تبلیغات
اراک دیلی arakdaily - شهردار اراک: فشار وجود دارد ، اما کار خود را پیش می برم/ باز هم در شهرداری تغییرات خواهیم داشت
رسانه مستقل استان مرکزی

شهردار اراک: فشار وجود دارد ، اما کار خود را پیش می برم/ باز هم در شهرداری تغییرات خواهیم داشت

نویسنده :admin admin
تاریخ:دوشنبه بیست و پنجم آذرماه سال 1392-03:35 ب.ظ

اراک دیلی و نقل از عطریاس

گروه جامعه: قریب به یک ماه است که کلان شهر اراک دستخوش تغییرات زیادی شده است. تغییراتی که کماکان ادامه دارد. در چنین شرایطی اگر چه به نظر می رسد فضای سیاسی آرامی در شهر به تبع سیاست های کلان حاکم است، اما گویا اراک زود هنگام گریبان گیر کولاک سرما شده است. تعطیلی و نیمه کاره رها شدن فعالیت های عمرانی که برخی از سیاسیون با شروع آنها اراک را به کارگاه عمرانی لقب داده بودند، حالا در بوران اقتصادی شهر اراک در خیل یخبندان قرار داده است.
در چنین شرایطی، اما مسوولان جدید الورود شهری چندان اعتقادی به این مسئله ندارند و موتور فعالیت های شهردار ی راکماکان گرم و پر حرارت می دانند.
«محمد ابراهیم عباسی» که چند صباحی است سکانداری شهر را عهده دار شده است اگر چه ورودش به این کرسی کم حاشیه نبود، اما حالا مدیریتش را کم حاشیه ترین و یکی از مقتدرترین مدیریت های شهری عنوان می کند و دیدی مثبت و با تکیه بر سابقه اش مدیریتش در عملیات های مختلف جنگی و پس از آن در سپاه، خود را در این سنگر نیز پیروز می داند.
وی، بازنشسته سپاه است و تا قبل از نشستن بر صندلی شماره یک شهرداری اراک مدیرعامل جهاد خانه سازی اراک بوده است.
البته در این میان، تجربه عمرانی بودن وی کمک کرد تا طی نشستی با شهردار اراک به گفتگو بنشینیم و از اوضاع و احوال شهر و شهرداری با اولویت پروژه های عمرانی و نیمه کاره مطلع شویم.
- آقای عباسی شما به عنوان شهردار اراک، با پشتوانه 15 رای شورا روی کار آمدید، مهمترین فعالیتتان در راستای توسعه عملی طی یک ماه اخیر چه بوده است؟
نخستین گام در این خصوص اصلاح ساختار داخلی شهرداری بوده است. به نظر بنده این اقدام در خروجی و بازدهی کار شهرداری تاثیر بسزایی می گذارد. به عبارت دیگر، با این اتفاق شهرداری پویا شده و از آن رخوتی که غرقش بود خارج شده است. در حال حاضر نیروهای شهرداری با روحیه کار می کنند و پر انگیزه اند.
- یعنی شما این اقدام را عملی در جهت توسعه شهری می دانید؟ و فکر می کنید موفق هم عمل کرده اید؟
بله. همین طور است. حتی در نخستین روزی کاری خود که با 9 تغییر در پست های کلیدی آغاز شد، نتیجه آن را که تحرک در سیستم بود مشاهده کردیم.
- اما مردم هنوز به طور عینی موردی را مشاهده نکرده اند و می دانید بازدهی کار شهرداری زمانی است که ظهور و بروز کند؟
زمان برای قضاوت زود است و باید کمی تامل کرد.
- با توجه به وضعیت شهرداری اراک در سنوات گذشته و اتفاقات مستمر رخ داده در این مدت، راهبرد شما برای رونق ساخت و ساز و جذب سرمایه گذار به طور مشخص چیست؟
دو اتفاق مهم در این خصوص رخ داده است. اول اینکه شورای راهبردی را در شهرداری تعریف کردیم تا چشم اندازی از اراک برای 10 سال آینده ترسیم نماید. دوم اینکه با راه اندازی کمیسیون عالی سرمایه گذاری در شهرداری اتفاق بزرگی به لحاظ جذب سرمایه گذار در اراک رخ خواهد داد. به عبارت دیگر، در این کمیسیون تصمیم گیری می شود که برای چه منطقه ای طرح ریزی شود و چه پیمانکاری می تواند از عهده اجرای آن برآید. به هر دلیل این کمیسیون موظف به جذب سرمایه گذار و ارائه برنامه به آن است.
- پاسخ شما در خصوص راه اندازی چنین کمیسیونی آیا به منزله حفظ سرمایه گذار و اخذ اعتماد سرمایه گذاران از دست رفته است؟
بله درست است.
- اگر این کمیسیون نیز نتواند به این هدف نائل شود، چه پاسخی خواهید داشت؟
با قاطعیت می گویم که این کمیسیون در جذب سرمایه گذار موفق خواهد بود.
- صحبت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری در اراک شد. ممکن است بفرمایید قبل از اینکه برنامه آتی خود را نسبت به جذب سرمایه گذاران مطرح کنید با سرمایه گذار فعلی اراک که عهده دار اجرای 5 تقاطع غیرهمسط در این شهر است چه خواهید کرد؟
قراردادی بین شرکت آباد راهان و شهردار وقت بسته شده و ما هم مکلف به تعمیرات آن هستیم. اگر چه موانع و مشکلاتی سر راه بود اما با وساطت استاندار جدید این موضوع حل شد و کار از سر گرفته شد.
- البته این مکلف بودن شما آیا به این معنی نیست که 5 نقطه در اراک زخمی شده و نیمه کاره رها شده و شما چاره ای جز توافق ندارید؟
خیر. اینگونه نیست. هر زمان که احساس شود حقوق شهروندان اراکی ضایع می شود درهای قانون را باز خواهیم کرد و از راه ها و مجاری حقوقی وارد می شویم.
-مدتهاست که این شرکت به دلیل اختلافات مالی و بدهی 30 میلیاردی شهرداری به آن فعالیت خود را تعطیل کرده است. مهمترین مشکل این قرارداد چیست؟
با توجه به توافق اخیر باز کردن مباحث قدیم بی فایده است. مقرر گردیده که طی تاریخ های 15/10/92، 15/11/92، 15/12/92 و 15/2/93 مطالبات این شرکت به طور کامل پرداخت شود. اما این در شرایطی است که تا پایان امسال 3 پروژه نخست به اتمام برسد و در سال آینده و تا ابتدای خرداد ماه دو پروژه بعدی تکمیل شود.
- مطالبات دقیقا چه میزانی است و آیا این با توجه به شرایطی آتی اضافه خواهد شد؟
یک فقره چک یک میلیارد و دویست میلیون تومانی که در زمان شهردار قبل صادر و تعهد داده شده را باید تا تاریخ 10/9/92 پرداخت شود اما در کل و از مبلغ بیش از 80 میلیارد تومان قرارداد، تنها 20 میلیارد نسبت به پیشرفت کاری پیمانکار عقب هستیم.
- آیا استانداری هم با توجه به تعهدات استاندار قبل به این شرکت در این قرارداد مبلغی را تعهد داده است؟
در قرارداد موردی قید نشده اما شفاها با توجه به قول استاندار سابق، طی توافق اخیر 10 درصد مبلغ باقیمانده نیز به عنوان کمک این تعهد داده شده است.
- با توجه به مشکلات مالی شهرداری، مطالبات باقی مانده شهرداری از کدام محل تامین خواهد شد؟
 در 4 مرحله مقرر گردیده از محل فروش املاک این پول تامین گردد.
- پس تکلیف تهاتر پروژه گلستان با شرکت آباد راهان چه می شود؟
پروژه گلستان به دلیل مباحث حقوقی فعلا در بحث آباد راهان منتفی است و مقرر شده از پروژه های دیگر مانند نیایش و امیرکبیر و... استفاده شود.
- آیا برای تکمیل 5 تقاطع غیرهمسطح برنامه زمان بندی مشخص شده، دراین صورت اولویت با کدام پروژه هاست؟
هم برنامه زمان بندی مشخص شده که طبق تاریخ های پرداخت هاست که قبلا ذکر شد و هم کیفیت کار مورد نظر است. تقاطع فراهان، آیت ا... خوانساری و میرزای شیرازی می بایست تا پایان امسال تکمیل و به بهره برداری برسند و پروژه های مهارت و بلوار قدس در سال آینده و تا سوم خرداد ماه تکمیل خواهند شد.
- پیشرفت فیزیکی هر یک از پروژه ها را می توانید عنوان کنید. این در حالی است که پروژه فراهان یک بار توسط استاندار و معاون فنی و عمرانی سابق استانداری افتتاح شده است؟
یکی از ایراداتی که به پروژه فراهان وارد است همین موضوع است. دیواره های این پل اجرایی نشده، چاه جذبی این پروژه حفر نشده و روشنایی آن نیز تکمیل نگردیده بود. بنابراین این پروژه در مرحله 92 درصد افتتاح شده بود و اکنون در مرحله اصلاح است. زیر گذر آیت ا... خوانساری نیز که متاسفانه آن همه به بهره برداری رسیده بود، در مرحله 63 درصد پیشرفت قرار داشت و به دلیل عدم تکمیل پروژه خطرات زیادی را برای مردم به همراه داشت. اما پروژه سوم که به میرزای شیرازی معروف است، 25 درصد پیشرفت دارد، البته تکمیل این پروژه تا پایان امسال مشروط به مساعد بودن هوا برای انجام کارهای بتونی است که در غیر این صورت با اجازه شهرداری به سقف زمانی پروژه اضافه خواهد شد. اما پروژه مهارت به سمت بلوار کشاورز 68 درصد پیشرفت دارد، مهارت به سمت کمربندی 75 درصد و پروژه مهارت به سمت کمربندی شمالی 70 درصد پیشرفت را تاکنون داشته است. در نهایت پروژه بلوار قدس با 65 درصد پیشرفت در مرحله نیمه تکمیل است.
- صحبت از پروژه خانبلوکی یا گلستان کردید که قبل از این یکی از محل های تامین نقدینگی شرکت آباد راهان بود. اکنون این پروژه خود به دلیل عدم تعریض خیابان شهید رجایی نمی تواند راه اندازی شود. اختلاف شهرداری با پیمانکار پروژه بر سر چیست؟
اولا که پروژه خانبلوکی یا پاساژ گلستان را به شرکت آباد راهان نمی دهیم. این در تعیین تکلیف این موضوع. دوم اینکه مشکل اول برای راه اندازی این پروژه این بوده که بهره برداری از این پاساژ منوط به تعریض خیابان گردیده است که می توانست اینگونه نباشد. سوم اینکه پیمانکار این پروژه هنوز پایان کار نگرفته و در نهایت شهرداری هم تایید نکرده است. به پیمانکار گفته شده که ابتدا پایان کار را تحویل و مراحل قانونی ثبت و تایید را طی کند تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.
- آیا پروژه طبقاتی میدان شهدا کلید می خورد؟ این پروژه مدت هاست که مرکزی ترین نقطه شهر را به نازیباترین نقطه مبدل کرده است.
شهرداری در این پروژه شریک است و تاکنون نیز بهانه پیمانکار تایید نقشه ها و عدم صدور پروانه بوده است. ما برای اینکه با هدف خود جایی برای صحبت باقی نماند، نقشه ها را تایید و ظرف یکی دو روز هم پروانه را صادر خواهیم کرد. این پیمانکار موظف است ظرف مدت 26 ماه از زمان صدور پروانه کار را تکمیل کند، در غیر این صورت و به هر دلیلی تاخیر در کار وی، پروژه واگذار خواهد شد.
- آقای عباسی، با این شرایط که شما از پروژه های عمرانی توضیح دادید اغلب پروژه های نیمه کاره عمرانی عملا از ماه آینده در اوج کار خود و مردم شاهد تحرکات عمرانی خواهند بود. به نظر می رسد پاشنه آشیل شهردار جدید چند پروژه عمرانی اخیر باشند، این طور نیست؟
مطمئن باشید که هم پروژه ها پیش خواهند رفت و هم مردم شاهد این موضوع خواهند بود و این در کمترین فضای حاشیه ای انجام خواهد گرفت. اما پاشنه آشیل کار من به این چند پروژه ختم نمی شود.
- منظورتان از حاشیه، تعارض بین شورا و شهرداری است؟
نه صرفا، هر نوع حاشیه دیگری که به شهرداری آسیب وارد کند. البته تعارضی هم تاکنون بین شورا و شهرداری نبوده است.
- می دانید که بسیاری از حاشیه های شهری به مباحث مالی برمی گردد که به گفته خودتان در صحن رسمی شورا مربوط به بلوکه شدن حساب ها توسط اداره مالیات است. آیا هنوز بر سر صحبت خود مبنی بر مقابله به مثل نمودن با اداره مالیات هستید؟
تنها می توانم به این موضوع اشاره کنم که ساختمان اداره مالیات واقع در خیابان شهید شیرودی کاربری تجاری مسکونی دارد که در محله مسکونی واقع شده و این مسئله علاوه بر مشکلاتی که برای مردم محله ایجاد کرده است، مشکل قانونی هم دارد. به هر حال با اداره مالیات صحبت شده و مسئله مالی شهرداری به زودی حل خواهد شد.
- یعنی شهرداری می تواند مانع ادامه فعالیت اداره مالیات شود؟
می توانیم اما با ساز و کار قانونی قطعا این اقدام غیرقانونی نخواهد بود.
- در مورد دو شهرک خودرو و صنایع مزاحم که شبهاتی نیز در قرارداد یکی از آنها وجود دارد و مباحثی در خصوص واگذاری آن بدون برگزاری مناقصه و مزایده وجود دارد. توضیحتان در این باره چیست؟
شهرک خودرو قراردادش در تیر ماه امسال بسته شده که فراخوان آن نیز رسانه ای شده و با انجام تمام مراحل قانونی واگذار گردیده است. اما ایراد به طرحی است که پیمانکار ارائه داده که این موضوع نیز با انجام طراحی یک سایت جدید که به نظر می رسد مناسب باشد حل گردیده است. این پروژه می بایست به کمیسیون ماده 5 برود و نمی دانم چقدر زمان ببرد تا به مرحله اجرا برسد. در مورد شهرک صنایع مزاحم نیز که قرار است در زمینی به مساحت 90 هکتار احداث شود، هنوز به هیچ پیمانکاری واگذار نشده است. بنابراین ما در حال حاضر در فرآیند جذب شرکت و سرمایه گذار هستیم و طبق قانون نیز ضوابط را اجرا خواهیم کرد.
- آقای شهردار آیا پروژه 55 متری اجرا خواهد شد؟
در شورای قبل تمام اعضا بر این موضوع پافشاری داشتند که پروژه 55 متری انجام شود و اجرا خواهد شد. اما در حال حاضر باید به این موضوع فکر کرد که انجام این پروژه آیا مقرون به صرفه است یا خیر. در شورای راهبردی این موضوع بررسی خواهد شد اگر نتیجه بررسی مثبت بود اجرا خواهد شد. فعلا هیچ تصمیمی برای انجام این موضوع نداریم.
- پس تکلیف مردم چه می شود؟
تکلیف را قطعا مشخص خواهیم کرد. اما پس از اعلام نتیجه شورای راهبردی.
- اخیرا شنیده شده که شما تصمیم گرفته اید که بسیاری از سازندگان و صاحبان پروژه را به ماده 5 نفرستید و یا به نوعی ماده 5 را حذف کنید. آیا این صحبت دارد؟
تنها ماده 5 می بایست در موارد خاص مثل پروژه های مهم و سرمایه گذاری ها دخالت کند. اما ورود این ماده به طرح تفصیلی کمی غیر منطقی است. در این خصوص سعی شده در اتلاف وقت در انجام برخی پرونده ها جلوگیری شود و لزومی هم به ارسال تمام پرونده ها به این ماده نیست.
- سوال پایانی خود را با تغییرات گسترده و یکباره شما در شهرداری اراک و درست در نخستین روز کاریتان پایان می برم. چرا این تغییرات متوقف شده است. آیا شما را تحت فشار قرار داده اند؟
البته فشار وجود دارد، اما من گوش نمی دهم و کار خودم را انجام می دهم. در خصوص تغییرات هم باید بگویم که باز هم تغییرات خواهیم داشت. اما تغییرات ابتدایی تغییرات کلیدی ما بودند که بایستی در ابتدای کار انجام می شد و مابقی با توجه به درجه اهمیتشان با سرعت کمتری انجام خواهند شد.
***
حال سوال این است که با شروع ناگهانی برق و کاهش دمای شدید در شهر چگونه می توانیم شاهد تغییرات در چهره شهر باشیم؟
عده ای بر این اعتقادند که هنگامی حال آسمان و زمین خوب بود، حال پیمانکاران و مسوولان خوب نبود، به همین دلیل کار در شهر از رونق افتاد. حالا که به نظر می رسد حال مسوولان خوب است حال آسمان و زمین البته به نفع پروژه های عمرانی خوب نیست. در چنین شرایطی نیز باز هم کار رونق ندارد. باید دید که تغییرات درونی شهرداری چه زمانی به تغییرات بیرونی منجر می شود و آیا اصلا این تغییرات در دگرگونی بیرونی شهرداری موثر خواهد بود؟!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
erectile dysfunct
یکشنبه بیست و ششم خردادماه سال 1398 09:46 ب.ظ
medicine men erectile dysfunction http://viagralim.us medicine men erectile dysfunction !
My brother suggested I may like this web site. He used to be entirely right. This post actually made my day. You cann't consider just how much time I had spent for this information! Thanks!
KSA
پنجشنبه پانزدهم شهریورماه سال 1397 06:34 ب.ظ
Way cool! Ꮪome extremely valid points!І appreciate yoս writing tһіѕ article and tһe rest of tһe site is extremely ցood.
Globalplus
شنبه شانزدهم تیرماه سال 1397 01:28 ق.ظ
Ꭱight here is tthe perfect website fߋr anyone who hopes toо find out аbout this topic.
You realize а whole lоt іts ɑlmost tough to argue wіth yⲟu (not tһat I reaⅼly woսld ѡant to…HaHa).
Үօu ϲertainly рut a fresh spin оn a
topic ѡhich haѕ been discusѕed fоr years. Excellent stuff, just excellent!
kun je viagra kopen in spanje
شنبه نهم تیرماه سال 1397 06:51 ب.ظ
What's ᥙp to all, it's rеally ɑ nice foor me t᧐ go tto
ѕee this web pagе, iit contains helpful Informаtion.
tait
جمعه بیست و پنجم خردادماه سال 1397 12:18 ق.ظ
Аfter I originally commented Ι аppear tо һave clicked thе
-Notify me when new comments are aɗded- checckbox
ɑnd now еach time a commеnt iss added I receive foսr emails with the same comment.
Pеrhaps therre іs an easy method you can remove mе from tһat service?

Apрreciate іt!
Eyelash
پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشتماه سال 1397 06:48 ق.ظ
Since the admin of this web page iss working,
noo hesitation very shortly it will be well-known, due
to its quality contents.
depforce ingredients
شنبه یکم اردیبهشتماه سال 1397 02:41 ق.ظ
Stunning quest there. Whhat happenmed after? Thanks!
Buy generic cialis
شنبه هجدهم فروردینماه سال 1397 08:08 ب.ظ

Wow many of helpful information!
cialis generico en mexico wow cialis 20 cialis prezzo al pubblico non 5 mg cialis generici are there generic cialis cialis 30 day trial coupon cialis flussig cialis generika in deutschland kaufen does cialis cause gout generic cialis at walmart
Buy generic cialis
یکشنبه پنجم فروردینماه سال 1397 02:52 ق.ظ

Good data. Appreciate it!
canadian drugs generic cialis cialis for sale in europa buy name brand cialis on line cialis soft tabs for sale opinioni cialis generico precios de cialis generico we use it cialis online store viagra vs cialis vs levitra 5 mg cialis coupon printable generic cialis with dapoxetine
Cialis pills
پنجشنبه دوم فروردینماه سال 1397 10:40 ب.ظ

Great info. Thanks a lot!
acheter du cialis a geneve ou acheter du cialis pas cher cialis usa cost price cialis per pill generic cialis tadalafil where cheapest cialis preis cialis 20mg schweiz buying cialis in colombia overnight cialis tadalafil achat cialis en itali
Bea
جمعه هفدهم آذرماه سال 1396 01:47 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and
it's time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.

Perhaps you can write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!
How long do you grow during puberty?
شنبه یکم مهرماه سال 1396 04:28 ب.ظ
I got this website from my buddy who told me on the topic of this web page and at the moment
this time I am browsing this website and reading very informative
posts at this time.
Foot Pain
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 04:44 ب.ظ
all the time i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this time.
How long do you grow during puberty?
یکشنبه بیست و پنجم تیرماه سال 1396 07:50 ق.ظ
I constantly spent my half an hour to read this blog's content
everyday along with a mug of coffee.
at home std test kit
یکشنبه چهارم تیرماه سال 1396 09:49 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب ابتدا آیا نه حل و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع
موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای while.
من این مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن
است را سادگی به کمک پر کسانی که
شکاف. که شما که می توانید انجام من می بدون شک بود
در گم.
BHW
جمعه بیست و پنجم فروردینماه سال 1396 12:50 ب.ظ
Yes! Finally something about BHW.
manicure
یکشنبه بیستم فروردینماه سال 1396 08:47 ب.ظ
I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?

A small number of my blog audience have complained about my
website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any ideas to help fix this issue?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر