رسانه مستقل استان مرکزی

دانشجوی محلاتی موفق به استفاده از حس بویایی زنبوردرکشف مواد معدنی شد

نویسنده :admin admin
تاریخ:یکشنبه بیست و چهارم آذرماه سال 1392-12:45 ب.ظ

محلات - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات، از موفقیت دانشجوی این واحد علمی آموزشی در استفاده ازحس بویایی زنبور عسل در اکتشاف مواد معدنی برای اولین بار در دنیا خبر داد.به گزارش اراک دیلی ، ˈمحمدعلی علی آبادیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ˈ آریا صمیمیˈ 26 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ˈزمین شناسی اقتصادیˈ دانشگاه آزاد واحد محلات در موضوع پایان نامه از حس بویایی زنبور در ردیابی و پی جویی کشف مواد معدنی به نتایج قابل قبولی دست یافته است.

وی با تاکید براینکه طرح پایان نامه این دانشجوی جوان در سامانه پایان نامه دانشگاه آزاد کشور ثبت شده است گفت: همچنین ثبت این موفقیت مراحل اولیه را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می گذراند.

علی آبادی افزود: در این پروژه تحقیقاتی که طی چهار ماه و با همکاری دانشگاه ها و اساتید دانشگاه زاگرب کرواسی، دانشگاه کنستانز آلمان و دانشگاه اس ال یو سوئد انجام گرفت موفق به تربیت زنبور عسل، جهت جستجو و کشف مواد معدنی به ویژه کانی های مس دار(کالکوپیریت) از طریق حس بویایی شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: با توجه به نتایج درخشان این تحقیق، صمیمی به درخواست دپارتمان بیولوژی و زمین شناسی دانشگاه استکهلم و همچنین شبکه چهار تلویزیون سوئد سخنرانی و کنفرانس های خبری متعددی داشته است.

علی آبادی افزود: این محقق جوان هم اکنون در حال همکاری با دانشگاه تلوز انگلستان برای مطالعات بیشتر در زمینه شناخت خصوصیات بیولوژیکی گیرنده های عصبی زنبور عسل در شناخت مواد معدنی مختلف است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محلات گفت: این جوان نخبه کشور کنون در بورسیه دکترای دانشگاه تولز فرانسه پذیرفته شده است .

علی آبادی یادآور شد، در سالهای گذشته، محققان موفق شدند برای شناسایی مواد معدنی از جمله مس، از حس بویایی سگ کمک بگیرند.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات