رسانه مستقل استان مرکزی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: دغدغه دلسوزان نظام تأمین رفاه برای عموم مردم است

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-08:46 ب.ظ

به گزارش اراک دیلی , آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از استادان حقوق دانشگاه‌های تهران، وكلای دادگستری، قضات، اعضای كمیسیون‌های حقوقی و سردفتران، با توجه به اینكه حقوقدانان جزو افراد نخبه كشور محسوب شده كه به‌حق باید اعتبار آنان در دستگاه‌های تقنینی و قضایی حفظ گردد، تأكید كرد: جایگاه ارزشمند قضات و عملكرد مناسب آنان در جامعه بسیار مؤثر است و دستگاه قضایی سالم و هوشمند، باعث پویایی جامعه و اطمینان مردم به دریافت مطالبه‌های خود از سیستم قضایی می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم را سرمایه اصلی نظام اسلامی دانست و تصریح كرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره) از شروع نهضت تاكنون با تكیه بر حضور مردم شكل گرفت، پیروز شد و در گردنه‌های مختلف به‌ویژه دوران دفاع مقدس و سازندگی كشور را پیش برد و اگر مردم به میدان نمی‌آمدند، توفیقی حاصل نمی‌شد و دستاوردها و پیروزی‌ها به دست نمی‌آمد.

ایشان افزود: اكنون نیز اگر مردم در صحنه باقی نمانند و پشتوانه نظام اسلامی به عنوان یك سرمایه بزرگ و بی‌بدیل نباشند كارها انجام نخواهد شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اظهار تأسف نسبت به هتاكی‌های فراوان، رواج بداخلاقی‌های موجود، دروغ و تهمت افزود: برخی افراد و جریان‌هایی كه در زمان مبارزه، حضور مؤثری در صحنه نداشتند، امروز انقلابی‌نما و تندروتر از مبارزین شده‌اند و با حمایت‌های اشتباه برخی‌ از همین انقلابی‌نماها، جامعه در چند سال گذشته دچار آسیب‌های جدّی شده كه خارج شدن از این شرایط، نیازمند تقویت وحدت ملی و تدبیر، عقلانیت و برنامه‌ریزی اصولی است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دغدغه امروز دلسوزان نظام اسلامی را رفع مشكلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تأمین رفاه برای عموم مردم دانست و تشریح كرد: در این سالها با توجه به ثروت عظیمی كه در اختیار مسئولین قرار داشت، باید شاهد معضلات كنونی نبودیم و از امكانات به مراتب بهتر و مناسب‌تر استفاده می‌كردیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در مورد مسائل انتخابات ریاست جمهوری گفت: تا آخرین لحظات ثبت‌نام بنا نداشتم در انتخابات شركت كنم، ولی به دلیل مراجعات و اصرارهای مكرر از همه قشرهای جامعه به‌ویژه خانواده‌های معزز شهدا و برخی بزرگان حوزه در قم و سایر بلاد، براساس وظیفه دینی و ملی و برای رفع مشكلات كشور، وارد این عرصه شدم و تا زنده‌ام و جان در بدن دارم، برای تعالی انقلاب و كشورم هر آنچه در توان داشته باشم، انجام می‌دهم.

ایشان افزود: آمده‌ام تا خدمت كنم.

در ابتدای این دیدار تنی چند از استادان به نمایندگی از حضار به بیان دغدغه‌های امروز جامعه پرداخته و با قدردانی از حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خواستار راهنمایی‌های ایشان بودند.نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

توسط جهاددانشگاهی استان مرکزی: عملكرد شوراهای اسلامی استان در ادوار گذشته بررسی شد

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-08:44 ب.ظ

طرح پژوهشی عملكرد شوراهای اسلامی شهرهای استان مرکزی در ادوار گذشته توسط جهاددانشگاهی استان اجرا شد.

 

به گزارش اراک دیلی , مسعود شهرجردی مجری طرح پژوهشی نگرش شهروندان، متخصصان و خبرگان نسبت به عملكرد شوراهای اسلامی شهرهای استان مركزی (مطالعه موردی شهر های اراك، ساوه و خمین) در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، گفت: اصل شورا به عنوان شیوه‌ای قابل اجرا در مدیریت جامعه اسلامی پذیرفته شده، بر آن تاكید شده و دارای اهمیت بالایی است و نزول سوره شورا با 54 آیه و نیز آیات 159، 233، 14 سوره های آل عمران، بقره و زمر  این اهمیت را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: در قرآن کریم شورا به دو صورت معرفی شده است. در صورت اول شورا یك خصوصیت برگرفته از ایمان و جامعه اسلامی معرفی و صورت دیگر به صورت یك فرمان و دستور الهی بیان می شود و التزام بر شورا به پیامبر اکرم تأکید شده است.

شهرجردی با بیان اینکه این سوره بر احترام به دیدگاه‌ها و نظارت پیروان مكتب تأكید می ورزد و آن را یكی از خصیصه های رهبری و رموز پیروزی بر می شمرد گفت: در سیره و سنت پیامبر(ص) و همچنین سایر ائمه معصومین(ع) نیز احادیث و قول هایی در خصوص مشورت و شورا بیان شده است.

وی افزود: با نگاهی به تاریخچه شورا در جهان و ایران نیز این اهمیت به چشم می خورد، به طوری كه با پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی یكی از برنامه های اصلی انقلاب تشكیل شوراها بوده و حضرت امام خمینی(ره) طی فرمانی در سال 58 تشكیل شوراها را صادر فرمودند. این اهمیت به حدی است كه در بالاترین سند ملی، قانون اساسی كه به عنوان میثاق ملی از آن یاد می شود در بیش از یك فصل و چند اصل و همچنین در قانون شوراها در پنج فصل و 98 ماده به آن پرداخته شده است.

شهرجردی بیان کرد: با توجه به قانون شوراها، برای تحقق مشاركت مردم در فرایند تصمیم گیری، برنامه ریزی، نظارت و اجرای سیاستگذاری ها در سطوح محلی و منطقه ای ، نهادی با عنوان شورای روستا، بخش، شهر و شهرستان یا استان با هدف پیشبرد سریع برنامه ها در حوزه های مختلف و اداره امور هر شهر و روستا از طریق همكاری و مشاركت مردم تشكیل می شود كه از این طریق زمینه حضور و مشاركت مردم در امور مربوط به خودشان فراهم می شود. به همین دلیل به شوراها، عنوان سازمان محلی اطلاق می شود كه یك نوع حضور نهادینه شده مردم و منشاء شكل گیری قدرت شوراست، لذا؛ نحوه نگرش مردم نسبت به چگونگی شكل گیری شوراهای اسلامی و سنجش عملكرد آنها كه تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد دارای اهمیت است.

وی هدف جهاد دانشگاهی از اجرای طرح یاد شده را بررسی نگرش شهروندان، متخصصان و خبرگان استان مركزی نسبت به عملكرد شوراهای اسلامی شهر در ادوار گذشته، جهت شناخت وضعیت عملكرد آنها اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی آموزشی، بهداشتی رفاهی و عمرانی و خدمات شهری پژوهشی در شهرهای اراك، ساوه و خمین عنوان کرد.

شهرجردی افزود: در این پژوهش از دید شهروندان بالای 18 سال شهرهای فوق و نیز متخصصان و خبرگان، نگرش شهروندان و متخصصان نسبت به عملكرد شوراهای اسلامی شهرهای مورد مطالعه در ادوار گذشته با توجه به وظایف شوراها در حوزه‌های تصمیم گیری و نظارت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی آموزشی، بهداشتی رفاهی و عمرانی و خدمات شهری كه در ماده 71 قانون شوراها به آن اشاره شده، ارزیابی شده است.

وی گفت: نتایج این پژوهش نشان می دهد از نظر شهروندان، متخصصان و خبرگان، عملكرد شوراهای اسلامی مورد نظر این طرح در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی آموزشی، بهداشتی رفاهی، عمرانی و خدمات شهری، در سطح متوسط و یا پائین است لذا لازم است دستگاه های مسوول در توانمندسازی شوراهای اسلامی گام اساسی بردارند.

شهرجردی با بیان این مطلب که محققان این طرح با توجه به بررسی نتایج، پیشنهاد داده‌اند كه شوراهای اسلامی شهرهای استان مركزی در دوره بعدی وظایف نظارتی و برنامه ریزی خود را با پرهیز از مسائل سیاسی پررنگ تر کرده و دخالت در امور اجرایی را به حداقل برسانند اضافه کرد: در این طرح پیشنهاد شده است دستگاه های مسوول گام های اساسی در آگاه ساختن مردم نسبت به وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی بردارند. به عنوان مثال رسانه های استانی به ویژه شبكه آفتاب برنامه ای به صورت ثابت (هفتگی یا ماهیانه) در این جهت داشته باشد و یا شورا جلسات عمومی جهت ارایه گزارش عملکرد برگزار کند.

وی استفاده از توان علمی دانشگاه ها و مراکز علمی، آموزشی برای بهتر و با کیفیت انجام شدن وظایف و برنامه ها  در صنف های مختلف توسط شوراها را دیگر پیشنهاد مجریان این طرح عنوان کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود شوراها علاوه بر دقت و بررسی های بیشتر در انتخاب شهردار، در دوره بعد با نظرخواهی از مردم برای این انتخاب مهم، عملکرد خود را در این زمینه بهبود ببخشند؛ ضمن آنکه کاندیداهای شورای شهر می توانند در زمان انتخابات شورا، ویژگی های نامزدهای خود برای تصدی سمت شهردار را تبیین کنند.

شهرجردی یكی از محدودیت‌های این تحقیق را كمبود تحقیقات در خصوص شوراهای اسلامی شهرهای استان مركزی عنوان و اظهار کرد: مراكز علمی و تحقیقاتی باید نسبت به فعالیت‌های علمی جهت پیشبرد شوراها در راستای دستیابی به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدام کنند به طور نمونه محققان به بررسی علمی افزایش سطح اختیارات شوراها در مجلس شورای اسلامی با هدف تقویت عملكرد شوراها در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی آموزشی، بهداشتی رفاهی و خدمات عمرانی و شهری با توجه به طرح كارآمدی شوراها بپردازند و یا روش های توانمندسازی اعضای شورای اسلامی شهرهای استان مرکزی از قبیل برگزاری دوره های آموزشی متناسب با ساختار کمیسیون های تخصصی و . . . مورد بررسی علمی قرار دهند.

مجری طرح در پایان با بیان اینکه کلان‌شهرها با صفت پیچیدگی روابط و ساختارها معرفی می شوند و شهر اراك نیز براساس مصوبه اخیر كلان شهر شده است؛ گفت: راه‌اندازی مركز پشتیبان تصمیم‌گیری های شوراها (مركز پژوهش ها) و انجام طرح آینده پژوهی کلان شهر اراک با توجه به یافته‌های تحقیق پیشنهاد می‌شود.نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک: بخش خصوصی در حال توسعه صادرات است

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-08:43 ب.ظ

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک گفت: بخش خصوصی با بالا رفتن قیمت ارز می‌تواند بازارها را بدست آورد به طوری که برخی از واحدهایی که در این بخش تعطیل شده بود با افزایش صعودی ارز در دو ماه اخیر شروع به فعالیت کرده‌اند.

 

به گزارش اراک دیلی , علیرضا آقاخانی در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، افزایش تولید نسبت به تقاضا را امری مهم جهت از بین رفتن تورم و بیکاری در کشور عنوان کرد و گفت: در سال حماسه سیاسی و اقتصادی می‌بایست اقداماتی انجام داد که تولید از تقاضا بیشتر شود.

 

وی با بیان اینکه با افزایش تولید داخلی دیگر تحریم‌ها بر ما اثر نخواهد گذاشت، گفت: پتانسیل بالایی از لحاظ مواد اولیه در کشور وجود دارد و تنها با برنامه‌ریزی و هدایت درست دولتمردان می توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و در این صورت است که حماسه‌ای سیاسی خلق خواهد شد.

 

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک خاطرنشان کرد: اگر مواد اولیه را به درستی استخراج و نیازهای کشور را برآورده کنیم حتی خواهیم توانست مواد اولیه را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

 

آقاخانی ضمن تاکید بر اینکه بخش خصوصی در حال توسعه صادرات است، گفت: همتراز با بالا رفتن بهای ارز، صرفه اقتصادی برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود به طوری که قیمت جنس ایرانی از قیمت جنس چینی هم پایین‌تر در می‌آید.

 

وی یادآور شد: اگر بخش خصوصی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید حمایت شود، با افزایش تولید، قیمت تمام شده نیز پایین می‌آید.

 

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک با بیان اینکه تولید انبوه باعث پایین‌آمدن قیمت می‌شود و کاهش قیمت باعث ایجاد امکان رقابت در سطح جهانی خواهد شد، گفت: اگر کیفیت در بخش خصوصی بالا رود می‌توانیم از نظر کیفیت محصول نیز با کشورهای دیگر رقابت کنیم.

 

آقاخانی افزود: بخش خصوصی با برنامه‌ریزی درست باید منابع مالی را به سمتی هدایت کند که پول‌های سرگردان جامعه را در بخش تولید به کار بگیرد.

 

وی با اشاره به اینکه مردم نسبت به بخش دولتی بی‌اعتماد شده اند، تاکید کرد: بخش خصوصی نباید اهداف بخش دولتی را دنبال کند بلکه باید با برنامه‌ریزی درست و هدایت شده در حرف و عمل یکی باشد تا اعتماد مردم را به خود جلب کند به طوری که سرمایه‌های سرگردان را در بخش تولید جذب کند.

 

آقاخانی با بیان اینکه اتاق بازرگانی اراک برای ورود به بازار رقابتی هیات‌هایی را به کشورهای مختلف می‌فرستد تا بازارها را بررسی کنند، گفت: همچنین از هیات‌های مختلف تجاری در کشورهای مختلف دعوت کرده‌ایم تا از امکانات ما بازدید کنند به طوری که در سال جاری هیاتی از قزاقستان و ازبکستان از واحدهای بزرگی چون شرکت هپکوی اراک بازدید کرده‌اند و در شرف بستن قرارداد هستند.نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تایید یا رد‌صلاحیت‌شدگان باید به نظر شورای نگهبان احترام بگذارند

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-08:42 ب.ظ

به گزارش اراک دیلی , عباس رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به تایید صلاحیت افراد از طریق شورای نگهبان خاطر نشان ساخت: بر اساس قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی صلاحیت افراد برای ریاست جمهوری باید از طریق شورای نگهبان به تایید برسد.

وی تاکید کرد: همه نامزدها باید به قانون تکیه کنند، نه اینکه اگر تایید صلاحیت شدند بگویند شورای نگهبان خوب است و اگر رد شدند بگویند آن را قبول نداریم، اگر از طرف مردم رای آوردند بگویند مردم فهیم هستند و وقتی رای نیاوردند بگویند مردم بد هستند، این رفتارها غیر عقلایی است و نباید اجازه داد اتفاقاتی همچون فتنه 88 رخ دهد و این قابل قبول نیست.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قانون‌مدارترین و منضبط‌ترین فرد در مباحث قانونی باید رئیس جمهور ایران اسلامی باشد.

رجایی ابراز داشت: بحث انتخابات ریاست جمهوری یعنی اینکه ما شخصی را انتخاب کنیم تا به عنوان رئیس جمهور و رئیس قوه مجریه در چارچوب قانون اساسی و سایر قوانین، کشور را اداره کند.

وی تصریح کرد: بدون شک اداره کشور اگر بر مدار قانون نباشد عملی نیست و امکان ندارد بدون توجه به قانون اساسی بتوان کشور را اداره کرد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شخصی که می‌خواهد نقش بسیار خطیر و مهم رئیس جمهوری را بر عهده بگیرد، باید شخص قانون‌مداری باشد چرا که قادر نخواهد بود کشور را بدون توجه به قانون اداره کند، مدعی باشد رئیس جمهور است، اما قانون را قبول نداشته باشد.

رجایی ادامه داد: کسانی صلاحیت ریاست جمهوری و قرار گرفتن در چنین مسئولیتی  را دارند که خطوط اصلی نظام را قبول داشته باشد.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه و مردم‌سالاری دینی است، یک قانون اساسی دارد که چارچوب‌ها در آن تعریف شده است، یک نهادهای قانونی دارد که هر کدام بر اساس قانون نقش و جایگاهی را دارند، بنابراین رئیس جمهوری که می‌خواهد انتخاب شود باید تمام اینها را قبول داشته باشد نمی‌تواند بگوید من نظرات رهبری را قبول ندارم، هر زمان که موضوعی به نفعش است آن را قبول کند در غیر این صورت از قبول آن سر باز بزند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور باید چارچوب اصلی قانون را قبول داشته و بر اساس آن حرکت کند، گفت: قانون‌مدارترین و منضبط‌ترین فرد در مباحث قانونی باید رئیس جمهور باشد زیرا رئیس جمهور دومین شخص مملکت بر اساس قانون است که اگر مدار کارش بر مدار قانون نباشد، نمی‌تواند کشور را اداره کند.

وی در ادامه شرکت در انتخابات را یک وظیفه دانست و گفت: از نگاه عقلی همه باید در انتخابات شرکت کرده و در سرنوشت کشور خود سهیم باشند، عقل حکم می‌کند، سرنوشت خود را به دست دیگران نسپاریم و خود برای آن تصمیم بگیریم.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان ساخت: از نگاه اجتماعی و سیاسی هم با توجه به اینکه امروز ایران در جامعه جهانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، باید از نهادهای قدرتمندی نیز برخوردار باشد که لازمه آن داشتن پشتوانه محکم و قوی مردمی است.

رجایی افزود: از نگاه شهروندی نیز از آنجا که ایران کشوری است که بر مدار عقلانیت و قانون‌مداری حرکت می‌کند، طبیعی است که مردم برای تعیین سرنوشت کشور در انتخابات حضور یابند.

وی گفت: ملت ایران بعد از گذشت 34 سال از پیروزی انقلاب امروز در نقطه بسیار مطلوبی از نگاه سیاسی قرار دارند و نظرات خود را درست تشخص می‌دهند و در  انتخابات این دوره هم خلق حماسه خواهند کرد.نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حائری شیرازی: حذف یک طرف در انتخابات، با مصلحت حماسه سیاسی سازگار نیست

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-05:24 ب.ظ

آیت‌الله حائری شیرازی نماینده استان فارس در مجلس خبرگان، طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: «حماسه سیاسی در انتخابات و مشارکت حداکثری که همواره موردنظر رهبری بوده است، وقتی تحقق می‌یابد که افراد رده اول دو طرف در رقابت حاضر باشند.»

به گزارش اراک دیلی و نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله حائری شیرازی در بخشی از این نامه آورده است: «حماسه سیاسی در انتخابات و مشارکت حداکثری که همواره موردنظر رهبری بوده است، وقتی تحقق می‌یابد که افراد رده اول دو طرف در رقابت حاضر باشند. مثلاً بازی استقلال و پیروزی، همه را در استادیوم حاضر می‌کند و جای خالی نمی‌ماند. حذف یکی از این دو تیم حضور را به حداقل می‌رساند.»

در ادامه این نامه خاطرنشان شده است: «همین‌طور حذف یک فرد برجسته از صحنه انتخابات در شرایط کنونی با هدف ایجاد حماسه سیاسی ناسازگار است، حتی اگر توجیهاتِ حذف، منطقی باشد.»

وی در پایان نامه خود، از مقام معظم رهبری خواسته است که به شورای نگهبان بفرماید «فعسی أن تکرهوا شیئاً و یجعل الله فیه خیراً کثیراً»؛ ای بسا که شما از امری خوشتان نمی‌آید و خداوند در همان کار خیر کثیر قرار دهد. در انتخابات، حذف یک طرف یا حذف فرد برجسته آن در شرایط کنونی با مصلحت ضرورت ایجاد حماسه سیاسی سازگار نیست.

انتهای پیامنوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ادعای مهر: هاشمی و مشایی ردصلاحیت شدند/ این 8 نفر تایید شدند

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1392-04:50 ب.ظ

شنیده ها حاکی است که بر اساس بررسی های شورای نگهبان صلاحیت هشت نفر برای حضور در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری احراز شده است.

به گزارش اراک دیلی و نقل از مهر، اسامی این هشت نفر به ترتیب حروف الفبا به این شرح است:

1- غلامعلی حداد عادل

2-سعید جلیلی

3- محسن رضایی

4-حسن روحانی

5- محمدرضا عارف

6-محمدباقر قالیباف

7-علی اکبر ولایتی

8_ محمد غرضی

گفتنی است هنوز شورای نگهبان به صورت رسمی این اسامی را اعلام نکرده و اسامی ذکر شده صرفا شنیده های خبرنگار مهر می باشد.

همچنین خبرگزاری تسنیم نیز با انتشار این خبر ، نوشت: شنیده‌ها حاکی از آن است که عدم‌ احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری قطعی شده است.

نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :128
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات