رسانه مستقل استان مرکزی

رشد جمعیت در استان مرکزی پایین تر از شاخص کشوری است

نویسنده :admin admin
تاریخ:چهارشنبه بیستم آذرماه سال 1392-04:33 ب.ظ

اراک - ایرنا - رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: رشد جمعیت در این استان 9 دهم درصد است که نسبت به میانگین یک و سه دهم درصدی رشد جمعیت کشور، پایین تر است.به گزارش اراک دیلی ، دکتر «بابک عشرتی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس سند برنامه چشم انداز نظام، رشد جمعیت ایران باید به یک و چهاردهم درصد برسد که پرداختن به ابعاد مختلف برای جبران این عقب افتادگی در استان ضروری است.

وی اظهار کرد: درحال حاضر شاخص فرزندآوری هر زن در استان مرکزی در سن باروری (10 تا 49 سالگی)یک و شش دهم نوزاد است در حالیکه این شاخص در کشور یک و هشت دهم نوزاد برای هر زن در سن باروری است.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی بیان کرد: شاخص فرزندآوری در سنین باروری زنان استان از سال 85 تا کنون کمتر نشده بلکه کاهش جمعیت متاثر از کم شدن تعداد زنان متاهل ، تاخیر در ازدواج و عدم تمایل به فرزندآوری زوجین است.

دکتر عشرتی اظهار کرد: سیاست های تنظیم جمعیت در وزارت بهداشت در راستای سیاستهای جمعیتی کشور است و آنچه در برنامه های این وزارتخانه برآن تاکید می شود، مداخلات بهداشت باروری با هدف پیشگیری از حاملگی های پرخطر است.

وی یادآور شد: مرکز بهداشت، تنظیم فواصل بارداری و پیشگیری از حاملگی ناخواسته را با هدف تامین بهداشت مادر و نوزاد و حمایت از نسل سالم و پویا در دستور کار دارد.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی بیان کرد: سیاستهای جمعیتی، شاخه های متعددی را در حوزه بهداشت، امنیت روانی جامعه و اجتماعی دارد و نیاز است دستگاه های متولی با ظرافت و برمبنای علمی و کارامد در این خصوص سیاستگذاری و برنامه ریزی کنند.

نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات