:00 2013-12-15T20:50:13+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2840 admin admin رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صدور فرمان هشت ماده ای امام راحل برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی هایی بود که بعضی ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می کردند. آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده ای امام (ره) در د رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صدور فرمان هشت ماده ای امام راحل برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی هایی بود که بعضی ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می کردند.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده ای امام (ره) در دیدار جمعی از اعضای موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در دفتر قم، با تاکید بر این جمله که «همه سخنان آن مرد خدا برخاسته از اخلاق انسانی و اسلامی بود»، گفت:« تمام خصوصیاتی که برای انسان تالی تلو معصوم متصور است، در امام وجود داشت.»

به گزارش شامگاه یکشنبه ایرنا به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام، هاشمی رفسنجانی حفظ، تدوین و انتشار آثار گفتاری و نوشتاری امام (ره) را از ضرورت های همیشگی برای ارتقای جایگاه اسلام در جامعه دانست و گفت: مهمتر از همه، حراست عملی از تفکرات ایشان است که از زمان حضور در حوزه علمیه قم تا زعامت سیاسی و دینی جامعه، از لحاظ علم و عمل به عقاید خود، سرآمد روزگار بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تاسف از اینکه «هرچه از خورشید وجود ایشان دورتر می شویم، حاجب ها زیاد می شوند و نور آن کم می شود»، گفت: حرف، سکوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی هایی بود که بعضی ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می کردند.

ایشان افزود: فرمان هشت ماده ای امام مترقی ترین متن برای حقوق شهروندی و منشور کاملی برای حکومت اسلامی است که اگر درست اجرا شود، نظام اسلامی الگوی نظام حقوق بشری خواهد شد.

هاشمی رفسنجانی یکی از ویژگی های رهبری امام راحل را برنامه ریزی برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن خواند و با یادآوری انحرافاتی که در انقلاب مردمی کشورهای اسلامی در طول سال های اخیر اتفاق افتاد، گفت: فقدان رهبری جامع الشرایط خون مردم و جوانان را در خیلی از کشورهای اسلامی هدر داد و حکومت ها پس از یک دوره کوتاه دوباره به دست استبداد و استعمار افتادند.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری اشارات تاریخی امام برای جلوگیری از میدان گرفتن افراطیون در داخل کشور و دیگر کشورهای اسلامی گفت: حل مسایلی چون پایان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، بن بست شکنی قانون گذاری و تاسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود که هیچ کس جز ایشان نمی توانست حل کند.

وی افزود: اهمیت بیشتر آنجا است که امام تمام این کارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده اند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر وجود بقایای فکری افراطی گری در همه جوامع گفت: همین الان شاهدیم که چگونه یک عده افراطی در دنیا، به خصوص در اسرائیل و آمریکا دارند تلاش می کنند تا توافقات ژنو را بشکنند و دوباره تهدید، تحریم و تحقیر، فضای مذاکرات را تحت الشعاع قرار دهد و همکاری ها به بن بست برسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانشان به ابتکار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا خمینی برای تاسیس موسسه حفظ و تنظیم و نشرآثار امام اشاره کرد و گفت: خلف صالح ایشان، حاج حسن آقا نیز با جدیت و انتخاب همکارانی محقق و دلسوز نمی گذارند غبار فراموشی برآثار امام بنشیند.

وی افزود: پیشنهاد می کنم که فرمان هشت ماده ای امام را به گونه ای فصل بندی و تنظیم کنید تا در هر مناسبتی مردم و مخصوصا جوانان که از فضای انفاس قدس ایشان استثمام نکرده اند، آگاه شوند که چه مرد روشن ضمیری این انقلاب را پایه ریزی کردند.

در آغاز این دیدار، ابتدا متن کامل فرمان هشت ماده ای امام قرائت شد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سیدحبیب اله موسوی مسوول موسسه در دفتر قم، ضمن ارایه گزارش از فعالیت و برنامه های موسسه گفت: یک همایش ملی برای تبیین کلمات و جملات آن فرمان در 24 آذر سال آینده برگزار می شود قبل از آن نیز دو پیش همایش داریم که یکی برگزار شد و دیگری در اسفندماه برگزار می شود.

وی از هاشمی رفسنجانی برای تحقیق عمیق در آثار امام و روشنگری در بعضی از ابهامات، کمک خواست که رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر کاری را که بتوانم برای شناساندن بیشتر امام و آثار وجودی ایشان به مردم و تاریخ انجام دهم، جزو وظایف دینی و سیاسی و انقلابی خود می دانم.

حضرت امام خمینی در تاریخ 24 آذر ماه سال 61 یعنی پس از گذشت نزدیک به چهار سال از پیروزی انقلاب اسلامی، فرمان هشت ماده ای خطاب به قوه قضائیه و تمام ارگان های اجرایی در مورد اسلامی شدن قوانین و عملکردها صادر کردند.

]]>
بروجردی: طرف های مذاکره کننده به تعهدات خود پایبند بمانند 2013-12-15T20:49:46+01:00 2013-12-15T20:49:46+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2839 admin admin رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار رییس هیات پارلمان اروپا گفت: طرف های مذاکره هسته ای ایران، باید به تعهدات خود بر اساس توافق ژنو پایبند بمانند. به گزارش ایرنا از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، «علاءالدین بروجردی» روز یکشنبه در دیدار خانم «تاریا کرونب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار رییس هیات پارلمان اروپا گفت: طرف های مذاکره هسته ای ایران، باید به تعهدات خود بر اساس توافق ژنو پایبند بمانند.


به گزارش ایرنا از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، «علاءالدین بروجردی» روز یکشنبه در دیدار خانم «تاریا کرونبرگ» رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا، سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای اروپایی را تشریح کرد و گفت: آمریکا در نقض توافق اخیر ژنو نشان داد که کشور غیرقابل اعتمادی است.

وی با اشاره به توافق هسته ای اخیر در ژنو، اظهار داشت: طرف های مذاکره هسته ای ایران، باید به تعهدات خود به موجب این توافق پایبند بمانند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران صداقت خود را در این توافق نشان داد اما آمریکا با اعلام تحریم های اخیر به سمت سست نمودن پایه های این توافق پیش می رود.

بروجردی با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان گفت: از جمله مولفه های مهم قدرت در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران، مردم مقاوم این کشور هستند.

وی به پدیده تروریسم در منطقه اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در سه دهه اخیر از قربانیان اصلی این پدیده شوم در سطح منطقه و جهان بوده است و ما بر این باوریم که باید با معضل تروریسم به عنوان یک مشکل جهانشمول برخورد جدی شود و در این راستا سیاست های دوگانه برخی قدرت ها قابل قبول نیست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با انتقاد از سیاست های آمریکا افزود: ما مخالف حضور قدرت های بیگانه در منطقه هستیم و معتقدیم باید به مردم سوریه فرصت داد با حل مشکلات خود، آینده سیاسی خود را شکل دهند.

بروجردی با ابراز خشنودی از سفر هیاتی از پارلمان اروپا به تهران و دیدار با مسوولان ایرانی گفت: تعامل سازنده و ارتباط بر اساس منافع متقابل با دیگر کشورها سیاست عمومی ایران است و در این میان کشورهای اروپایی از جایگاه ویژه خود برخوردار هستند.

خانم «تاریا کرونبرگ» رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران در مقطع کنونی گفت: این سفر به کشف واقعیات در مورد جمهوری اسلامی ایران کمک شایانی می کند.

وی در این راستا ابراز امیدواری کرد، اینگونه سفرها آغاز روندی جدید برای حرکت در مسیر گسترش ارتباطات در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین ایران و اروپا باشد.

وی با اشاره به توافق هسته ای اخیر در ژنو ابراز اطمینان کرد، این توافق در تمام زمینه های مورد نظر به تحقق برسد.

رییس کمیته روابط با جمهوری اسلامی ایران در پارلمان اروپا در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک کشور با اقتدار در سطح منطقه با فرهنگ غنی و مبتنی بر قدرت مردمی است، گفت: استمرار گفتگوها و رفت و آمدها بین مقامات ایران و طرف های اروپایی به رفع سوءبرداشت ها در زمینه مسایل حقوق بشری کمک خواهد کرد.

در هیات پارلمانی اروپا که جمعه گذشته وارد تهران شدند، نمایندگانی از مجلس بلژیک، اتریش، هلند و آلمان حضور دارند؛ این هیات س از دیدار و گفت و گو با مسوولان ایرانی چهارشنبه این هفته به سفر 6 روزه خود به تهران پایان می دهند.

]]>
وزیر خارجه ایتالیا شنبه آینده در تهران 2013-12-15T20:43:16+01:00 2013-12-15T20:43:16+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2838 admin admin وزیر امور خارجه ایتالیا شنبه ۳۰ آذر ماه در سفری ۲ روزه و در پاسخ به سفر اخیر ظریف به رم به تهران می‌آید. به گزارش اراک دیلی و نقل از فارس ، «اما بونینو» وزیر امور خارجه ایتالیا شنبه 30 آذر ماه

وزیر امور خارجه ایتالیا شنبه ۳۰ آذر ماه در سفری ۲ روزه و در پاسخ به سفر اخیر ظریف به رم به تهران می‌آید.

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه ایتالیا شنبه آینده در تهران

به گزارش اراک دیلی و نقل از فارس ، «اما بونینو» وزیر امور خارجه ایتالیا شنبه 30 آذر ماه به منظور انجام سفری 2 روزه و در پاسخ به سفر اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به رم، به تهران می‌آید.

وی در این سفر ضمن دیدار و گفت‌وگو با همتای ایرانی خود با دیگر مقامات کشورمان در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر می‌پردازد.

وزیر خارجه ایتالیا پیش از این از سفرش به تهران در روزهای آینده خبر داده بود. 

محمدجواد ظریف 28 آبان ماه و قبل از نشست ژنو 3 سفری چند ساعته به رم داشت و با همتای ایتالیایی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

]]>
ظریف: «لوینسون» در ایران نیست/مذاکرات هسته‌ای از مسیر خود خارج شده است 2013-12-15T20:41:57+01:00 2013-12-15T20:41:57+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2837 admin admin وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا گفت که مذاکرات هسته‌ای از مسیر خارج شده اما هنوز نمرده است. به گزارش اراک دیلی  به نقل از رویترز، محمد

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا گفت که مذاکرات هسته‌ای از مسیر خارج شده اما هنوز نمرده است.

خبرگزاری فارس: ظریف: «لوینسون» در ایران نیست/مذاکرات هسته‌ای از مسیر خود خارج شده استبه گزارش اراک دیلی  به نقل از رویترز، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات هسته ای به شبکه سی بی اس گفت که این مذاکرات نمرده است حتی اگر ایران از دور تازه تحریمهای وزارت خزانه داری آمریکا  عصبانی باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا هفته پیش اعلام کرد دارایی‌های شرکتها و افرادی که تلاش می‌کنند تحریمها علیه ایران را دور بزنند مسدود می‌کند و تراکنشهای مالی آنها را متوقف خواهد کرد.

ظریف در این زمینه گفت: این اقدامی کاملا اشتباه بود و من از این تصمیم متاسف و ناراحت شدم اما به توافق کوتاه مدت برای ادامه مذاکرات طولانی مدت متعهد هستم.

وی تاکید کرد که ما متعهد به برنامه اقدام و اجرای توافقنامه ژنو هستیم اما معتقدیم که هر دو طرف باید به آن پایبند باشند.

وی سپس افزود: پروسه از مسیر خارج شده اما نمرده است. ما سعی می‌کنیم آن را دوباره در مسیر درست قرار دهیم و به مذاکرات ادامه دهیم.

وی همچنین گفت که هیچ اثری از مامور سابق آف بی آی که 6 سال پیش در ایران ناپدید شد نیست.

رابرت لوینسون که در سال 1998 از سازمان اف بی آی بازنشسته شده است 6 سال پیش در سفر به جزیره کیش در جنوب ایران ناپدید شد. کاخ سفید می‌گوید که وی مامور دولت نبوده است اما خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیرا گزارش داد که وی جاسوس سیا بوده است و برای جمع اوری اطلاعات به ایران اعزام شده بوده است.

ظریف در این زمینه گفت: سرنوشت لوینسون مشخص نیست و دولت ایران هیچ اطلاعی از محل وی ندارد.

وزیر خارجه اضافه کرد، آنچه که ما میدانیم این است که او در ایران زندانی نشده و اگر چنین باشد او به دست دولت بازداشت نشده و من فکر میکنم که دولت ایران کنترل و تسلط خوبی بر اداره کشور دارد.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ایران میتواند لوینسون را به آمریکا بازگرداند گفت: اگر ما می‌توانستیم نشانه ای از او پیدا کنیم حتما درباره آن بحث میکردیم، هرچیزی ممکن است اما من میگویم که او در ایران نیست.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پیش از این به شبکه ای بی سی گفته بود که ایران میتواند در پیدا کردن لوینسون به ما کمک کند.

]]>
تیم فوتبال شهرداری اراک در مقابل کاسپین قزوین متوقف شد 2013-12-15T20:39:39+01:00 2013-12-15T20:39:39+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2836 admin admin اراک- ایرنا- تیم فوتبال شهرداری اراک عصر امروز(یکشنبه) با نتیجه مساوی یک بر یک در مقابل تیم فوتبال کاسپین قزوین متوقف شد. به گزارش اراک دیلی و نقل از ایرنا، این دیدار در قالب هفته هشتم لیگ دسته دوم کشور عصر امروز در مجموعه ورزشی 15 هزار نفری امام خمینی (ره) ا اراک- ایرنا- تیم فوتبال شهرداری اراک عصر امروز(یکشنبه) با نتیجه مساوی یک بر یک در مقابل تیم فوتبال کاسپین قزوین متوقف شد.


به گزارش اراک دیلی و نقل از ایرنا، این دیدار در قالب هفته هشتم لیگ دسته دوم کشور عصر امروز در مجموعه ورزشی 15 هزار نفری امام خمینی (ره) اراک برگزار شد.

این دیدار که با حملات گسترده تیم شهرداری اراک آغاز شد در دقیقه 50 ˈجعفر بیاتانیˈ موفق به گلزنی برای تیم شهرداری شد.

این رقابت با همین نتیجه رو به پایان بود که در دقیقه 88 و روی اشتباه ˈمجید قاسمیˈ دروازه بان تیم شهرداری که منجر به اخراج او نیز شد ˈمحمد مجردیˈ برای تیم کاسپین قزوین گلزنی کرد و کار را به تساوی کشید که با همین نتیجه نیز این دیدار به پایان رسید.

تیم فوتبال شهرداری اراک شنبه 30 آذرماه جاری در قالب هفته 19 لیگ دسته دوم کشور در تبریز به مصاف تیم شهرداری این شهر می رود.

تیم شهرداری اراک در پایان هفته هشتم با کسب هفت امتیاز در رده 13 جدول رده بندی لیگ دسته دوم فوتبال کشور قرار دارد. ]]>
امام جمعه اراک: پژوهش و فناوری از مولفه های توسعه علمی کشور است 2013-12-15T20:39:15+01:00 2013-12-15T20:39:15+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2835 admin admin اراک- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توجه به پژوهش و فنآوری از مولفه های مهم در توسعه علمی کشور است. به گزارش اراک دیلی و نقل از ایرنا، آیت الله ˈ قربانعلی دری نجف آبادی ˈ در آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان مرکزی گفت: یکی از جایگاه های ارزشمند در توسعه و ت اراک- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توجه به پژوهش و فنآوری از مولفه های مهم در توسعه علمی کشور است.


به گزارش اراک دیلی و نقل از ایرنا، آیت الله ˈ قربانعلی دری نجف آبادی ˈ در آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان مرکزی گفت: یکی از جایگاه های ارزشمند در توسعه و توانایی علمی، فراهم سازی زیرساخت های لازم در عرصه پژوهش و فناوری است.

وی ادامه داد: پژوهش و فناوری به عنوان نیروی محرکه پیشرفت در توسعه پایدار و رسیدن به رفاه و استقلال واقعی کشور باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد تا با تولید علم به توسعه اقتصادی و صنعتی در همه زمینه هابرسیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: اگر بخواهیم توسعه پایداری در تمامی حوزه ها داشته باشیم باید به بحث توسعه تحقیق و پژوهش به ویژه در دانشگاه ها بشکلی وی‍‍ژه توجه شود.

آیت الله دری نجف آبادی بابیان اینکه برای رسیدن به جایگاه مطلوب در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی نیازمند پشتوانه علمی هستیم، خاطرنشان کرد: برای دستیابی به توسعه علمی نیازمند تربیت نسلی آگاه و علم آموز هستیم که این مهم حمایت و فراهم سازی زیرساخت های لازم را نیاز دارد.

آیت الله دری نجف آبادی گفت: اگر امروز کشورهای پیشرفته جهان در عرصه های مختلف به اقتدار و توانمندی هایی دست یافته اند به واسطه توسعه علم و دانش است.

وی با بیان اینکه پژوهش از تولید اطلاعات و کوشش برای یافتن بهترین راه حل های ممکن برای حل مشکلات در عرصه های مختلف است افزود: پژوهش فعالیت منسجم برای رسیدن به شناخت روشن از مفاهیم پیرامون و راهی برای گسترش مرزهای دانش است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی یادآوری کرد: دستاوردهای امروز جامعه نتیجه پژوهش ها، مجاهدت ها و از خود گذشتگی جوانان کشور است که امروز در بسیاری از علوم ما را از دیگر کشور ا بی نیاز کرده است. ]]>
شاخص مرگ مادر و نوزاد در استان مرکزی وضعیت بهتری از متوسط کشوری دارد 2013-12-15T20:38:42+01:00 2013-12-15T20:38:42+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2834 admin admin اراک- ایرنا- کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: شاخص مرگ مادر و نوزاد در استان مرکزی وضعیت بهتری از متوسط کشوری دارد. به گزارش اراک دیلی ، «اکرم حمزلو» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میانگین شاخص مرگ مادر و نوزاد در این ا اراک- ایرنا- کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: شاخص مرگ مادر و نوزاد در استان مرکزی وضعیت بهتری از متوسط کشوری دارد.


به گزارش اراک دیلی ، «اکرم حمزلو» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میانگین شاخص مرگ مادر و نوزاد در این استان 20 در یکصد هزار مورد است در حالیکه این شاخص در کشور 25 مورد در یکصد هزار است.

وی اظهار کرد: تقویت برنامه های مراقبتی دوران بارداری ، پیشگیری از حاملگی های پرخطر و تنظیم مناسب زمان بارداری ها ، رصد بیماریهای زمینه ای در مادران و حساسیت درکیفیت زایمان از عوامل کاهش مرگ مادران در این استان است.

این کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه سیاست افزایش جمعیت به عنوان یکی از محورهای مهم بهداشتی در سال جاری ترسیم شده اهمیت برنامه های بهداشت باروری نسبت به گذشته دوچندان است و باید آگاهی و آموزش لازم به زوجهای بارور برای پیشگیری از بارداریهای پرخطر مدنظر باشد.

حمزلو اظهار کرد: افزایش جمعیت به معنای تولید نسل پویا و سالم است و این مهم به شدت با بهداشت باروری در هم تنیده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر رشد جمعیت در استان مرکزی 9 دهم درصد است درحالیکه رشد جمعیت کشور یک و سه دهم درصد گزارش شده و بر اساس چشم انداز سند 20 ساله نظام باید به رشد یک و چهار دهم درصدی برسیم.

کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: یکی از مشکلات کنونی مرکز بهداشت کمبود بودجه برای تامین لوازم و مایحتاج پیشگیری از بارداری است که به شدن ریسک خطر بارداریهای ناخواسته و پرخطر را در لایه های متوسط و پایین جامعه رشد می دهد و زمینه بیماریهای مقاربتی ، ایدز و مخاطرات ناشی از آن را افزایش می دهد.

حمزلو تصریح کرد: یکی از نیازهای مهم برای برنامه های افزایش جمعیت در کنار برنامه های بهداشت باروری ، مسوولیت پذیری جوانان در قبال زادآوری است که این مهم باید با همکاری تنگاتنگ دستگاههای متولی و رسانه ها دنبال شود. ]]>
فرسایش خاک در استان مرکزی 14 برابر حد مجاز است/ فرسایش سالانه 36 میلیون تن خاک 2013-12-15T20:37:56+01:00 2013-12-15T20:37:56+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2833 admin admin معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالیانه 36 میلیون تن خاک در استان مرکزی دچار فرسایش می شود. به گزارش اراک دیلی ، ابوالفضل نوری در گفتگو با خبرنگار مهر متوسط فرسایش خاک در استان را حدود 13 تن در هکتار در سال بیان کرد و افزود: این میزان 14 برابر حد مجاز است و این امر تهدیدی بر حوزه های آبخیز استان است. وی با اشاره به تهیه طرح ملی سیمای فرسایش خاک در سنوات گذشته در استان افزود: بر اساس نتایج حاصل از این طرح بیش از 38 درصد از به گزارش اراک دیلی ، ابوالفضل نوری در گفتگو با خبرنگار مهر متوسط فرسایش خاک در استان را حدود 13 تن در هکتار در سال بیان کرد و افزود: این میزان 14 برابر حد مجاز است و این امر تهدیدی بر حوزه های آبخیز استان است.

وی با اشاره به تهیه طرح ملی سیمای فرسایش خاک در سنوات گذشته در استان افزود: بر اساس نتایج حاصل از این طرح بیش از 38 درصد از ارزی استان داری فرسایش خاک متوسط به بالا است.

نوری کاهش آبهای زیرزمینی، کاهش حاصلخیزی خاک، پرشدن سریع مخازن سدها و بندهای خاکی و ایجاد سیلاب های خطرناک را از جمله اصرات نامطلوب فرسایش خاک در استان عنوان کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی توسعه بی رویه دیم زارها، کاربردی غیر اصولی اراضی چرای بیش از حد دام در مراتع از جمله دلایل فرسایش خاک در استان است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: براساس نتایج حاصل از طرح تحقیقاتی میزان فرسایش مجاز خاک در سطح استان ارقامی ارائه شده در ارتفاعات همچون کوه ها و تپه های کم عمق سالانه 25 صدم تا نیم صدم تن در هکتار، در دشت های مرتفع، فلاتها، تپه ها ی کم شیب با کاربری مرتفع یک تن در هکتار و در اراضی دیم استان یک تا 1.5 در هکتار در نظر گرفته شده است.

]]>
مدیرعامل پالایشگاه شازند: فعالیت‌های صنعتی باید در چارچوب موازین زیست محیطی باشد 2013-12-15T20:37:12+01:00 2013-12-15T20:37:12+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2832 admin admin مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: هر فعالیت صنعتی باید در چارچوب موازین زیست محیطی باشد تا علاوه بر منافع اقتصادی آن محیط زیست نیز حفظ شود. به گزارش اراک دیلی و نقل از تسنیم از اراک، سید علی اکبر میرقادری در دیدار با مسئولان شرکت پالایش و پخش استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به جایگاه این صنعت در عرصه اقتصادی و تولید فرآورده ها، پالایشگاه شازند آمادگی د به گزارش اراک دیلی و نقل از تسنیم از اراک، سید علی اکبر میرقادری در دیدار با مسئولان شرکت پالایش و پخش استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به جایگاه این صنعت در عرصه اقتصادی و تولید فرآورده ها، پالایشگاه شازند آمادگی دارد تا وظیفه اجتماعی و فرهنگی خود را نیز به خوبی ادا کند.

وی افزود: پالایشگاه خود را در قبال مسائل اجتماعی و بهداشتی شهرهای مهاجران و شازند مسئول می داند و مسئولیت اجتماعی خود در منطقه انجام می دهد.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تصریح کرد: توسعه پالایشگاه با استفاده از دانش و توان نیروهای بومی موفقیتی فراموش نشدنی در تاریخ این صنعت است که با همکاری و تلاش نیروهای متعهد و انقلابی میسر شد.

وی پالایشگاه شازند را یکی از طرح های بزرگ صنعت نفت کشور دانست و گفت: این پالایشگاه علاوه بر افزایش توان کشور در تولید و خود کفایی محصولات نفتی و گازی همواره سعی کرده است تا شاخصه های اجتماعی، بهداشتی منطقه را ارتقا دهد.

میرقادری افزود: توسعه متوازن در عرصه اقتصادی در گرو توسعه فرهنگی و اجتماعی به عنوان زیر ساخت های مهم کارهای بزرگ و ماندگار کشور است و صنایع نفتی برای ارائه سهم خود و جبران کاستی زیربخش‌های اجتماعی و فرهنگی منطقه آماده همکاری با همه نهادهای ذیربط است.

]]>
۱۱۵ ماموریت برای اورژانس در ۲ روز آخر هفته در استان مرکزی 2013-12-15T20:35:59+01:00 2013-12-15T20:35:59+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2831 admin admin رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان مرکزی گفت: پرسنل اورژانس اراک در دو روز آخر هفته گذشته ۱۱۵ مورد ماموریت انجام داده اند که از این تعداد ۱۷ مورد مربوط به حوادث ترافیکی بوده است. به گزارش اراک دیلی و نقل از تسنیم از اراک، قنبر فراهانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در اثر برخورد دو دستگاه خودرو پراید و یک دستگاه خودروی پژو 206 در محلات، محور دو راهی آب گر

به گزارش اراک دیلی و نقل از تسنیم از اراک، قنبر فراهانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در اثر برخورد دو دستگاه خودرو پراید و یک دستگاه خودروی پژو 206 در محلات، محور دو راهی آب گرم به خمین ده نفر مصدوم شدند که بلافاصله بعد از دریافت گزارش توسط واحد اطلاع رسانی اورژانس محلات دو واحد امدادی اورژانس 115، آمبولانس پشتیبان بیمارستان حضرت امام خمینی (ره) و یک واحد امدادی هلال احمر به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: بعد از رسیدن بر بالین مصدومان حادثه با مدیریت صحنه و ارائه اقدامات اورژانس پیش بیمارستانی، مصدومان حادثه را به بیمارستان های امام خمینی (ره) شهر محلات و مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی عصر (عج) شهر اراک منتقل کردند.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی مرکزی با اشاره به حادثه ای دیگر تصریح کرد: در حادثه ای دیگر در تصادف زنجیره ای در محور اراک – بروجرد در گردنه زالیان، هشت خودرو به یکدیگر برخورد نمودند که در این حادثه 8 نفر از هموطنانمان مصدوم شدند.

وی درباره این حادثه گفت: به مرکز اطلاع رسانی اورژانس شازند گزارش شد که در گردنه زالیان در محور اراک – بروجرد هشت خودرو با یکدیگر برخورد کرده اند که این حادثه هشت مصدوم در برداشته است.

فراهانی افزود: بلافاصله دو واحد امدادی اورژانس 115 (پایگاه توره و پایگاه روناس) و یک واحد امدادی هلال احمر به محل حادثه اعزام شدند و بعد از رسیدن بر بالین مصدومین حادثه ضمن ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی (ثبت علائم حیاتی، رگ گیری، سرم تراپی و اکسیژن تراپی، اتل گیری) مصدومین حادثه را به مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی عصر (عج) منتقل  کردند.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی مرکزی تصریح کرد: در هشت حادثه تصادفی دیگر که در تعطیلات آخر هفته در استان مرکزی اتفاق افتاد، یازده نفر دیگر از هموطنانمان مصدوم شدند که تحت پوشش خدمات اورژانس 115 استان قرار گرفتند.

]]>
دانشجوی محلاتی موفق به استفاده از حس بویایی زنبوردرکشف مواد معدنی شد 2013-12-15T09:15:17+01:00 2013-12-15T09:15:17+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2830 admin admin محلات - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات، از موفقیت دانشجوی این واحد علمی آموزشی در استفاده ازحس بویایی زنبور عسل در اکتشاف مواد معدنی برای اولین بار در دنیا خبر داد. به گزارش اراک دیلی ، ˈمحمدعلی علی آبادیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ˈ آریا صمیمیˈ 26 محلات - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات، از موفقیت دانشجوی این واحد علمی آموزشی در استفاده ازحس بویایی زنبور عسل در اکتشاف مواد معدنی برای اولین بار در دنیا خبر داد.


به گزارش اراک دیلی ، ˈمحمدعلی علی آبادیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ˈ آریا صمیمیˈ 26 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ˈزمین شناسی اقتصادیˈ دانشگاه آزاد واحد محلات در موضوع پایان نامه از حس بویایی زنبور در ردیابی و پی جویی کشف مواد معدنی به نتایج قابل قبولی دست یافته است.

وی با تاکید براینکه طرح پایان نامه این دانشجوی جوان در سامانه پایان نامه دانشگاه آزاد کشور ثبت شده است گفت: همچنین ثبت این موفقیت مراحل اولیه را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می گذراند.

علی آبادی افزود: در این پروژه تحقیقاتی که طی چهار ماه و با همکاری دانشگاه ها و اساتید دانشگاه زاگرب کرواسی، دانشگاه کنستانز آلمان و دانشگاه اس ال یو سوئد انجام گرفت موفق به تربیت زنبور عسل، جهت جستجو و کشف مواد معدنی به ویژه کانی های مس دار(کالکوپیریت) از طریق حس بویایی شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: با توجه به نتایج درخشان این تحقیق، صمیمی به درخواست دپارتمان بیولوژی و زمین شناسی دانشگاه استکهلم و همچنین شبکه چهار تلویزیون سوئد سخنرانی و کنفرانس های خبری متعددی داشته است.

علی آبادی افزود: این محقق جوان هم اکنون در حال همکاری با دانشگاه تلوز انگلستان برای مطالعات بیشتر در زمینه شناخت خصوصیات بیولوژیکی گیرنده های عصبی زنبور عسل در شناخت مواد معدنی مختلف است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: این جوان نخبه کشور کنون در بورسیه دکترای دانشگاه تولز فرانسه پذیرفته شده است .

علی آبادی یادآور شد، در سالهای گذشته، محققان موفق شدند برای شناسایی مواد معدنی از جمله مس، از حس بویایی سگ کمک بگیرند. ]]>
بودجه ۹۳ دنبال افزایش رشد اقتصاد به ۳ درصد است/ قرار نیست مشکل جهان را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم 2013-12-15T09:09:14+01:00 2013-12-15T09:09:14+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2829 admin admin معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: لایحه بودجه ۹۳ به دنبال افزایش رشد اقتصاد است، قرار نیست مشکل جهان بشریت را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم. به گزارش اراک دیلی و  به نقل ا

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: لایحه بودجه ۹۳ به دنبال افزایش رشد اقتصاد است، قرار نیست مشکل جهان بشریت را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم.

خبرگزاری فارس: بودجه ۹۳ دنبال افزایش رشد اقتصاد به ۳ درصد است/ قرار نیست مشکل جهان را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیمبه گزارش اراک دیلی و  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از منظر دولت آمار و ارقام ارائه شده در لایحه بودجه 93 تا چه حد قابل تحقق است؟ گفت: سال 93 چهارمین سالی است که برنامه پنجم توسعه مورد اجرا قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در ماده 234 برنامه پنجم توسعه اهدافی مشخص شده است که براساس آن باید اقتصاد با رشد 8 درصدی مواجه شود، افزود: این رشد 8 درصدی به صورت متوسط سالانه است، بنابراین 12.2 درصد سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به افزایش بهره وری و کاهش بیکاری و تورم می‌شود.

* بودجه 93 ملهم از برنامه پنجم توسعه است

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم متناسب با برنامه پنجم عمل کنیم، باید به اهدافی که در قانون بودجه سال 93 گنجانده شده توجه کنیم، خاطرنشان ساخت: بودجه سال 93 دقیقا ملهم از برنامه پنجم توسعه است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بودجه سال 93 از سند بالادستی خود تبعیت می‌کند، اظهار داشت: این بودجه به دنبال افزایش رشد است، به طوریکه در طی 2 سال گذشته با رشد منفی در اقتصاد مواجه بودیم، یعنی در سال 91 رشد اقتصادی کشور منفی 5.8 درصد بود.

* رشد اقتصادی در سال جاری منفی 0.8 درصد است

وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری پیش بینی می‌شود که رشد اقتصادی‌مان منفی 0.8 درصد باشد، افزود: باید تورم در قانون برنامه کاهش پیدا کند.

محمدباقر نوبخت ادامه داد: بودجه سال 93 چون از سند بالادستی خود یعنی برنامه توسعه تبعیت می‌کند، باید به دنبال کاهش نرخ تورم باشد تا حداقل از آن چیزی که بالای 40 درصد بود به زیر 25 درصد کاهش پیدا کند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید اشتغال در کشور افزایش یابد، گفت: در این خصوص عددی که در بودجه سال 93 لحاظ شده است، این گونه است که نرخ بیکاری اندکی کمتر از نرخ بیکاری جاری خواهد شد.

* تورم باید به زیر 25 درصد برسد

وی با اشاره به اینکه در این صورت سطح اشتغال افزایش خواهد یافت، خاطرنشان ساخت: متاسفانه ما در شرایط رکود تورم هستیم، پس بنابراین باید به دنبال مهار تورم باشیم و آن را به زیر 25 درصد کاهش بدهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه باید آثار رکودی اقتصادمان را تا بخش زیادی جبران کنیم، اضافه کرد: رشد مثبت 3 درصدی که برای اقتصاد لحاظ کرده‌ایم در جهت کاهش و خروج از شرایط رکود است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: از اعداد و ارقامی که کارشناسان ما در حوزه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارائه کرده‌اند دفاع می‌کنم، زیرا این ارقام و اعداد برای واقعیت‌ها مبتنی است.

وی با اشاره به اینکه طی جلسات متعددی که با نمایندگان در سطح مجامع استانی داشته‌ایم این اعداد و ارقام را برای سال 93 پیش‌بینی کردیم، افزود: آرزو می‌کنم این ارقام تحقق پیدا کند، چون ما تلاش کردیم تا آمار و ارقام نزدیک به واقعیت باشد.

محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مبنای کاهش بودجه سال 93 بر چه اساسی بوده است؟ ادامه داد: باید برای نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه که در مجلس وجود دارند جایگاه واقع‌‌بینانه‌ای را ترسیم کنیم، به طوری‌که باید از آنها قدردانی کنیم که هرکدام از این نمایندگان شریف مردم در جهت انعکاس منویات و خواسته‌های مردم حوزه انتخابیه خودشان در مجلس حضور پیدا می‌کنند.

* بودجه سال 93 واقع‌بینانه است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه از سوی دیگر از این نمایندگان فهیم انتظار داریم که در جهت اقتصاد ملی کشور تلاش کنند، افزود: این نمایندگان دارای شخصیت ملی هستند، بنابراین باید کاستی‌ها و محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد به صورت صادقانه به مردم منعکس کنند بنابراین واقعیت این است که این بودجه واقع‌بینانه است.

وی با اشاره به اینکه سطح بودجه سال 93 از بودجه مصوب 92 کمتر است، اظهار داشت: سطح بودجه سال 93 حداقل 7.3 درصد کمتر از بودجه 92 است، به طوری که سال آتی 7.3 درصد رشد منفی خواهیم داشت.

نوبخت با اشاره به اینکه عموما همه نمایندگان و همه دستگاه‌ها خودشان را با 210 هزار میلیارد تومانی که بودجه سال 92 بود، مقایسه می‌کنند، بیان کرد: بودجه سال 93 به 194 هزار میلیارد تومان تقلیل یافته است، بنابراین واقعیت این است که ما در شرایط تحریم بسر می‌بریم و هنوز هم نمی‌توانیم همه منابع و ظرفیت‌هایی را که برای نفت وجود دارد، مورد استفاده قرار دهیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتصاد کشور طی سالیان متمادی مرتبط به نفت بوده است، خاطرنشان ساخت: قطعا تجارت تحت‌تاثیر این مسئله قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که واردات محدود می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته بیش از 4 میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید نفت را داشتیم، گفت: متاسفانه اکنون این رقم به 1 میلیون بشکه نفت در روز رسیده است که ما می‌توانیم نفت را صادر کنیم.

* اقتصاد مقاومتی را باید متناسب با دخل و خرج تنظیم کرد

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه ما در شرایط ویژه‌ای بسر می‌بریم پس باید در اقتصاد مقاومتی دخل و خرجمان را تنظیم کنیم، افزود: باید عزیزانمان در مجلس و سایر دستگاه‌ها به ما کمک کنند تا اقتصادمان در برابر فشارهای غرب مقاوم بماند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، اظهار داشت: بودجه کشور به دو بودجه جاری و عمرانی تقسیم می‌شود، یعنی بودجه 194 هزار میلیاردی باید در این دو بخش صرف شود.

وی با اشاره به اینکه بودجه‌های جاری عموما مربوط به پرداخت حقوق و دستمزدها می‌شود، خاطرنشان ساخت: با عرض شرمندگی حقوق و دستمزدها را 18 درصد افزایش داده‌ایم، پس بنابراین باید پذیرفت بودجه‌ای که 7 درصد کاهش یافته حالا باید حقوق و دستمزدها را 18 درصد افزایش بدهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید کارکنان خود را دوست دارد، افزود: در چنین شرایطی مجبور هستیم حداقل دستمزدها را 18 درصد بالا ببریم، پس دیگر نمی‌توانیم بودجه جاری‌مان را این حد کمتر کنیم.

* بودجه عمرانی سال 93،حدود 33 درصد رشد منفی پیدا خواهد کرد

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه‌های عمرانی سال 93 نسبت به سال جاری نزول قابل توجهی داشته است، ادامه داد: برای سال‌جاری 56 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص داده شده بود، این در حالی است که بودجه عمرانی برای سال آینده به چیزی حدود 37 هزار میلیارد تومان می‌رسد، پس باید گفت این رقم با 33 درصد رشد منفی مواجه خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: پس همه نمایندگان شریف ملت باید بدانند اعتبارات عمرانی امسال نسبت به پارسال 33 درصد کاهش یافته است.

محمدباقر نوبخت با بیان اینکه نمایندگان شریف مجلس باید واقعیت‌ها را به مردم بگویند، افزود: 2906 طرح عمرانی در کشور وجود دارد که هر طرح تعداد قابل توجهی پروژه را نیز دربر دارد، بنابراین تعداد آنها به هزاران مورد می‌رسد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به تعداد طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی که در استانها وجود دارد، اظهار داشت: دولت کمتر از 4 ماه است که به کار خود ادامه می‌دهد، بنابراین هیچ نقشی در این تعداد پروژه ندارد، پس ما گناهی در ایجاد این تعداد پروژه برای مردم عزیز ایران نداریم.

نوبخت با اشاره به اینکه باید 37 هزار میلیارد تومان که 33 درصد نسبت به سال‌جاری کاهش یافته است را میان همه طرح‌ها تقسیم کنیم، افزود: ما هیچ دعوایی با کسی نخواهیم داشت پس باید گفت آیا تدبیر این است که این رقم را میان 2906 طرح توزیع کنیم تا آنهایی که 10 درصد پیشرفت داشتند به 12 درصد برسد؟

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی از این پروژه‌ها سالهای سال است که متاسفانه مهمان استانها است، گفت: تدبیر ایجاب می‌کند که تعدادی از طرح‌های اصلی هرچه سریعتر اجرایی شود، بنابراین به همه این پروژه‌ها پول داده‌ایم ولی عمده پولمان معطوف به طرح‌هایی شده است که در سال 93 به اتمام می‌رسد.

* سال 93 تعداد 246 طرح عمرانی به پایان خواهد رسید

وی با بیان اینکه این طرح‌ها از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند، خاطرنشان ساخت: در سال آینده 246 طرح به پایان خواهد رسید.

نوبخت ادامه داد: لیستی وجود دارد برای سال 93 که در آن مشخص شده چند کیلومتر بزرگراه باید بسازیم، چند کیلومتر راه‌آهن نیاز داریم، چه تعداد بیمارستان باید تجهیز شود، بنابراین باید گفت آمار اینها به صورت مکتوب در دست نمایندگان خواهد بود تا آنها بدانند برای سال آینده چه مسائلی را در نظر گرفته‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تدبیر این است که حالا که پول کم است به گونه‌ای آنها را بکار گیریم که مردم بتوانند از آثار آن استفاده کنند، گفت: نمایندگان شریف و فهیم ملت بزرگوار به پروژه‌های استانهای بزرگ خود آشنا هستند.

وی با اشاره به دروغ‌پردازی رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه بودجه ارتش و سپاه تا 50 درصد افزایش یافته است، افزود: به عزیزان ما در سپاه و ارتش ظلم است که آنها هم به عسرت از این بودجه سهم ببرند، بنابراین از نمایندگان انتظار داریم تا با صراحت به مردم توضیح دهند.

نوبخت با اشاره به اینکه در بخشی از استانها ممکن است تعداد این طرح‌ها کم و بیش باشد، خاطرنشان ساخت: این 246 طرح میان همه استانها توزیع شده است، بنابراین اینگونه نیست که یک استانی خیلی بهره برده باشد و دیگری چیزی نصیبش نشود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بنده حاضرم به نمایندگان در خصوص بودجه و طرح‌ها سندهایی را ارائه کنم، گفت: تشویش اذهان عمومی کار درستی نیست.

وی اضافه کرد: دولت بعد از سالها توانست بودجه را به موقع تحویل مجلس شورای اسلامی بدهد، این در حالی است که همکاران شریف دولت شب تا صبح نخوابیدند تا بتوانند بودجه را به موقع تحویل مجلس بدهند.

نوبخت با اشاره به اینکه نه تنها بودجه به مجلس ارائه داده شد، بلکه 6 جلد گزارش راجع به عملکرد سال 91 و 90 هم نیز ارائه شده است، گفت: یک جلد از این گزارش راجع به برنامه سال 93 است، بنابراین ای‌کاش یکی از دوستان نمایندگان به اینکه آنها این گزارشات را خوانده‌اند اشاره می‌کردند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور افزود: منطق دولت تدبیر و امید این است که بتوانیم بهره‌وری لازم را از پولی که توزیع می‌کنیم، داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا بودجه تخصیص یافته برای پروژه‌ها زودبازده است یا خیر، گفت: 246 طرح در سال 93 در اختیار ما قرار خواهد گرفت، اما باید گفت این پروژه‌ها کوچک و سطحی نیست، بلکه جزو پروژه‌های بزرگ ملی به حساب می‌آید به طوری که در آنها پروژه‌هایی همچون آزادراه‌ها و سدهای بزرگ هم قرار گرفته است.

نوبخت با اشاره به اینکه دو سد بزرگ در سال آینده برای استانهایی که نمایندگان آنها معترض بودند افتتاح خواهد شد، ادامه داد: غیر از این تقسیم‌بندی یک طرح اولویت‌دار دیگری به نام آبهای مرزی وجود دارد، به طوری‌که این پروژه برایمان از اولویت خاصی برخوردار است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما به طرح‌ها و پروژه‌های بالای 80 درصد توجه کرده‌ایم، اظهار داشت: در این رابطه پروژه‌های ویژه‌ای مربوط به بخش آب، آبهای مرزی و میادین مشترک توجه خاص شده است.

وی ادامه داد: قرار نیست ما مشکل جهان بشریت را فقط با بودجه سال 93 حل کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه عدم توازن میان استانها که طی سالیان متمادی وجود داشته ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌ها است، اضافه کرد: دولت تدبیر و امید درصدد برداشتن همه محدودیت‌های استانی است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه سال آینده قرار است برنامه ششم توسعه نوشته شود، خاطرنشان ساخت: پس از اصلاح قانون بودجه سال 92 توانستیم پیش‌پرداخت‌های برخی از فاینانس را برای خروج از رکود تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه ممکن است یک استان از نظر راه جلوتر باشد و یا اینکه از نظر مسئله آب عقب بماند، افزود: باید همه این مسائل را مورد شناسایی قرار دهیم.

* در برنامه ششم توسعه باید توازن و تعادل منطقی وجود داشته باشد

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه باید در برنامه ششم توسعه توازن و تعادل منطقه‌ای وجود داشته باشد، اظهار داشت: سعی کردیم تا در بودجه همه نابرابری‌ها را جبران کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح‌هایی که برای سال آینده وجود دارد، مردم باید بتوانند از آنها به خوبی استفاده کنند و مورد توزیع عادلانه قرار بگیرد، گفت: برنامه ششم توسعه قرار است سال آینده در حوزه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تهیه و سپس تقدیم نمایندگان مردم شود تا با همفکری آنها برنامه ششم توسعه به برنامه تعادل‌‌بخشی استانها تبدیل شود.

*هدفمندی یارانه‌ها در قالب یک تبصره و چند خط قابل جمع‌کردن نیست

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تغییری در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 93 تعریف شده است؟ اظهار داشت: طرح هدفمند‌کردن یارانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین باید گفت این طرح در قالب یک تبصره و چند خط قابل جمع‌کردن نیست.

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه باید شیوه بهتری را برای حل مشکلات مردم پیدا کنیم، افزود: باید مشکلات تولید را حل کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به دنبال صرفه‌جویی در مصرف است، گفت: امیدواریم تولیداتمان از راندمان بالاتری برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید به دنبال این است که همه ابعاد را به خوبی شناسایی کند، اظهار داشت: باید قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را با روشی بهتر اجرا کنیم، به طوری‌که سال 93 قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را با رویکردی مناسب‌تر اجرا خواهیم کرد.

* در بودجه سال 93 هیچ مالیاتی افزایش نیافته است

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا مردم برای سال 93 باید مالیات بیشتری را پرداخت کنند؟ گفت: در بودجه سال 93 هیچ نرخ مالیاتی را افزایش نخواهیم داد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کارمندان شریف و حقوق‌بگیران عزیز به اندازه کافی مالیات پرداخت می‌کنند، ادامه داد: تجار و کسبه به اندازه کافی مالیات می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه باید سامانه‌های اطلاعاتی سازمان را گسترده‌تر کنیم تا اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد، گفت: با وزارت اقتصاد و دارایی توافق کرده‌ایم تا نیازهای اعتباری مربوط به تجهیز سازمان امور مالیاتی را فراهم کنیم تا آنها بتوانند از سامانه‌ها و فناوری‌های مناسب‌تری استفاده کنند تا بتوانند به شناسایی واحدهای مورد نظر خود بپردازند.

نوبخت با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی باید به حق مالیات‌ها را دریافت کنند، افزود: ظرفیت‌هایمان مثل همه کشورها بیشتر از شاخص 6.8 درصد است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در سال 67 وزیر اقتصاد و دارایی برای جبران کسری بودجه اعلام کرد که امکان دارد از مالیات برای کسری استفاده کنیم، افزود: در کشورهای توسعه‌یافته رقم مالیات در تولید ناخالص داخلی بین 30 تا 40 درصد،  و در کشورهای در حال توسعه بین 20 تا 30 درصد و در کشور ما ماکسیمم به زیر 10 درصد است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پول‌هایی که در خارج از مردم گرفته می‌شود عنوان مالیات دارد، خاطرنشان ساخت: ما دریافتی‌های متعددی از مردم داریم ولی آنها را مالیات نمی‌دانیم، مثلا بنزینی را که 100 تومان بوده حالا 400 تومان شده، پس باید گفت این 300 تومان مشمول مالیات نیست، بلکه افزایش است، این در حالی است که در دنیا نیز هر افزایشی را مالیات قلمداد می‌کنند.

*نباید با اخذ مالیات از مردم به آنها فشار آورد

نوبخت با اشاره به اینکه طبق مطالعاتی که در وزارت اقتصاد و امور مالیاتی انجام شده، شاخص GDP 16 الی 17 درصد است، اظهار داشت: نباید با اخذ مالیات از مردم به آنها فشار آورد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه چسبندگی ما به منابع نفتی همواره ادامه دارد، اظهار داشت: مقام  معظم رهبری در سیاست‌‌های کلی برنامه پنجم توسعه مشخص فرموده‌اند که باید از همان ابتدا 20 درصد از منابع نفتی را به صندوق توسعه ملی انتقال دهیم، این در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در قانون برنامه پنجم هم نیز اعلام کرده‌اند که باید هرسال 3 درصد دیگر هم به این رقم اضافه شود تا جایگزین نفت قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا رقم فاینانس‌های پیش‌بینی شده در بودجه معوق خواهد شد، اظهار داشت: از کارشناسان انتظار داریم که کار کارشناسی ارائه بدهند، پس باید گفت اگر کسانی‌که لقب کارشناس ندارند بخواهند چنین مسائلی را مطرح کنند اینچنین نیست، به طوری که ما قرار نیست از آمریکا و اروپا تسهیلات خارجی دریافت کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه منابع ارزیمان در برخی از کشورها وجود دارد که بنا به تحریم آن پول‌ها را نمی‌توانیم به کشور وارد کنیم، افزود: بخش قابل توجهی از دلار مربوط به نفت است که وارد کشور نشده، بنابراین در برخی از این کشورها این پول نزد حساب بانک ارزی می‌ماند، به طوری که با یک هماهنگی توافق کردیم تا آن کشورها به نسبت منابع‌مان فاینانس و تسهیلات برایمان در نظر بگیرند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه قرار شد 7.5 درصد کشورهای خارجی به ما فاینانس اختصاص دهند، افزود: ما توان پرداخت 7.5 درصد را نداشتیم تا بتوانیم طرح‌های عمرانی را انجام دهیم، بنابراین با تدبیر دولت و مجلس اجازه داده شد تا از 6 درصد ورودی به صندوق توسعه ملی که ارز حاصل از نفت است را برداشت کنیم تا بتوانیم این پیش‌پرداخت‌ها را بدهیم.

وی با اشاره به اینکه در بودجه 93 این پیش‌پرداخت‌ها لحاظ شده است، خاطرنشان ساخت: برای کارهای عمرانی که برای سال آینده در نظر گرفته شده است، فقط از 37 هزار میلیارد تومان نیست، بلکه بیش از 35 میلیارد دلار هم که 15.5 میلیارد دلار آن کارهایش انجام شده، به کارهای عمرانی تزریق خواهد شد.

نوبخت گفت: تا پایان سال‌جاری برای تشکیل شورای برنامه‌ریزی استانها به سه استان سفر خواهم کرد تا در جمع نمایندگان استانها و مسئولان بتوانیم برنامه توسعه استانی را تعریف کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در بودجه سال 93 اقتصاد ملی چگونه تعریف شده است؟ گفت: باید بتوانیم از منابع محدود موجود به شکل بهینه استفاده کنیم و مردم هم نیز از این منابع بهره‌برداری کنند تا وابستگی‌مان به خارج کم شود.

وی با اشاره به اینکه باید بر اقتصاد داخلی تکیه کنیم، خاطرنشان ساخت: در اقتصاد ما همه فاینانس‌ها به نوعی به خودمان تعلق دارد، بنابراین ما سعی کردیم اقتصادمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که اگر محدودیت‌هایی از سوی دولت‌های زورگوی خارجی برایمان اعمال شد، بتوانیم بر روی پای خود بایستیم.

نوبخت گفت: با همفکری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با واقع‌بینی در تصویب بودجه انشاءالله اقتصاد را مقاوم‌تر کنیم.

]]>
ظریف: با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم/ در زمان مناسب پاسخ منتقدان را می‌دهیم 2013-12-15T09:08:31+01:00 2013-12-15T09:08:31+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2828 admin admin وزیر خارجه ایران با اشاره به اقدامات مرتبط با تحریم‌های‌ آمریکا تصریح کرد با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم و در برابر هر اقدام نامناسب، واکنش مناسب، حساب‌شده و هدفمند نشان می‌دهیم. به گز

وزیر خارجه ایران با اشاره به اقدامات مرتبط با تحریم‌های‌ آمریکا تصریح کرد با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم و در برابر هر اقدام نامناسب، واکنش مناسب، حساب‌شده و هدفمند نشان می‌دهیم.

خبرگزاری فارس: ظریف: با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم/ در زمان مناسب پاسخ منتقدان را می‌دهیمبه گزارش اراک دیلی و نقل از فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در واکنش به اقدامات اخیر آمریکا در خصوص تحریم‌های ایران گفت: در چند روز گذشته اقدامات نامناسبی از سوی آمریکایی ها صورت گرفت که ما به شکل مقتضی و با در نظرگرفتن همه جوانب امر به آن پاسخ دادیم.

وی ادامه داد: البته برخی دوستان که دل خوشی از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده‌اند که بیشتر بیان خواست تا واقعیت است.

ظریف در ارتباط با توافق ژنو گفت: ما با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می کنیم و البته در برابر هر اقدام نامناسب و غیرسازنده (حتی اگر نقض توافق هم نباشد) واکنش مناسب، حساب شده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهیم داد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به توافق نهایی تصریح کرد: مذاکره و رسیدن به نتیجه، کار دشواری است و حتما فرازونشیب فراوان دارد. این را هم از روز اول پیش بینی کرده بودیم.

وی با اشاره به وظیفه مهم تیم مذاکره کننده برای پیگیری منافع ملی تأکید کرد: ضمناً دوستانی که با استفاده از سکوت ضروری ما، مشغول خرده گیری از کنار گود هستند هم حتما می‌دانند که فرمایشاتشان همگی جواب دارد ولی تیم مذاکره کننده وظیفه مهمتری برای پیگیری منافع ملی دارد و پاسخ عمومی به برخی موارد را فعلا به مصلحت نمی داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غیرمنصفانه بخاطر منافع ملی سکوت کند ولی در زمان مناسب به همه ایرادها و ابهامات پاسخ خواهیم داد.

]]>
استان مرکزی درفعالیت های نانو رتبه دوازدهم کشور را داراست 2013-12-15T09:05:56+01:00 2013-12-15T09:05:56+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2826 admin admin معاون پژوهش و فن‌آوری دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: استان مرکزی در زمینه فعالیت های نانو رتبه دوازدهم در 31 استان کشور را داراست. به گزارش اراک دیلی ،  دکتر علی نیازی در گفتگو با خبرنگار مهر هدف از علوم و فناوری نانو درک خواص و ساخت انواع مواد، ساختارها و افزار ها در حد مقیاس نانو متری دانست و گفت: این مواد و ساختارها ممكن است خواصی كاملا متفاوت از توده مواد و ساختار های بزرگتر داشته باشند که در استان مرکزی 87 مقاله در حوزه نانو فناوری به چاپ رسیده اس

به گزارش اراک دیلی ،  دکتر علی نیازی در گفتگو با خبرنگار مهر هدف از علوم و فناوری نانو درک خواص و ساخت انواع مواد، ساختارها و افزار ها در حد مقیاس نانو متری دانست و گفت: این مواد و ساختارها ممكن است خواصی كاملا متفاوت از توده مواد و ساختار های بزرگتر داشته باشند که در استان مرکزی 87 مقاله در حوزه نانو فناوری به چاپ رسیده است.

وی اظهارداشت: در سال 82، ایران 30 مقاله در زمینه نانو منتشر نموده است که در سال 92 ، این آمار 126 برابر شده است و در حال حاضر ایران یکی از پنج کشور دنیا در زمینه فن آوری نانو به شمار می‌آید.

وی با تأکید بر این که موضوع فن آوری نانو اهمیت ویژه ای برای محققین کشور ما دارد تصریح کرد: با توجه به اهمیت این فناوری در جهان فعالیت در این حوزه در مراکز علمی کشور شده  است.

نیازی با تاکید بر اینکه پرداختن به این موضوع در دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور نهادینه شود و اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی اراک سعی دارد با ساخت آزمایشگاه های تخصصی به شبکه آزمایشگاهی نانو بپیوندد تا محققان این واحد دانشگاهی نیز بتوانند دستاوردهای قابل توجهی در این زمینه داشته باشند.

وی بیان کرد: دستیابی به جایگاه مناسب در حوزه فن آوری نانو از مأموریت های مهم سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران است و بر اساس این سند، ایران باید در سال 92 جز 15 کشور برتر جهان در این زمینه باشد.

وی تربیت نیروی انسانی برای استفاده از دانش نانو در توسعه اقتصادی - اجتماعی، انجام طرح های پژوهشی کاربردی در زمینه های مرتبط با جذب متخصصان و ایجاد فضای مناسب برای همکاری های گروهی متخصصان رشته های مختلف، یجاد بستر مناسب به منظور تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و رفع نیازمندی های مرتبط با نانوفناوری در صنایع مختلف و  ارتباط علمی با مراکز ملی و بین المللی از اهداف پژوهش علوم و فناوری نانو عنوان کرد.

معاون پژوهش و فن‌آوری دانشگاه آزاد اسلامی اراک با اشاره به برخی از فعالیت های پژوهشی دانشگاه ازاد اسلامی اراک و گفت: تاکنون اعضاء هیئت علمی و دانشجویان این واحد با ارایه بیش از هزار مقاله در کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی عزمی راسخ در تولید علم داشته اند که این مقالات شامل 562 مقاله ISI، 450 مقاله علمی-پژوهشی و 210 مقاله علمی-ترویجی است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت های پژوهشی و فن‌آوری دانشگاه آزاد اسلامی اراک افزود: بیش از 300 طرح پژوهشی توسط اعضاء محترم هیات علمی واحد اراک ارایه شده که نزدیک به 100 طرح پژوهشی آن در حال اجرا می باشد. همچنین نزدیک به 100طرح پژوهشی برون دانشگاهی نیز تاکنون توسط این واحد ارایه گردیده است.

]]>
نماینده مجلس: توجه به واردات کالاهای با کیفیت ضروری است 2013-12-15T09:05:22+01:00 2013-12-15T09:05:22+01:00 tag:http://arak-daily.mihanblog.com/post/2825 admin admin ساوه- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به واردات کالاهای با کیفیت و بر اساس استانداردهای لازم ضروری است. ˈبه گزارش اراک دیلی ، شهلا میرگلوبیاتˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محصول وارداتی در بخش ه ساوه- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به واردات کالاهای با کیفیت و بر اساس استانداردهای لازم ضروری است.
ˈ

به گزارش اراک دیلی ، شهلا میرگلوبیاتˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محصول وارداتی در بخش های مختلف به ویژه مواد غذایی و بهداشتی باید قبل از استفاده از سوی مصرف کننده کنترل شود.

وی اظهار کرد: کالاهای بهداشتی مانند باند و گاز استریل که در عمل های جراحی مورد استفاده قرار می گیرند باید از هر حیث عاری از آلودگی باشند.

وی با اشاره به این که بی توجهی به این مهم سلامتی مردم را تهدید می کند، بیان کرد: همچنین این امر هزینه سنگینی را به لحاظ درمانی به خانواده ها تحمیل می کند.

میرگلوبیات گفت: در صورتی که کالاهای مصرفی در بخش درمانی از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، مصرف آن به خصوص در جراحی ها باعث عفونت بعد از عمل خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص خلق حماسه اقتصادی، افزود: تولید محصولات با کیفیت در داخل جدای از ایجاد بازار مصرف مورد اعتماد در میان مردم در افزایش صادرات نیز موثر است.

وی اظهار کرد: تولید هر کالای استانداردی همواره مورد پذیرش اقشار مختلف جامعه در داخل و خارج از کشور است.

وی بیان کرد: سازمان استاندارد باید کنترل دقیق تری نسبت به میزان آلودگی کالاهای بهداشتی در چهار چوب قانونی داشته باشد و حساسیت لازم را نسبت به انواع تولیدات بهداشتی داخلی و خارجی داشته باشد.

نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که تولید کالاها بر اساس استانداردهای جهانی باشد، علاوه بر استقبال بازارهای دنیا از کالاهای تولیدی ارزآوری برای کشور به همراه دارد. ]]>