تبلیغات
اراک دیلی arakdaily - بودجه ۹۳ دنبال افزایش رشد اقتصاد به ۳ درصد است/ قرار نیست مشکل جهان را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم
رسانه مستقل استان مرکزی

بودجه ۹۳ دنبال افزایش رشد اقتصاد به ۳ درصد است/ قرار نیست مشکل جهان را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم

نویسنده :admin admin
تاریخ:یکشنبه بیست و چهارم آذرماه سال 1392-01:39 ب.ظ

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: لایحه بودجه ۹۳ به دنبال افزایش رشد اقتصاد است، قرار نیست مشکل جهان بشریت را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم.

خبرگزاری فارس: بودجه ۹۳ دنبال افزایش رشد اقتصاد به ۳ درصد است/ قرار نیست مشکل جهان را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیمبه گزارش اراک دیلی و  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از منظر دولت آمار و ارقام ارائه شده در لایحه بودجه 93 تا چه حد قابل تحقق است؟ گفت: سال 93 چهارمین سالی است که برنامه پنجم توسعه مورد اجرا قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در ماده 234 برنامه پنجم توسعه اهدافی مشخص شده است که براساس آن باید اقتصاد با رشد 8 درصدی مواجه شود، افزود: این رشد 8 درصدی به صورت متوسط سالانه است، بنابراین 12.2 درصد سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به افزایش بهره وری و کاهش بیکاری و تورم می‌شود.

* بودجه 93 ملهم از برنامه پنجم توسعه است

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم متناسب با برنامه پنجم عمل کنیم، باید به اهدافی که در قانون بودجه سال 93 گنجانده شده توجه کنیم، خاطرنشان ساخت: بودجه سال 93 دقیقا ملهم از برنامه پنجم توسعه است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بودجه سال 93 از سند بالادستی خود تبعیت می‌کند، اظهار داشت: این بودجه به دنبال افزایش رشد است، به طوریکه در طی 2 سال گذشته با رشد منفی در اقتصاد مواجه بودیم، یعنی در سال 91 رشد اقتصادی کشور منفی 5.8 درصد بود.

* رشد اقتصادی در سال جاری منفی 0.8 درصد است

وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری پیش بینی می‌شود که رشد اقتصادی‌مان منفی 0.8 درصد باشد، افزود: باید تورم در قانون برنامه کاهش پیدا کند.

محمدباقر نوبخت ادامه داد: بودجه سال 93 چون از سند بالادستی خود یعنی برنامه توسعه تبعیت می‌کند، باید به دنبال کاهش نرخ تورم باشد تا حداقل از آن چیزی که بالای 40 درصد بود به زیر 25 درصد کاهش پیدا کند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید اشتغال در کشور افزایش یابد، گفت: در این خصوص عددی که در بودجه سال 93 لحاظ شده است، این گونه است که نرخ بیکاری اندکی کمتر از نرخ بیکاری جاری خواهد شد.

* تورم باید به زیر 25 درصد برسد

وی با اشاره به اینکه در این صورت سطح اشتغال افزایش خواهد یافت، خاطرنشان ساخت: متاسفانه ما در شرایط رکود تورم هستیم، پس بنابراین باید به دنبال مهار تورم باشیم و آن را به زیر 25 درصد کاهش بدهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه باید آثار رکودی اقتصادمان را تا بخش زیادی جبران کنیم، اضافه کرد: رشد مثبت 3 درصدی که برای اقتصاد لحاظ کرده‌ایم در جهت کاهش و خروج از شرایط رکود است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: از اعداد و ارقامی که کارشناسان ما در حوزه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارائه کرده‌اند دفاع می‌کنم، زیرا این ارقام و اعداد برای واقعیت‌ها مبتنی است.

وی با اشاره به اینکه طی جلسات متعددی که با نمایندگان در سطح مجامع استانی داشته‌ایم این اعداد و ارقام را برای سال 93 پیش‌بینی کردیم، افزود: آرزو می‌کنم این ارقام تحقق پیدا کند، چون ما تلاش کردیم تا آمار و ارقام نزدیک به واقعیت باشد.

محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مبنای کاهش بودجه سال 93 بر چه اساسی بوده است؟ ادامه داد: باید برای نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه که در مجلس وجود دارند جایگاه واقع‌‌بینانه‌ای را ترسیم کنیم، به طوری‌که باید از آنها قدردانی کنیم که هرکدام از این نمایندگان شریف مردم در جهت انعکاس منویات و خواسته‌های مردم حوزه انتخابیه خودشان در مجلس حضور پیدا می‌کنند.

* بودجه سال 93 واقع‌بینانه است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه از سوی دیگر از این نمایندگان فهیم انتظار داریم که در جهت اقتصاد ملی کشور تلاش کنند، افزود: این نمایندگان دارای شخصیت ملی هستند، بنابراین باید کاستی‌ها و محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد به صورت صادقانه به مردم منعکس کنند بنابراین واقعیت این است که این بودجه واقع‌بینانه است.

وی با اشاره به اینکه سطح بودجه سال 93 از بودجه مصوب 92 کمتر است، اظهار داشت: سطح بودجه سال 93 حداقل 7.3 درصد کمتر از بودجه 92 است، به طوری که سال آتی 7.3 درصد رشد منفی خواهیم داشت.

نوبخت با اشاره به اینکه عموما همه نمایندگان و همه دستگاه‌ها خودشان را با 210 هزار میلیارد تومانی که بودجه سال 92 بود، مقایسه می‌کنند، بیان کرد: بودجه سال 93 به 194 هزار میلیارد تومان تقلیل یافته است، بنابراین واقعیت این است که ما در شرایط تحریم بسر می‌بریم و هنوز هم نمی‌توانیم همه منابع و ظرفیت‌هایی را که برای نفت وجود دارد، مورد استفاده قرار دهیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتصاد کشور طی سالیان متمادی مرتبط به نفت بوده است، خاطرنشان ساخت: قطعا تجارت تحت‌تاثیر این مسئله قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که واردات محدود می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته بیش از 4 میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید نفت را داشتیم، گفت: متاسفانه اکنون این رقم به 1 میلیون بشکه نفت در روز رسیده است که ما می‌توانیم نفت را صادر کنیم.

* اقتصاد مقاومتی را باید متناسب با دخل و خرج تنظیم کرد

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه ما در شرایط ویژه‌ای بسر می‌بریم پس باید در اقتصاد مقاومتی دخل و خرجمان را تنظیم کنیم، افزود: باید عزیزانمان در مجلس و سایر دستگاه‌ها به ما کمک کنند تا اقتصادمان در برابر فشارهای غرب مقاوم بماند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، اظهار داشت: بودجه کشور به دو بودجه جاری و عمرانی تقسیم می‌شود، یعنی بودجه 194 هزار میلیاردی باید در این دو بخش صرف شود.

وی با اشاره به اینکه بودجه‌های جاری عموما مربوط به پرداخت حقوق و دستمزدها می‌شود، خاطرنشان ساخت: با عرض شرمندگی حقوق و دستمزدها را 18 درصد افزایش داده‌ایم، پس بنابراین باید پذیرفت بودجه‌ای که 7 درصد کاهش یافته حالا باید حقوق و دستمزدها را 18 درصد افزایش بدهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید کارکنان خود را دوست دارد، افزود: در چنین شرایطی مجبور هستیم حداقل دستمزدها را 18 درصد بالا ببریم، پس دیگر نمی‌توانیم بودجه جاری‌مان را این حد کمتر کنیم.

* بودجه عمرانی سال 93،حدود 33 درصد رشد منفی پیدا خواهد کرد

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه‌های عمرانی سال 93 نسبت به سال جاری نزول قابل توجهی داشته است، ادامه داد: برای سال‌جاری 56 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص داده شده بود، این در حالی است که بودجه عمرانی برای سال آینده به چیزی حدود 37 هزار میلیارد تومان می‌رسد، پس باید گفت این رقم با 33 درصد رشد منفی مواجه خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: پس همه نمایندگان شریف ملت باید بدانند اعتبارات عمرانی امسال نسبت به پارسال 33 درصد کاهش یافته است.

محمدباقر نوبخت با بیان اینکه نمایندگان شریف مجلس باید واقعیت‌ها را به مردم بگویند، افزود: 2906 طرح عمرانی در کشور وجود دارد که هر طرح تعداد قابل توجهی پروژه را نیز دربر دارد، بنابراین تعداد آنها به هزاران مورد می‌رسد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به تعداد طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی که در استانها وجود دارد، اظهار داشت: دولت کمتر از 4 ماه است که به کار خود ادامه می‌دهد، بنابراین هیچ نقشی در این تعداد پروژه ندارد، پس ما گناهی در ایجاد این تعداد پروژه برای مردم عزیز ایران نداریم.

نوبخت با اشاره به اینکه باید 37 هزار میلیارد تومان که 33 درصد نسبت به سال‌جاری کاهش یافته است را میان همه طرح‌ها تقسیم کنیم، افزود: ما هیچ دعوایی با کسی نخواهیم داشت پس باید گفت آیا تدبیر این است که این رقم را میان 2906 طرح توزیع کنیم تا آنهایی که 10 درصد پیشرفت داشتند به 12 درصد برسد؟

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی از این پروژه‌ها سالهای سال است که متاسفانه مهمان استانها است، گفت: تدبیر ایجاب می‌کند که تعدادی از طرح‌های اصلی هرچه سریعتر اجرایی شود، بنابراین به همه این پروژه‌ها پول داده‌ایم ولی عمده پولمان معطوف به طرح‌هایی شده است که در سال 93 به اتمام می‌رسد.

* سال 93 تعداد 246 طرح عمرانی به پایان خواهد رسید

وی با بیان اینکه این طرح‌ها از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند، خاطرنشان ساخت: در سال آینده 246 طرح به پایان خواهد رسید.

نوبخت ادامه داد: لیستی وجود دارد برای سال 93 که در آن مشخص شده چند کیلومتر بزرگراه باید بسازیم، چند کیلومتر راه‌آهن نیاز داریم، چه تعداد بیمارستان باید تجهیز شود، بنابراین باید گفت آمار اینها به صورت مکتوب در دست نمایندگان خواهد بود تا آنها بدانند برای سال آینده چه مسائلی را در نظر گرفته‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تدبیر این است که حالا که پول کم است به گونه‌ای آنها را بکار گیریم که مردم بتوانند از آثار آن استفاده کنند، گفت: نمایندگان شریف و فهیم ملت بزرگوار به پروژه‌های استانهای بزرگ خود آشنا هستند.

وی با اشاره به دروغ‌پردازی رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه بودجه ارتش و سپاه تا 50 درصد افزایش یافته است، افزود: به عزیزان ما در سپاه و ارتش ظلم است که آنها هم به عسرت از این بودجه سهم ببرند، بنابراین از نمایندگان انتظار داریم تا با صراحت به مردم توضیح دهند.

نوبخت با اشاره به اینکه در بخشی از استانها ممکن است تعداد این طرح‌ها کم و بیش باشد، خاطرنشان ساخت: این 246 طرح میان همه استانها توزیع شده است، بنابراین اینگونه نیست که یک استانی خیلی بهره برده باشد و دیگری چیزی نصیبش نشود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بنده حاضرم به نمایندگان در خصوص بودجه و طرح‌ها سندهایی را ارائه کنم، گفت: تشویش اذهان عمومی کار درستی نیست.

وی اضافه کرد: دولت بعد از سالها توانست بودجه را به موقع تحویل مجلس شورای اسلامی بدهد، این در حالی است که همکاران شریف دولت شب تا صبح نخوابیدند تا بتوانند بودجه را به موقع تحویل مجلس بدهند.

نوبخت با اشاره به اینکه نه تنها بودجه به مجلس ارائه داده شد، بلکه 6 جلد گزارش راجع به عملکرد سال 91 و 90 هم نیز ارائه شده است، گفت: یک جلد از این گزارش راجع به برنامه سال 93 است، بنابراین ای‌کاش یکی از دوستان نمایندگان به اینکه آنها این گزارشات را خوانده‌اند اشاره می‌کردند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور افزود: منطق دولت تدبیر و امید این است که بتوانیم بهره‌وری لازم را از پولی که توزیع می‌کنیم، داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا بودجه تخصیص یافته برای پروژه‌ها زودبازده است یا خیر، گفت: 246 طرح در سال 93 در اختیار ما قرار خواهد گرفت، اما باید گفت این پروژه‌ها کوچک و سطحی نیست، بلکه جزو پروژه‌های بزرگ ملی به حساب می‌آید به طوری که در آنها پروژه‌هایی همچون آزادراه‌ها و سدهای بزرگ هم قرار گرفته است.

نوبخت با اشاره به اینکه دو سد بزرگ در سال آینده برای استانهایی که نمایندگان آنها معترض بودند افتتاح خواهد شد، ادامه داد: غیر از این تقسیم‌بندی یک طرح اولویت‌دار دیگری به نام آبهای مرزی وجود دارد، به طوری‌که این پروژه برایمان از اولویت خاصی برخوردار است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما به طرح‌ها و پروژه‌های بالای 80 درصد توجه کرده‌ایم، اظهار داشت: در این رابطه پروژه‌های ویژه‌ای مربوط به بخش آب، آبهای مرزی و میادین مشترک توجه خاص شده است.

وی ادامه داد: قرار نیست ما مشکل جهان بشریت را فقط با بودجه سال 93 حل کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه عدم توازن میان استانها که طی سالیان متمادی وجود داشته ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌ها است، اضافه کرد: دولت تدبیر و امید درصدد برداشتن همه محدودیت‌های استانی است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه سال آینده قرار است برنامه ششم توسعه نوشته شود، خاطرنشان ساخت: پس از اصلاح قانون بودجه سال 92 توانستیم پیش‌پرداخت‌های برخی از فاینانس را برای خروج از رکود تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه ممکن است یک استان از نظر راه جلوتر باشد و یا اینکه از نظر مسئله آب عقب بماند، افزود: باید همه این مسائل را مورد شناسایی قرار دهیم.

* در برنامه ششم توسعه باید توازن و تعادل منطقی وجود داشته باشد

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه باید در برنامه ششم توسعه توازن و تعادل منطقه‌ای وجود داشته باشد، اظهار داشت: سعی کردیم تا در بودجه همه نابرابری‌ها را جبران کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح‌هایی که برای سال آینده وجود دارد، مردم باید بتوانند از آنها به خوبی استفاده کنند و مورد توزیع عادلانه قرار بگیرد، گفت: برنامه ششم توسعه قرار است سال آینده در حوزه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تهیه و سپس تقدیم نمایندگان مردم شود تا با همفکری آنها برنامه ششم توسعه به برنامه تعادل‌‌بخشی استانها تبدیل شود.

*هدفمندی یارانه‌ها در قالب یک تبصره و چند خط قابل جمع‌کردن نیست

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تغییری در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 93 تعریف شده است؟ اظهار داشت: طرح هدفمند‌کردن یارانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین باید گفت این طرح در قالب یک تبصره و چند خط قابل جمع‌کردن نیست.

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه باید شیوه بهتری را برای حل مشکلات مردم پیدا کنیم، افزود: باید مشکلات تولید را حل کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به دنبال صرفه‌جویی در مصرف است، گفت: امیدواریم تولیداتمان از راندمان بالاتری برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید به دنبال این است که همه ابعاد را به خوبی شناسایی کند، اظهار داشت: باید قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را با روشی بهتر اجرا کنیم، به طوری‌که سال 93 قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را با رویکردی مناسب‌تر اجرا خواهیم کرد.

* در بودجه سال 93 هیچ مالیاتی افزایش نیافته است

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا مردم برای سال 93 باید مالیات بیشتری را پرداخت کنند؟ گفت: در بودجه سال 93 هیچ نرخ مالیاتی را افزایش نخواهیم داد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کارمندان شریف و حقوق‌بگیران عزیز به اندازه کافی مالیات پرداخت می‌کنند، ادامه داد: تجار و کسبه به اندازه کافی مالیات می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه باید سامانه‌های اطلاعاتی سازمان را گسترده‌تر کنیم تا اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد، گفت: با وزارت اقتصاد و دارایی توافق کرده‌ایم تا نیازهای اعتباری مربوط به تجهیز سازمان امور مالیاتی را فراهم کنیم تا آنها بتوانند از سامانه‌ها و فناوری‌های مناسب‌تری استفاده کنند تا بتوانند به شناسایی واحدهای مورد نظر خود بپردازند.

نوبخت با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی باید به حق مالیات‌ها را دریافت کنند، افزود: ظرفیت‌هایمان مثل همه کشورها بیشتر از شاخص 6.8 درصد است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در سال 67 وزیر اقتصاد و دارایی برای جبران کسری بودجه اعلام کرد که امکان دارد از مالیات برای کسری استفاده کنیم، افزود: در کشورهای توسعه‌یافته رقم مالیات در تولید ناخالص داخلی بین 30 تا 40 درصد،  و در کشورهای در حال توسعه بین 20 تا 30 درصد و در کشور ما ماکسیمم به زیر 10 درصد است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پول‌هایی که در خارج از مردم گرفته می‌شود عنوان مالیات دارد، خاطرنشان ساخت: ما دریافتی‌های متعددی از مردم داریم ولی آنها را مالیات نمی‌دانیم، مثلا بنزینی را که 100 تومان بوده حالا 400 تومان شده، پس باید گفت این 300 تومان مشمول مالیات نیست، بلکه افزایش است، این در حالی است که در دنیا نیز هر افزایشی را مالیات قلمداد می‌کنند.

*نباید با اخذ مالیات از مردم به آنها فشار آورد

نوبخت با اشاره به اینکه طبق مطالعاتی که در وزارت اقتصاد و امور مالیاتی انجام شده، شاخص GDP 16 الی 17 درصد است، اظهار داشت: نباید با اخذ مالیات از مردم به آنها فشار آورد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه چسبندگی ما به منابع نفتی همواره ادامه دارد، اظهار داشت: مقام  معظم رهبری در سیاست‌‌های کلی برنامه پنجم توسعه مشخص فرموده‌اند که باید از همان ابتدا 20 درصد از منابع نفتی را به صندوق توسعه ملی انتقال دهیم، این در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در قانون برنامه پنجم هم نیز اعلام کرده‌اند که باید هرسال 3 درصد دیگر هم به این رقم اضافه شود تا جایگزین نفت قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا رقم فاینانس‌های پیش‌بینی شده در بودجه معوق خواهد شد، اظهار داشت: از کارشناسان انتظار داریم که کار کارشناسی ارائه بدهند، پس باید گفت اگر کسانی‌که لقب کارشناس ندارند بخواهند چنین مسائلی را مطرح کنند اینچنین نیست، به طوری که ما قرار نیست از آمریکا و اروپا تسهیلات خارجی دریافت کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه منابع ارزیمان در برخی از کشورها وجود دارد که بنا به تحریم آن پول‌ها را نمی‌توانیم به کشور وارد کنیم، افزود: بخش قابل توجهی از دلار مربوط به نفت است که وارد کشور نشده، بنابراین در برخی از این کشورها این پول نزد حساب بانک ارزی می‌ماند، به طوری که با یک هماهنگی توافق کردیم تا آن کشورها به نسبت منابع‌مان فاینانس و تسهیلات برایمان در نظر بگیرند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه قرار شد 7.5 درصد کشورهای خارجی به ما فاینانس اختصاص دهند، افزود: ما توان پرداخت 7.5 درصد را نداشتیم تا بتوانیم طرح‌های عمرانی را انجام دهیم، بنابراین با تدبیر دولت و مجلس اجازه داده شد تا از 6 درصد ورودی به صندوق توسعه ملی که ارز حاصل از نفت است را برداشت کنیم تا بتوانیم این پیش‌پرداخت‌ها را بدهیم.

وی با اشاره به اینکه در بودجه 93 این پیش‌پرداخت‌ها لحاظ شده است، خاطرنشان ساخت: برای کارهای عمرانی که برای سال آینده در نظر گرفته شده است، فقط از 37 هزار میلیارد تومان نیست، بلکه بیش از 35 میلیارد دلار هم که 15.5 میلیارد دلار آن کارهایش انجام شده، به کارهای عمرانی تزریق خواهد شد.

نوبخت گفت: تا پایان سال‌جاری برای تشکیل شورای برنامه‌ریزی استانها به سه استان سفر خواهم کرد تا در جمع نمایندگان استانها و مسئولان بتوانیم برنامه توسعه استانی را تعریف کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در بودجه سال 93 اقتصاد ملی چگونه تعریف شده است؟ گفت: باید بتوانیم از منابع محدود موجود به شکل بهینه استفاده کنیم و مردم هم نیز از این منابع بهره‌برداری کنند تا وابستگی‌مان به خارج کم شود.

وی با اشاره به اینکه باید بر اقتصاد داخلی تکیه کنیم، خاطرنشان ساخت: در اقتصاد ما همه فاینانس‌ها به نوعی به خودمان تعلق دارد، بنابراین ما سعی کردیم اقتصادمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که اگر محدودیت‌هایی از سوی دولت‌های زورگوی خارجی برایمان اعمال شد، بتوانیم بر روی پای خود بایستیم.

نوبخت گفت: با همفکری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با واقع‌بینی در تصویب بودجه انشاءالله اقتصاد را مقاوم‌تر کنیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
how can you buy viagra in the uk
دوشنبه بیستم خردادماه سال 1398 12:00 ق.ظ

Hey There. I discovered your weblog using msn. This is an extremely neatly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful info. Thank you for the post. I'll definitely return.
Cody
شنبه دهم فروردینماه سال 1398 02:58 ق.ظ
Carry your child in a baby carrier or sling.
Bianca
سه شنبه دوم بهمنماه سال 1397 10:23 ق.ظ
Copyright text 2018 by Babyy Provider HQ.
Stella
دوشنبه بیست و ششم آذرماه سال 1397 02:36 ق.ظ
Sears has child carriers for convenent transportation.
Tammy
پنجشنبه بیست و نهم شهریورماه سال 1397 12:59 ق.ظ
Please preserve your pets off of the child carriers.
Joma Jewellery
چهارشنبه بیست و هشتم شهریورماه سال 1397 07:10 ق.ظ
The historical past of the jewellery I discover fascinating - imagine the fantastic ladies who have been chosen to have
these pieces gifted to them?
Can exercise increase your height?
شنبه یکم مهرماه سال 1396 05:03 ب.ظ
Hi, just wanted to mention, I loved this article.
It was inspiring. Keep on posting!
What is the tendon at the back of your ankle?
سه شنبه هفدهم مردادماه سال 1396 12:06 ب.ظ
Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as
yours lol
Foot Problems
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 04:10 ب.ظ
I'm very pleased to uncover this page. I wanted to thank you for your time due to
this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have
you book-marked to look at new information in your web site.
Foot Issues
یکشنبه هشتم مردادماه سال 1396 11:44 ق.ظ
certainly like your web-site but you need to test the spelling on several
of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality
then again I'll surely come back again.
BHW
سه شنبه بیست و نهم فروردینماه سال 1396 08:20 ب.ظ
If you are going for finest contents like myself, simply pay a quick
visit this web site daily for the reason that
it provides feature contents, thanks
manicure
یکشنبه بیستم فروردینماه سال 1396 10:41 ب.ظ
It's going to be finish of mine day, however before finish I
am reading this wonderful post to improve my know-how.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر