تبلیغات
اراک دیلی arakdaily - کابوس تعطیلی صنایع ریخته‌گری ایران خواب کارگران را آشفته کرده است
رسانه مستقل استان مرکزی

کابوس تعطیلی صنایع ریخته‌گری ایران خواب کارگران را آشفته کرده است

نویسنده :admin admin
تاریخ:سه شنبه بیست و ششم آذرماه سال 1392-05:53 ب.ظ

کمبود نقدینگی و مشکلات مالی در سالیان اخیر لطمات و ضربات مهلکی را بر بدنه صنعت و تولید کشور وارد کرده و علاوه بر برخی صنایع کوچک و متوسطی که بواسطه مشکلات از چرخه خارج شده‌اند؛ صابون این معضل به تن صنایع بزرگ هم خورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، شرکت صنایع ریخته‌گری ایران متعلق به گروه تولیدی بهمن که در شهرک صنعتی کاوه در ساوه مستقر است، از جمله صنایع بزرگی است که با این مشکل روبرو شده و به گفته دبیر خانه کار و کارگر تشکیلات ساوه تعطیلی این شرکت مصوبه گروه تولیدی بهمن است.

مهدی زمانی نوری در گفت‌وگو با ایسنا، تعطیلی کارخانه یاد شده را مصوبه قطعی گروه تولیدی بهمن دانست و گفت: براساس این مصوبه مقرر شده بود که کارخانه یاد شده از ابتدای آذرماه تعطیل شود ولی به نظر می‌رسد با تلاش فرماندار ساوه و نماینده مجلس این تعطیلی صورت نگیرد.

وی با اشاره به نگرانی شدید کارگران درخصوص تعطیلی این کارخانه گفت: به دنبال این نگرانی‌ها نامه‌ای از طرف رئیس شورای اسلامی کار شرکت صنایع ریخته‌گری ایران خطاب به استاندار استان مرکزی در این خصوص ارسال و رونوشت آن به این تشکیلات واصل شده است و این تشکیلات نیز شرح وضعیت را به همراه رونوشت نامه یاد شده در قالب نامه جداگانه‌ای خطاب به دبیرکل خانه کارگر ارسال کرد.

به گزارش ایسنا، در متن نامه یاد شده که زمانی‌نوری یک نسخه از آن را به ایسنا ارسال کرده ضمن تشریح جزئیات این مشکل آمده است: شرکت صنایع ریخته‌گری ایران واقع در خیابان چهارم شهرصنعتی کاوه با برند آی‌اس‌آی با تعداد 730 کارگر شامل 485 کارگر رسمی و 245 کارگر قراردادی و بعضاً با تعداد 120 تا 180 کارگر واحدهای پیمانکاری از مهم‌ترین شرکت‌های عظیم و موفق شهرصنعتی کاوه بوده و همان‌گونه که شورای اسلامی در نامه پیوست اشاره کرده است شرکت با 30 سال فعالیت درخشان در زمینه قطعات ریخته‌گری چدنی خودرو و پیشتاز در عرصه صادرات به کشورهای فرانسه، ایتالیا و... و تولید منحصر به فرد قطعاتی همچون پوسته سیلندر خودروهای سنگین دیزلی و بهره‌گیری از دانش بالای تخصص و طراحی و ساخت قالب در زمره شرکت‌های ممتاز و بی‌نظیر بوده و باعث شده نام صنایع ریخته‌گری ایران برند برتر در صنعت ریخته‌گری کشور و جهان شناخته شود.

درحالی که حسب اعلام شورای اسلامی کار شرکت با اخذ سفارشات جدید مشکلی در زمینه تولید و سفارش و فروش محصولات ندارد و تولید آن نیز به صرفه و دارای سود مناسبی است متأسفانه گروه بهمن به عنوان مالک شرکت تصمیم به تعطیلی این واحد عظیم تولیدی و صنعتی از تاریخ یکم آذرماه سال جاری گرفته است و این اقدام با توجه به وضعیت اقتصادی کشور منجر به ضربه سنگینی به صنعت خودروسازی کشور و توقف تولید شرکت‌های خودروسازی کشور بویژه شرکت‌های ایدم، ایران خودرو دیزل و... خواهد شد و از سوی دیگر منجر به بیکاری خیل عظیمی از کارگران شاغل در شرکت صنایع ریخته‌گری ایران خواهد شد.

لازم به ذکر است از سال 1380 با واگذاری شرکت به گروه بهمن علیرغم این‌که جمعی از کارگران بازنشسته و از شرکت منفک شده‌اند در پی تعدیل و اخراج جمعی از کارگران، در حال حاضر شرکت دارای 335 کارگر است که 52 تن از کارگران رسمی و مابقی قراردادی هستند و تعداد حدود 40 تا 50 کارگر نیز در واحدهای پیمانکاری انجام وظیفه می‌کنند و براساس اعلام کارگران و نمایندگان آنان نیروهای شاغل در تمامی واحدهای تولیدی در حداقل هستند و به واقع به جای هر دو کارگر موردنیاز یک کارگر انجام وظیفه می‌کند.

کارگران این شرکت در اعتراض به تأخیر در پرداخت حقوق و مزایای قانونی با مراجعه به این تشکیلات و یا تماس‌های تلفنی اعلام داشته‌اند علیرغم پیگیری‌های مکرر، حقوق مردادماه 92 فقط 50 درصد پرداخت شد، و با احتساب حقوق مهر و آبان 2.5 ماه حقوق معوقه دارند، پاداش 6 ماهه اول کارگران برخلاف عرف سنواتی پرداخت نشده و تمامی اهدایی‌ها، اضافه‌کاری‌ها، آکورد، بهره‌وری، پاداش، اعیاد و پایان سال، غیرنقدی‌ها و... قطع شده است.

شورای اسلامی کار و کارگران شرکت معتقدند با توجه به قراردادهای متعدد شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با شرکت‌های خودروسازی ایدم، ساپکو، چرخش گر، سایپا، مالی بل و سایر شرکت‌های دیگر که متقاضی تولیدات صنایع ریخته‌گری هستند و وجود سفارش لازم و وضعیت مطلوب تولید و استقبال بازار، در صورت تأمین مواد اولیه شامل قراضه آهن، ماسه قالب‌گیری، اسید و رزین که تماماً داخلی است شرکت هیچ مشکلی نخواهد داشت.

آنان می‌گویند صنایع ریخته‌گری ایران بزرگترین ریخته‌گری در خاورمیانه بوده و محصولات آن به کشورهای فرانسه، ایتالیا، مالزی، بنز آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی صادر می‌شده و بر این باورند که به دلیل سوءمدیریت مدیران کلان گروه بهمن متأسفانه رفته رفته کارشناسان، مهندسان و متخصصان از این شرکت منفک و جذب شرکت‌های خودروسازی تاکستان وابسته به ایران خودرو، پرلیت آسیا، مالی‌بل و سایپا شده‌اند و این مشکلات را ناشی از تفکر تجاری و بازاری مدیران کلان گروه بهمن می‌دانند.

کارگران صنایع ریخته‌گری ایران بر این باورند که مدیران گروه بهمن به سود صنعت و تولید قانع نیستند و به روشن بودن چراغ کارخانه و حفظ اشتغال توجهی ندارند و علیرغم سودآوری حدود 250 میلیارد تومانی گروه بهمن در سال 91 و حدود 270 میلیارد تومانی سال 90 هیچ‌گونه توجهی به سرمایه‌گذاری و تزریق نقدینگی جهت تهیه و تأمین مواد اولیه ندارند.

کارگران و نهادهای کارگری شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با توجه به مطالبات حدود هشت میلیارد تومانی شرکت از سازندگان خودرو بطور نمونه ساپکو و ایدم و... معتقدند چنانچه مطالبات شرکت حتی 50 درصد آن از سوی کمپانی‌های خودروسازی پرداخت شود مشکل مالی و تأمین مواد اولیه شرکت مرتفع می‌گردد.

کارگران می‌گویند تورم اقتصادی سال گذشته و افزایش یکباره قیمت ارز منجر به افزایش دو برابری مواد اولیه اعم از قراضه آهن، رزین و... شده و از این رو قراردادهای منعقده منجر به زیان و خسارت سنگین به شرکت صنایع ریخته‌گری ایران شده است.

شورای اسلامی کار شرکت می‌گوید مدیرعامل شرکت که از مدیران با تجربه صنعت با سوابق طولانی در شرکت‌های ماشین‌سازی اراک و فولاد اسفراین در گذشته است علیرغم تلاش جهت جلوگیری از تعدیل کارگران و تعطیلی شرکت اعلام داشته به موجب مصوبه مجمع عمومی گروه بهمن، شرکت صنایع ریخته‌گری ایران از ابتدای آذرماه بدلیل زیان‌دهی تعطیل خواهد شد، لذا؛ شورای اسلامی کار شرکت با غیرمنطقی دانستن دلائل گروه بهمن خواستار کمک و یاری مسئولین کشور، استان مرکزی و شهرستان ساوه جهت جلوگیری از رکود و تعطیلی و تعدیل کارگران بوده و از مسئولین خواسته است با مجاب کردن گروه بهمن به تزریق نقدینگی از محل سودآوری‌های سال‌های 90 و 91 این شرکت را از بحران و تعطیل نجات دهند.

در بخش پایانی این نامه نیز آمده است: شورای اسلامی کار و کارگران شریف و زحمتکش شرکت صنایع ریخته‌گری ایران با سوابق طولانی و مواجه بودن با انواع بیماری‌های ناشی از محیط کار از دبیرکل خانه کارگر و مجلس شورای اسلامی و دولت تدبیر و امید و تمامی مسئولان استان مرکزی و شهرستان ساوه استدعای یاری و مساعدت و جلوگیری از تضییع حقوق و تعطیل شدن کارخانه را دارند

براساس این گزارش؛ و به دنبال پیگیری ایسنا درخصوص سرنوشت این کارگران و شرایط کارخانه، فرماندار ساوه به خبرنگار این خبرگزاری گفت: تاکنون جلساتی با مدیرعامل این کارخانه برگزار شده و اطلاعات موردنیاز اخذ شده است.

احمد آزاد با تأکید براین‌که تاکنون از تعطیلی و بیکار شدن کارگران جلوگیری شده و خوشبختانه کارگران مشغول کارند، افزود: گزارش کاملی از این مشکل به استاندار نیز ارائه شده است.

وی با اشاره به اتخاذ تدابیر و تمهیداتی برای ادامه کار شرکت تا وصول به نتیجه مشخص و نهایی و تدبیر تمهیداتی برای رفع کامل مشکل شرکت گفت: مشکل نقدینگی از عوامل مهم این وضعیت است. علیرغم تولید خوب، این شرکت برگشت سرمایه نداشته‌است.

وی با بیان این‌که با ادارات خدمات‌رسان هماهنگ شده که تا اطلاع ثانوی و تا بهبود شرایط این شرکت از دریافت هزینه‌هایی همچون آب، برق و گاز و حتی اخذ مالیات از این شرکت خودداری شود، افزود: مسوولان گروه بهمن باید به این وضعیت سامان بدهند؛ براین اساس، جلسه بعدی ما با گروه بهمن خواهد بود تا ببینیم چه اقدامی برای رفع این مشکل می‌توان انجام داد.

وی با تأکید براین‌که این کارخانه طلب‌هایی دارد که هنوز وصول نشده و در عین حال مساعد نبودن شرایط بازار خودرو در سال‌های اخیر مشکلات را عدیده کرده است، افزود: ستاد تسهیل چندین بار در سال‌های گذشته به این شرکت کمک کرده است اما، مشکل نقدینگی این شرکت باید برطرف شود تا معضل ایجاد شده کاملا رفع شود.

وی کمک‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به صنایع را در راستای رفع مشکلات واحدهای صنعتی امیدوارکننده دانست و گفت: نباید نقطه امید در این میان از بین برود.

وی با تأکید بر این‌که تمامی اقدامات لازم برای رفع این مشکل پیگیری خواهد شد، گفت: با اعلام نتایج بررسی ستاد تسهیل در استان درخصوص برگزاری جلسه با گروه بهمن تصمیم‌گیری می‌کنیم
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Grupo Coral
دوشنبه بیستم خردادماه سال 1398 10:06 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
Grupo Coral
دوشنبه بیستم خردادماه سال 1398 04:36 ق.ظ
I think this is one of the such a lot important info for me.
And i'm happy studying your article. However want to statement on few normal issues,
The site style is ideal, the articles is really great :
D. Just right job, cheers
Carlos Eduardo Veiga Petrobras
دوشنبه بیستم خردادماه سال 1398 01:41 ق.ظ
Ahaa, its good dialogue regarding this piece of writing at this place at this webpage, I have read all that,
so now me also commenting here.
wo kann ich viagra bestellen
دوشنبه بیستم خردادماه سال 1398 12:00 ق.ظ

I've been browsing on-line greater than three hours nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you probably did, the internet will probably be much more helpful than ever before.
tinyurl.com
یکشنبه نوزدهم خردادماه سال 1398 04:28 ب.ظ
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring
on other blogs? I have a blog based on the same information you discuss and would love
to have you share some stories/information. I know my viewers would value
your work. If you are even remotely interested, feel
free to send me an email.
Ryan
چهارشنبه پانزدهم خردادماه سال 1398 07:58 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I
find this matter to be actually something which I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll try to get
the hang of it!
Amee
شنبه یازدهم خردادماه سال 1398 08:42 ب.ظ
you're actually a just right webmaster. The website loading
speed is incredible. It kind of feels that you're doing
any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you've performed
a fantastic activity on this subject!
مرسا تجهیز
سه شنبه هفتم خردادماه سال 1398 10:38 ق.ظ
htru
http://tinyurl.com/
پنجشنبه دوم خردادماه سال 1398 11:30 ب.ظ
Nice answers in return of this query with solid arguments and telling all about
that.
Aretha
سه شنبه سی و یکم اردیبهشتماه سال 1398 05:21 ق.ظ
Hi, after reading this awesome piece of writing i am as well delighted to share my
knowledge here with mates.
Brook
دوشنبه سی ام اردیبهشتماه سال 1398 10:56 ب.ظ
excellent put up, very informative. I wonder why the opposite specialists of
this sector don't notice this. You should continue your writing.
I'm confident, you have a great readers' base already!
Kent
یکشنبه بیست و نهم اردیبهشتماه سال 1398 07:14 ب.ظ
May I simply just say what a comfort to uncover an individual who genuinely knows
what they're talking about on the internet. You definitely realize how
to bring a problem to light and make it important. More people must check this out and understand this side
of the story. I was surprised that you are not more popular given that you most
certainly possess the gift.
tinyurl.com
یکشنبه بیست و نهم اردیبهشتماه سال 1398 06:58 ق.ظ
Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your
views are good for new viewers.
http://tinyurl.com/y383h6qa
پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشتماه سال 1398 06:27 ب.ظ
Hello, I read your blogs on a regular basis. Your story-telling
style is witty, keep it up!
Chandra
پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشتماه سال 1398 01:59 ق.ظ
Its such as you read my mind! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the e book
in it or something. I feel that you simply can do with some
p.c. to force the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.
A fantastic read. I'll certainly be back.
Tracie
یکشنبه بیست و دوم اردیبهشتماه سال 1398 06:12 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I've really loved browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing on your feed and I hope you write again soon!
https://tinyurl.com/y3y4clhn
یکشنبه بیست و دوم اردیبهشتماه سال 1398 12:19 ق.ظ
I have read so many posts regarding the blogger
lovers except this post is really a fastidious paragraph, keep it up.
Donnie
پنجشنبه نوزدهم اردیبهشتماه سال 1398 04:32 ق.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
rapidly.
Julie
چهارشنبه هجدهم اردیبهشتماه سال 1398 05:31 ب.ظ
What's up to every one, because I am in fact keen of reading
this web site's post to be updated daily. It carries nice
material.
토토커뮤니티
سه شنبه هفدهم اردیبهشتماه سال 1398 10:22 ب.ظ
if you are going for most excellent contents like myself, simply visit this webpage everyday as it offers quality contents
tinyurl.com
یکشنبه پانزدهم اردیبهشتماه سال 1398 09:30 ب.ظ
Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a
quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your
posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?

Appreciate it!
Daniel Valente Dantas
یکشنبه پانزدهم اردیبهشتماه سال 1398 12:42 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to
come back in the future. All the best
Vernita
پنجشنبه دوازدهم اردیبهشتماه سال 1398 08:25 ب.ظ
Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me
a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept
tinyurl.com
پنجشنبه دوازدهم اردیبهشتماه سال 1398 11:25 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my
comment didn't show up. Grrrr... well I'm not
writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!
Bichara Previc
پنجشنبه دوازدهم اردیبهشتماه سال 1398 08:05 ق.ظ
I constantly emailed this blog post page to all my contacts, because if like
to read it then my contacts will too.
Carla
پنجشنبه دوازدهم اردیبهشتماه سال 1398 07:34 ق.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I
came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and
will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent
design.
tinyurl.com
دوشنبه نهم اردیبهشتماه سال 1398 03:22 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might as well check
things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to finding out about your web page again.
tinyurl.com
جمعه ششم اردیبهشتماه سال 1398 10:06 ب.ظ
If you would like to obtain much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won weblog.
tinyurl.com
جمعه ششم اردیبهشتماه سال 1398 07:17 ب.ظ
great points altogether, you simply received a brand new reader.
What might you suggest about your put up that you just
made a few days ago? Any certain?
tinyurl.com
جمعه ششم اردیبهشتماه سال 1398 09:48 ق.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment. I do
believe that you need to write more on this subject, it may
not be a taboo subject but usually folks don't talk about such topics.
To the next! Many thanks!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30