رسانه مستقل استان مرکزی

شاخص مرگ مادر و نوزاد در استان مرکزی وضعیت بهتری از متوسط کشوری دارد

نویسنده :admin admin
تاریخ:دوشنبه بیست و پنجم آذرماه سال 1392-12:08 ق.ظ

اراک- ایرنا- کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: شاخص مرگ مادر و نوزاد در استان مرکزی وضعیت بهتری از متوسط کشوری دارد.به گزارش اراک دیلی ، «اکرم حمزلو» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میانگین شاخص مرگ مادر و نوزاد در این استان 20 در یکصد هزار مورد است در حالیکه این شاخص در کشور 25 مورد در یکصد هزار است.

وی اظهار کرد: تقویت برنامه های مراقبتی دوران بارداری ، پیشگیری از حاملگی های پرخطر و تنظیم مناسب زمان بارداری ها ، رصد بیماریهای زمینه ای در مادران و حساسیت درکیفیت زایمان از عوامل کاهش مرگ مادران در این استان است.

این کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه سیاست افزایش جمعیت به عنوان یکی از محورهای مهم بهداشتی در سال جاری ترسیم شده اهمیت برنامه های بهداشت باروری نسبت به گذشته دوچندان است و باید آگاهی و آموزش لازم به زوجهای بارور برای پیشگیری از بارداریهای پرخطر مدنظر باشد.

حمزلو اظهار کرد: افزایش جمعیت به معنای تولید نسل پویا و سالم است و این مهم به شدت با بهداشت باروری در هم تنیده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر رشد جمعیت در استان مرکزی 9 دهم درصد است درحالیکه رشد جمعیت کشور یک و سه دهم درصد گزارش شده و بر اساس چشم انداز سند 20 ساله نظام باید به رشد یک و چهار دهم درصدی برسیم.

کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: یکی از مشکلات کنونی مرکز بهداشت کمبود بودجه برای تامین لوازم و مایحتاج پیشگیری از بارداری است که به شدن ریسک خطر بارداریهای ناخواسته و پرخطر را در لایه های متوسط و پایین جامعه رشد می دهد و زمینه بیماریهای مقاربتی ، ایدز و مخاطرات ناشی از آن را افزایش می دهد.

حمزلو تصریح کرد: یکی از نیازهای مهم برای برنامه های افزایش جمعیت در کنار برنامه های بهداشت باروری ، مسوولیت پذیری جوانان در قبال زادآوری است که این مهم باید با همکاری تنگاتنگ دستگاههای متولی و رسانه ها دنبال شود.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات